Studium jazyka v zahraničí je drahé, ale účinné

aktualizováno 
Jednou z možností, jak se zdokonalit v cizím jazyce, je absolvování některého z kurzů v zahraničí. Jsou určeny pro zájemce se základními znalostmi i pro ty velmi pokročilé. Odborníci nedoporučují vycestovat lidem, kteří nemají ani základy jazyka. V takovém případě nejsou vynaložené peníze investovány efektivně.

Kurzy se pořádají pro děti, mládež i dospělé, u řady pobytů je však podmínkou věk nejméně 16 let. Většina škol si stanovuje jako minimum dva týdny, celková délka pobytu nebývá omezena, obvykle nepřekročí osm měsíců ­ ale po dohodě s cestovními kancelářemi lze sjednat i delší dobu.

 

Jak postupovat při výběru jazykového kurzu? Nejprve je dobré si ujasnit, kam vycestovat a především na jak dlouho. Porovnat nabídky jednotlivých cestovních agentur, zejména jde-li o studenta. Předem si spočítat, kolik finančních prostředků může člověk vynaložit,­ ať už na kapesné, nebo nákup dalších potřebných věcí. Přihlásit se je třeba co nejdříve, zejména pokud chcete odjet během letních prázdnin. Platí to i pro zájemce o dlouhodobější studium -­ nejbližší nástupní termín je v srpnu nebo v září.


Delší pobyt v zahraničí stojí až statisíce


Cena jazykového pobytu roste s počtem dnů, rozhoduje i vzdálenost. Pro srovnání: 14 dnů v Londýně i s ubytováním a stravou stojí kolem 20 000 korun, za dva týdny v New Yorku se zaplatí o 10 000 víc; záleží na tom, kolik hodin výuky si student zvolí. Cena se však také zvýší například o zpáteční letenku, která vyjde dráž do Ameriky než do Velké Británie, mnohem více se zaplatí i za pojištění, které v ceně pobytu zahrnuto není a musí si je obstarat každý sám. Stejně tak jízdenky na městskou hromadnou dopravu, kapesné, poplatek za vyřízení víza nebo registraci na škole.

 

 

Jak roste cena s délkou pobytu

délka pobytu

2 týdny

3 týdny

4 týdny

32 týdnů

Londýn

25.520

36.820

48.120

331.770

San Francisco

29.835

41.157

51.255

346.850

 

Pozn.: ceny jsou uvedeny v korunách a jsou pouze orientační, zahrnují výuku a ubytování v hostitelské rodině
Pramen: jazykové agentury

 


Jazykový kurz na 14 dnů


Vydat se do zahraničí studovat jazyk lze i na pouhý týden, ale je to efektivní? "Než se stačíte rozkoukat, jedete domů," říká učitel angličtiny Jan Helecký z Prahy. "Týden může v cizině strávit člověk, který se dorozumí, chce poznat okolí nebo odposlouchat přízvuk. Ale že by se za tak krátkou dobu něco naučil, to považuji za nesmysl. O něco lepší je odjet na čtrnáct dnů."

 

Kam se tedy vydat? Cestovní kanceláře zprostředkovávají studijní pobyty většinou na stejná místa, jen výběr škol se liší. Odjet je možno do Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Španělska nebo na Maltu. Jazyk však lze studovat i na vzdálenějších místech ­ třeba ve Spojených státech, Ekvádoru, Jihoafrické republice, Austrálii či na Novém Zélandu. Zaplatit si lze pouze ubytování bez jídla. ­ V takovém případě je však užitečné se informovat na ceny základních potravin v místě pobytu a předběžně si spočítat, zda je to výhodnější než si objednat třeba polopenzi.

