Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svatební roztržitost přijde i na desetitisíce korun

aktualizováno 
Svatby, a nejen ty královské, nejsou levná záležitost. U nás přijdou na 30 i 200 tisíc korun. Riziko, že to vyjde na celý život, je přitom půl na půl. Svatba se ale dá už pojistit i v Česku.
Zničené svatební šaty lze odškodnit z odpovědnostní pojistky. Ilustrační snímek

Zničené svatební šaty lze odškodnit z odpovědnostní pojistky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny se shodují v tom, že rizika plynoucí hlavně ze vztahu obou snoubenců žádné pojištění na světě nezachrání. S jinými riziky si ale poradit dokážou.

Svatební roztržitost stála 50 tisíc korun

Kuriózní svatební karambol, který se udál v Česku, odškodňovala loni pojišťovna Generali.  

Češi se moc do sňatků nehrnou. Své ano si u nás každoročně řekne přes 50 tisíc párů, což je o 30 až 40 tisíc párů méně, než tomu bylo v 70 a 80. letech minulého století.

"Svatební konvoj jedné pražské veselky čítal asi 20 vozidel. Svatebčané vyšli z domu, naskákali do přistavených aut a odjeli na radnici. Nevěstu s jejím otcem ovšem nechali stát před domem. To, že chybí taková drobnost, jako je nevěsta, zjistili zhruba až po půl hodině. Jeden se svatebčanů se okamžitě nabídl, že pro nevěstu s tatínkem zajede. Při vyjíždění z řady stojících vozidel se mu ovšem podařilo nabourat před ním zaparkované auto. Mimochodem, svatební dar," popisuje Jiří Cívka z Generali. Odškodnění ve výši 50 tisíc korun šlo v tomto případě uhradit z povinného ručení.

Havarijní pojistka auta zachránila svatební obřad i dalšímu páru. "Vůz s nevěstou při jízdě ke kostelu skončil ve škarpě. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Řidič vozu bez váhání vytočil číslo asistenční služby a přivolaný odtahový vůz stihl nevěstu dopravit včas až před oltář," říká Václav Bálek z Allianz pojišťovny.

Pojistili si zrušení svatební veselice

 "Pojistit se dá i pro případ, že onemocní svědci, nebo se novomanželskému páru ztratí snubní prsteny či kufry na svatební cestě," poznamenává Bálek. Nedávno jsme pojišťovali vypůjčené drahé svatební šaty," poznamenává Milan Káňa z Kooperativy. "Zničení nebo poškození svatebních šatů lze odškodnit z odpovědnostní pojistky," dodává Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny.

Co je dobré vědět

  •  V Česku zatím nejsme na svatební pojistky příliš zvyklí. Některý typ využije pouze každý čtyřicátý český pár.
  • V zahraničí je svatební pojištění zcela běžné. Například ve Velké Británii se pojišťuje každý pátý pár, možná proto, že za svatbu průměrně zaplatí 16 – 25 tisíc liber. Nakolik je pojištěna páteční svatba Williama a Kate, pojišťovací experti odhadovat nechtějí.

 Česká pojišťovna letos poprvé uzavřela pojistku se svatební agenturou, která se obávala, že si partnerský pár nakonec svatbu rozmyslí a odřekne nákladnou svatební hostinu. Náklady na velkou svatební veselici totiž nebývají malé, běžně se mohou vyšplhat na 200 i více tisíc korun. Levná ale není ani skromná česká svatba s obědem pro pár nejbližších příbuzných, vyjde nejméně na 30 tisíc korun.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Karambol a úraz v Evropě vyřeší karta pojišťovny. Kterou a kdy použít

Ilustrační snímek

Když sebou říznete na svahu v Alpách a hnete si s kolenem, je to nepříjemné. Pokud se však nestane nic jiného, máte...

Zdražujeme, ale jen rizikovým řidičům, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Ačkoli pojišťovny dlouhodobě lamentují, že povinné ručení je pro ně ztrátové, zdražit plošně se zatím neodvažují. Ceny...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz