Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodně nakládat s pojistným plněním můžete jen u malých škod

aktualizováno 
Výše škody na zastavené nemovitosti, kdy banka pojistné plnění automaticky pošle na účet klienta, je v bankách různá. Nejnižší hranici malých škod, 50 tisíc korun, má KB a UniCredit Bank. Naopak nejvyšší, 200 tisíc korun, LBBW Bank.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ještě před započetím čerpání hypotéky musíte bance předložit pojistnou smlouvu s potvrzením zaplaceného pojistného a vinkulací pojistného plnění v její prospěch. 

vinkulace pojistného plnění

Jedná se o omezení dispozičního práva. Vinkulace pojistného plnění ve prospěch třetí osoby znamená, že v případě pojistné události je pojistné plnění vyplaceno třetí osobě (v našem případě bance).

Výplata pojistného plnění závisí na výši škody

Vznikne-li na zastavené nemovitosti škoda (pojistná událost), musí ji klient neprodleně nahlásit pojišťovně. A v případě, že tak nečiní pojišťovna, rovněž informovat banku. Další postup, jak bude nakládáno s prostředky z pojistného plnění, se v jednotlivých bankách liší.

Existují v zásadě dva postupy. Buď jsou všechny peníze převedeny na účet banky a ta poté rozhodne, jak s nimi bude naloženo, nebo - v případě menších škod - je pojistné plnění poukázáno přímo na účet klienta. Hranice, kdy se může mluvit o malé škodě, je v bankách různá.

Pro ilustraci uvádíme v následující tabulce hranici pro tzv. malé škody, kdy pojišťovna vyplatí pojistné plnění přímo na účet klienta.

Banka

Hranice pro výši
malé škody (v Kč)

Česká spořitelna 100 000
ČSOB 150 000 
GE Money Bank  individuální přístup 
Hypoteční banka  150 000
Komerční banka    50 000
LBBW Bank  200 000
mBank  individuální přístup 
Poštovní spořitelna  150 000
Raiffeisenbank  150 000
UniCredit Bank  100 000
Volksbank    50 000
Zdroj: banky  

Přesáhla-li výše pojistné události hranici pro definici malé škody, je pojistné plnění pojišťovnou vyplaceno bance. Ta uvolňuje prostředky klientovi postupně na základě dokladů - faktur - o provedení oprav na poničené nemovitosti. Pokud si klient upraví nemovitost na vlastní náklady, banka mu pojistné plnění poukáže na účet.

Totální zničení nemovitosti

Může nastat i situace, kdy dojde k totálnímu zničení zastavené nemovitosti nebo se klient rozhodne neprovádět opravy poničené nemovitosti, u které kvůli pojistné události mohla klesnout její hodnota. Banka může klienta požádat o poskytnutí jiné zástavy, kterou by ručil, případně se může rozhodnout tzv. zesplatnit úvěr a zůstatek úvěru uhradit z pojistného plnění.

zesplatnění úvěru

Klient musí okamžitě doplatit, resp. splatit, celý zůstatek dlužné částky. Jeho úvěr/dluh vůči bance musí být vyrovnán.

Nemovitost musí být pojištěna minimálně ve výši úvěru

Na výši pojistné částky mají všechny banky shodné požadavky. Musí být minimálně ve výši hypotečního úvěru. Většina bank však požaduje, aby nemovitost byla pojištěna na novou neboli reprodukční hodnotu pojištěné nemovitosti. To znamená na cenu, za kterou by se pořídila nová nemovitost v případě, že by došlo ke zničení původní nemovitosti. Některé banky vyžadují, aby pojištění krylo minimálně rizika živelní.

Výběr pojišťovny je na klientovi

Žádná z bank striktně nenařizuje klientům, jakou mají pro pojištění nemovitosti zvolit pojišťovnu. Ponechávají to plně na libovůli klienta. Klienti, kteří budou chtít čerpat hypotéku od ČSOB, Hypoteční banky či Poštovní spořitelny, získají slevu na úrokové sazbě ve výši 0,1 % v případě, že pojištění nemovitosti uzavřou u ČSOB Pojišťovny. Podmínkou je, že u této pojišťovny budou mít uzavřeno i další pojištění, např. pojištění schopnosti splácet.

Ručím jinou než úvěrovanou nemovitostí

Klienti někdy za úvěr ručí i nemovitostí, která není v jejich vlastnictví. Pochopitelně i tato nemovitost musí být řádně pojištěna. Banky s výjimkou UniCredit Bank netrvají na tom, aby pojištění zastavené nemovitosti bylo sjednáno na klienta, který čerpá úvěr. Podmínkou však vždy je, aby pojištění bylo vinkulováno ve prospěch banky. Pokud dojde k pojistné události, postup výplaty pojistného plnění se neliší od případu, kdy je klient majitelem zastavené nemovitosti.
Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Hypotéky se odrážejí ode dna a začínají zdražovat, zájem je menší

Ilustrační snímek

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta, ale objemy i počty oproti srpnu klesly. V...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.