Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět očekává komoditní krizi, dotknout by se měla všech

aktualizováno 
Růsty cen na komoditních trzích neustávají. Ekonomové se přou o to, kdo za to nese zodpovědnost a ve světě pomalu začínají demonstrace za snížení cen potravin. Ty aktuálně přispívají také k vyhrocené situaci v Egyptě.
Nejrychleji rostoucí komoditou letošního roku je bavlna.

Nejrychleji rostoucí komoditou letošního roku je bavlna. | foto: Profimedia.cz

A není se čemu divit, když polovina příjmu tamních obyvatel směřuje na vlastní obživu. Problém vysokých cen komodit však začíná nabývat globálního charakteru a nejsou to jen potraviny, které spotřebitelům dělají vrásky na čele. Ropa se obchoduje pevně nad sto dolary za barel, měď v posledních dnech neustále atakuje historická maxima a bavlna už za půl roku zdražila o 130 procent.

Růstem cen potravin trpí hlavně chudé země

Aktuální situace začíná čím dál více připomínat komoditní krizi z přelomu let 2007 a 2008, kdy se hladové bouře prohnaly světem. V prosinci vzrostl index potravin OSN na historicky nejvyšší hodnoty. Růsty však pokračovaly i v lednu a jejich tempo se nadále stupňovalo.

Do konce minulého roku však existoval jeden zásadní rozdíl mezi tehdejší komoditní krizí a aktuální situací, a tou byla cena rýže. Přes vysoké růsty ostatních potravin zůstávala její cena o třetinu nižší než na jaře 2008. Od nového roku však už cena na komoditních burzách stoupla o 12 procent a překonala tak v růstech všechny ostatní potraviny.

Rýže je přitom základní potravinou pro téměř polovinu světové populace a tyto růsty budou mít neblahé důsledky zvláště na chudé země jako Bangladéš nebo Haiti. Čím dál větším problémem jsou také ceny obilovin, které od katastrofálních letních požárů v Rusku v létě minulého roku neustále rostou. Pšenice od poloviny minulého roku vzrostla o dvě třetiny a kukuřice dokonce o 90 procent.

Graf: index cen potravin FAO organizace OSN v letech 2000 - 2011

Graf: index cen potravin FAO organizace OSN v letech 2000 - 2011

Graf: index cen potravin FAO organizace OSN v letech 2000 - 2011

Ceny jako za hospodářského boomu

Nejrychleji rostoucí komoditou letošního roku je bavlna, když doposud vzrostly její ceny o čtvrtinu a dosáhly na historické rekordy. Pokud se podíváme na cenu bavlny v posledních šesti měsících, dojdeme už k podstatně hrozivějšímu číslu růstu 130 procent. To už se nutně musí projevit výrazným růstem cen textilu. V minulém týdnu dosáhla na historické rekordy také komodita z jiného soudku. Měď překonala bájnou hladinu 10 tisíc dolarů za tunu a její ceny tak spíše odpovídají globálnímu hospodářskému boomu v posledním stadiu, než současnému stavu ekonomiky.

Kdo za to může?

Ekonomové se nemohou shodnout na příčinách současného růstu cen na komoditních trzích. V médiích se neustále zmiňují jako hlavní příčiny počasí a akcelerující hospodářský růst. Vzhledem k intenzitě růstu cen však tyto faktory přestávají k vysvětlení stačit.

Růsty globálního HDP stále silně zaostávají za boomem z let 2006 až 2007 a negativní dopad počasí nijak výrazně nevybočuje z dlouhodobého průměru. Navíc reálná poptávka po zemědělských komoditách je omezena počtem světové populace, která roste pouze o několik procent ročně. Průměrný růst cen potravin o 50 procent za poslední rok lze tak těmito faktory jen těžce vysvětlit. 

Stále více ekonomů se tak přiklání k negativnímu vlivu podpůrných opatření, které zavedly vlády velkých zemí a jejich centrální banky v průběhu krize a ve kterých často pokračují dodnes. Biliony nových dolarů se v posledních letech dostaly na trhy a dnes se jasně ukazuje, kam z velké části směřovaly: do komodit!

Růst cen nevěstí nic dobrého

Současné růsty na komoditním trhu jsou bezprecedentní vzhledem ke stavu globální ekonomiky. Už v minulosti probíhaly abnormální růsty cen, ovšem téměř vždy to bylo na vrcholu ekonomického cyklu s několikanásobným růstem ekonomického výkonu, než jakého dosahujeme dnes.

Velký růst cen komodit tak představuje největší hrozbu současnému hospodářskému oživení. Bude mít také velký vliv na rostoucí inflaci, která bude ukrajovat více dílků z reálného příjmu obyvatel, než bylo v posledních letech zvykem. Inflace se stane hlavním nákladem za záchranu ekonomik v průběhu krize a bohužel jí bude velmi obtížné uniknout.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz