Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodně nakládat s pojistným plněním můžete jen u malých škod

aktualizováno 
Výše škody na zastavené nemovitosti, kdy banka pojistné plnění automaticky pošle na účet klienta, je v bankách různá. Nejnižší hranici malých škod, 50 tisíc korun, má KB a UniCredit Bank. Naopak nejvyšší, 200 tisíc korun, LBBW Bank.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ještě před započetím čerpání hypotéky musíte bance předložit pojistnou smlouvu s potvrzením zaplaceného pojistného a vinkulací pojistného plnění v její prospěch. 

vinkulace pojistného plnění

Jedná se o omezení dispozičního práva. Vinkulace pojistného plnění ve prospěch třetí osoby znamená, že v případě pojistné události je pojistné plnění vyplaceno třetí osobě (v našem případě bance).

Výplata pojistného plnění závisí na výši škody

Vznikne-li na zastavené nemovitosti škoda (pojistná událost), musí ji klient neprodleně nahlásit pojišťovně. A v případě, že tak nečiní pojišťovna, rovněž informovat banku. Další postup, jak bude nakládáno s prostředky z pojistného plnění, se v jednotlivých bankách liší.

Existují v zásadě dva postupy. Buď jsou všechny peníze převedeny na účet banky a ta poté rozhodne, jak s nimi bude naloženo, nebo - v případě menších škod - je pojistné plnění poukázáno přímo na účet klienta. Hranice, kdy se může mluvit o malé škodě, je v bankách různá.

Pro ilustraci uvádíme v následující tabulce hranici pro tzv. malé škody, kdy pojišťovna vyplatí pojistné plnění přímo na účet klienta.

Banka

Hranice pro výši
malé škody (v Kč)

Česká spořitelna 100 000
ČSOB 150 000 
GE Money Bank  individuální přístup 
Hypoteční banka  150 000
Komerční banka    50 000
LBBW Bank  200 000
mBank  individuální přístup 
Poštovní spořitelna  150 000
Raiffeisenbank  150 000
UniCredit Bank  100 000
Volksbank    50 000
Zdroj: banky  

Přesáhla-li výše pojistné události hranici pro definici malé škody, je pojistné plnění pojišťovnou vyplaceno bance. Ta uvolňuje prostředky klientovi postupně na základě dokladů - faktur - o provedení oprav na poničené nemovitosti. Pokud si klient upraví nemovitost na vlastní náklady, banka mu pojistné plnění poukáže na účet.

Totální zničení nemovitosti

Může nastat i situace, kdy dojde k totálnímu zničení zastavené nemovitosti nebo se klient rozhodne neprovádět opravy poničené nemovitosti, u které kvůli pojistné události mohla klesnout její hodnota. Banka může klienta požádat o poskytnutí jiné zástavy, kterou by ručil, případně se může rozhodnout tzv. zesplatnit úvěr a zůstatek úvěru uhradit z pojistného plnění.

zesplatnění úvěru

Klient musí okamžitě doplatit, resp. splatit, celý zůstatek dlužné částky. Jeho úvěr/dluh vůči bance musí být vyrovnán.

Nemovitost musí být pojištěna minimálně ve výši úvěru

Na výši pojistné částky mají všechny banky shodné požadavky. Musí být minimálně ve výši hypotečního úvěru. Většina bank však požaduje, aby nemovitost byla pojištěna na novou neboli reprodukční hodnotu pojištěné nemovitosti. To znamená na cenu, za kterou by se pořídila nová nemovitost v případě, že by došlo ke zničení původní nemovitosti. Některé banky vyžadují, aby pojištění krylo minimálně rizika živelní.

Výběr pojišťovny je na klientovi

Žádná z bank striktně nenařizuje klientům, jakou mají pro pojištění nemovitosti zvolit pojišťovnu. Ponechávají to plně na libovůli klienta. Klienti, kteří budou chtít čerpat hypotéku od ČSOB, Hypoteční banky či Poštovní spořitelny, získají slevu na úrokové sazbě ve výši 0,1 % v případě, že pojištění nemovitosti uzavřou u ČSOB Pojišťovny. Podmínkou je, že u této pojišťovny budou mít uzavřeno i další pojištění, např. pojištění schopnosti splácet.

Ručím jinou než úvěrovanou nemovitostí

Klienti někdy za úvěr ručí i nemovitostí, která není v jejich vlastnictví. Pochopitelně i tato nemovitost musí být řádně pojištěna. Banky s výjimkou UniCredit Bank netrvají na tom, aby pojištění zastavené nemovitosti bylo sjednáno na klienta, který čerpá úvěr. Podmínkou však vždy je, aby pojištění bylo vinkulováno ve prospěch banky. Pokud dojde k pojistné události, postup výplaty pojistného plnění se neliší od případu, kdy je klient majitelem zastavené nemovitosti.
Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz