Škola, Děti

Škola, Děti | foto: Michal Klíma, MF DNES

Studium v zahraničí: stovky tisíc i více

  • 22
Řekne-li se vzdělání v zahraničí a na prestižnější škole zvlášť, představí si řada z nás sumu, která jej zadluží div ne na celý život. Může i nemusí tomu tak být.

Náklady na studium se skládají ze dvou základních částí: zaprvé ze školních poplatků, návazných služeb, včetně učebnic a učebních pomůcek a za druhé, ze životních nákladů v té které zemi (náklady na bydlení, jídlo, zdravotní pojištění, dopravu, atd.).

Každá země má vlastní vzdělávací systém a zákony, které buď školní poplatky zavádějí, nebo ne. V Evropě existují systémy jak placeného, tak i bezplatného školství (viz tabulka).

Vybereme-li anglický Cambridge, London Business School nebo Oxford, kde školné je nejvyšší v Evropě, pak skutečně přijde vzdělání draho. Na těchto prestižních univerzitách se roční školné pohybuje od 8 500 Liber výše (záleží na oboru a délce studia). Vyberme-li školu v severských zemích, nemusí studium stát až tolik peněz.

ŠKOLNÉ A JINÉ STUDIJNÍ POPLATKY VE VYBRANÝCH STÁTECH EU

Stát

Školné

Registrační poplatky

Poplatky za služby pro studenty (poradna, informace o studiu)

Zdravotní poplatky

Poplatky za reprezentaci zájmů (studentské asociace)

Velká Británie

2740-4820 Eur/rok

někde ano

ano

ne

ne

Belgie

400-700 Eur/rok

někde ano

ne

ne

ne

Dánsko

ne

ne

ne

ne

ne

Finsko

ne

ne

ne

ano

ano

Francie

ne

někde ano

ano

ano

ne

Řecko

ne

ne

ne

ne

ne

Holandsko

1 450 - 2300 Eur/rok

někde ano

ne

ano

ne

Irsko

3000 - 5000 Eur/rok

někde ano

ano

ano

ano

Lucembursko

ne

ne

ne

ne

ne

Německo

ne

většinou ne

ano

ano

ano

Portugalsko

300 Eur/rok, magisterské studium 1000 - 2500 Eur, doktorandské 2500 - 5000 Eur/rok

někde ano

ne

ne

ano

Rakousko

363 Eur/semestr

ano

ne

ano

ano

Španělsko

ano

někde ano

ne

ano

ne

Švédsko

ne

ne

ne

ne

ano

Itálie

450 eur - několik tisíc Eur

někde ano

ne

ne

ne

Zdroj: Key topics on educationing Europe, Volume 1, pg.43, Eurydice

Z životních nákladů mají největší váhu ubytování, jídlo, náklady na cestování a zdravotní pojištění. Na některých školách může, ale nemusí být ubytování, strava a doprava součástí školních poplatků. Například v Oxfordu platíte ubytování zvlášť. Pokoj na koleji s vlastní sprchou, sociálním zařízením a sdílenou kuchyní stojí necelých 4 500 Liber za rok. Analýza těchto nákladů by vydala na samostatný článek.

Velice důležité je vědět, jak tyto náklady co nejvíce snížit. Existují přitom tři základní způsoby:

1) práce při studiu,
2) stipendium,
3) nechat se na studia vyslat firmou či organizací.

NENECHTE SI UJÍT
E-mail, lidé, internet
Rozhlasové a televizní poplatky – řešení online
Rozhlasové a televizní poplatky musí ze zákona platit každý, kdo má trvalý pobyt nebo sídlo v ČR a je držitelem rozhlasového nebo televizního přijímače. Jak se toho zhostit co nejpohodlněji?
Co slibují volby letos podnikatelům?
V podrobnějším pohledu na volební programy parlamentních politických stran a především na prezentování jejich podpory a pozornosti podnikatelům a živnostníkům dnes soustředíme pozornost na dvě politické strany, ODS a KSČM.
práce
Stěhování za prací? Jen když se vyplatí
V krajích s vysokou nezaměstnaností lidé zjišťují, že tu moc šancí najít práci není a asi ještě dlouho nebude. Proto mnohem častěji, než tomu bývalo před lety, vyrážejí za prací mimo domov.