 

Cestovní kanceláře sice zprostředkovávají ubytování, ale to neznamená, že si je člověk nemůže najít sám. "Někteří klienti si zaplatí pouze výuku a letenku, protože mají v místě pobytu známého nebo kamaráda, u něhož budou bydlet. Anebo se rozhodnou hledat ubytování až po příjezdu. Jenomže to může být riskantní," upozorňuje pracovnice GTS International. Nikdo totiž nezaručí, že si přístřeší najdou, zvláště odcestují­li v létě a budou chtít najít něco levnějšího.


Jazykový kurz na měsíc


Podle odborníků je lepší se zdržet v cizině déle. "Měsíční pobyt už může být přínosný, záleží na každém jedinci, jak se s jazykem popere a jak rychle bude dělat pokroky," uvažuje lektor Jan Helecký. "Určitě bez problémů pochytí přízvuk, výhodou je i každodenní dlouhodobý kontakt s hostitelskou rodinou nebo se studenty z jiných zemí ­ nutí to užívat cizí jazyk prakticky nonstop. Čtyři týdny jsou navíc dost dlouhá doba na poznání okolí, seznámení se s historií nebo zvyky tamní země."

 

Při dlouhodobějších studijních pobytech je velice důležitý typ ubytování. Obecně jsou v nabídce hostely, studentské rezidence přímo v areálu školy nebo hostitelské rodiny. Levněji vychází pobyt na koleji než v rodině, hlavně pokud rodina bydlí v centru. Je možné do výběru ubytování zasáhnout? "Lze vyjádřit speciální požadavek a partner se snaží vyhovět; například chci bydlet s někým, kdo mluví německy," říká Andrea Oujezdská z GTS International.

 

Do dotazníku se uvede například i to, že je člověk alergický na zvířata nebo je nekuřák. Měsíční výuka se vesměs vejde do 50 000 korun; ale rozhoduje intenzita výuky a typ zvoleného kurzu. Za čtyři týdny v hostitelské rodině v Berlíně si Student Agency účtuje 45 200 korun, týden navíc vyjde na 10 950 korun. Student Point bere za obecný kurz 47 235 korun, kdo si chce pobyt o sedm dnů prodloužit, zaplatí ještě 10 686 korun. GTS International nabízí čtyři týdny v Dublinu ve dvojlůžkovém pokoji za 30 300 korun; v ceně je zahrnuto ubytování v rodině s plnou penzí.

 

 

 

Přehled cen čtrnáctidenních pobytů

Cestovní kancelář

Místo

Věk

Cena pobytu (Kč)

GTS International

Hastings

min. 16

18.900

Student Agency

Hastings

od 16

17.630*

Student POINT

Hastings

12-18

25.810**Pozn.: cena zahrnuje: výuku angličtiny 20 hodin týdně, ubytování v hostitelské rodině s polopenzí, informace o cenách jsou z katalogů a internetových stránek uvedených studentských agentur.

*cena platná v období 16. 6.­25. 8. 2003,

**v ceně je zahrnuta plná penze

 

Máte zkušenosti se studijními pobyty v zahraničí? Jsou opravdu o tolik účinnější než jazyková výuka doma? Zdají se vám předražené, nebo výsledek odpovídá ceně? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

Autor:

Nejčtenější

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Kvíz: Uměli byste zkrotit dluhy?

Ilustrační snímek

Patříte mezi ty, kteří si půjčky neberou a na splátky nenakupují? Nebo vám naopak dluhy začínají přerůstat přes hlavu?...

Komentář: proč příliš nevěřit ekonomickým předpovědím

„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Naší ekonomice se v posledních letech daří. Začínají se však objevovat upozornění analytiků, že česká ekonomika už...

Půjčil si náhradní vůz, myslel, že má nárok. Stálo ho to 2,5 tisíce

Ilustrační snímek

Měl sjednáno havarijní pojištění včetně asistenčních služeb i půjčení náhradního vozidla zdarma v případě nehody. Po...

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Kurzy.cz „Současný výprodej akcií O2 Č.R. může pro investory představovat příležitost. O2 Č.R. neohlásila žádné špatné výsledky,...

Najdete na iDNES.cz