První možností je práce při studiu. Členské státy EU většinou povolují zahraničním studentům pracovat, ale většinou maximálně na poloviční úvazek. Konkrétní informace můžete získat na zastupitelských úřadech jednotlivých zemí v ČR (najdete je na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí).

Velmi liberální jsou například severské země. Ve Finsku a Švédsku mohou studenti pracovat pouze s malými omezeními, ale v Dánsku pouze 15 hodin týdně. V Dánsku a v Belgii je v zákonné úpravě psáno, že "práce nesmí bránit ve studiu". Ve Francii je v současnosti studentská práce omezená na poloviční úvazek. V Holandsku má student povoleno pracovat 10 hodin týdně. Čeští studenti studující v Rakousku musí mít pracovní povolení a výše jejich výdělku je omezena na maximálně 325 Eur měsíčně. Ve Velké Británii a Irsku mohou studenti pracovat 20 hodin týdně a nemusejí odvádět daně, pokud jejich výdělek nepřekročí hranici 3000 liber za rok. Nejnižší hodinová mzda přitom činí přibližně 4,85 liber.

Při studijním pobytu kratším než 3 měsíce se kvůli práci nemusíte ani registrovat. Obecně platí, že studenti v Evropské unii mohou střídavě jeden rok studovat a druhý pracovat a vydělat si tak na další rok studia.
Druhou možností je získat stipendium. Informace o finanční pomoci najdete například na následujících webových stránkách:

nadace VIZE 97
http://www.vize.cz

NADÁNÍ JOSEFA, MARIE A ZDEŇKY HLÁVKOVÝCH
Vodičkova 17
110 00 Praha 1
tel.: 02 2494 7691
fax: 02 24231844
www.hlavkovanadace.cz

nadace ČESKÝ LITERÁRNÍ FOND
Pod Nuselskými schody 3
120 00 Praha 2
e-mail: nclf(at)vol.cz
http://www.nclf.cz

obchodnice, businessmanka, (c) profimedia.cz/corbis

Prestižní studium pro manažery téměř zadarmo? Více čtěte ZDE.

FUND FOR CZECHOSLOVAK RELIEF (doplňkový grant do USA , termín podání přihlášky do 30. června)
Suite 701
1776 Broadway
New York, NY 10019

IEFA
International Education Finacial Aid - www: IEFA.org (do USA)
The Royal Society international programme – www: royalsoc.ac.uk ( do GB)

IFUW
finanční pomoc pro ženy v oblasti postgraduálního studia či výzkumu
Sídlo organizace je ve Švýcarsku , www: ifuw.org

East Chance
www.eastchance.com 

Třetí a nejvýznamnější pomocí je být vyslán na studia některým z velkých českých podniků a organizací. Řada českých firem expanduje do zahraničí a četné organizace zase musí vyslat své zástupce do mezinárodních institucí a k tomu potřebují i absolventy zahraničních škol. Vyhledávají proto talentované studenty a vysílají je na vlastní náklady na prestižní zahraniční univerzity. Po ukončení studií vyslaný student buď ze svého platu postupně studia firmě splácí, nebo se jí „upíše“ na nejméně tříletý pracovní úvazek.

Studium na vysokých školách je zase dražší než před prázdninami. Vzrostly ceny ubytováním na kolejích i tramvajenek. Studenti však mají řadu slev a výhod.
Čtěte které ZDE.


Máte zkušenosti se studiem v zahraničí? Je podle vás určeno jen pro bohaté? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.