Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - dítě, peníze, spoření | foto: Profimedia.cz

Svou banku už mám dávno, od narození

  • 17
Klientem banky se může stát i dítě pár dní po narození. Stačí k tomu skutečně málo. Zákonný zástupce musí pouze předložit rodný list dítěte, průkaz totožnosti a složit základní vklad.

Bankovní služby speciálně upravené pro děti nabízí u nás už osm bank. Poznáte je snadno, obvykle je označují zdrobněliny jako Beruška, Včelička, Slůně či Rybička. Jejich plyšové podoby obvykle získávají malí klienti jako dárek při zřízení služby.

Vkladní knížky i pro děti

Vkladní knížky obecně patří k bankovním produktům, které jsou na ústupu, přesto v nabídce některých bank zůstávají. Setkat se tak i dnes můžete s tzv. dětskou vkladní knížkou. Kdo chce své ratolesti spořit výhodněji, než mu umožní jiné produkty pro dospělé, může sáhnout právě po dětské vkladní knížce. Narazit na ně můžete v České spořitelně, Poštovní spořitelně a WSPK (zde pod názvem Knax a Novorozenecká).

vkladní knížky wspk

Novorozenecká vkladní knížka

- minimální vklad 100 korun
- zakládána pouze dětem od narození do 1 roku věku
- zhodnocení vkladu: do 100 000 korun  3,42 % p.a.; nad 100 000 korun 1,00 % p.a.
- z vkladní knížky není možný částečný předčasný výběr, při výběru se knížka ruší
- po uplynutí šestileté lhůty je vkladní knížka automaticky převedena na vkladní knížku bez výpovědní lhůty

Vkladní knížka KNAX
- minimální vklad 50 korun
- zakládána dětem od narození do 15 let věku
- zhodnocení vkladu: 1,00 % p.a.
- vkladní knížka je bez výpovědní lhůty, s možností výběrů
- při dovršení 15 let je vkladní knížka automaticky převedena na vkladní knížku bez výpovědní lhůty

Nejmladší dětská vkladní knížka patří do rodiny WSPK

WSPK s Novorozeneckou vkladní knížkou nabízí na dnešní poměry zajímavé výnosy. Určena je ale skutečně jen těm nejmenším. Založit ji totiž můžete pouze dítěti ve věku do jednoho roku.

Odměnou za rychlé jednání a ochotu ponechat vložené peníze ladem 6 let bude rodičům či zákonnému zástupci poměrně zajímavý úrok (aktuálně 3,42 % p.a.). Tím banka zhodnocuje zůstatek knížky nepřevyšující u dětských vkladových produktů nadstandardních 100 000 korun. Pro vklady nad tuto hranici pak platí úrok 1,00 % p.a. Výši úroku přitom banka mění a stanovuje jednou v roce na následujících 12 měsíců, a to vždy k 1. lednu.

Na vkladní knížku můžete kdykoliv peníze přikládat (hotovostně i převodem), vybírat ale běžně nelze. V případě potřeby ji musíte celou zrušit, částečné výběry banka nedovoluje. Předčasné zrušení navíc pokutuje dvěma procenty z vkladu, minimálně 500 a maximálně 2 000 korunami.

Chcete-li pro své dítě přeci jen vkladní knížku, ale dáváte přednost nevázanosti vkladu, nabízí WSPK ještě dětskou vkladní knížku KNAX. Vklad na knížce banka zhodnocuje jedním procentem ročně, umožňuje ale výběry bez omezení.

Banka tak spíše než výhodné spoření nabízí dětem první lekce z hospodaření s vlastními penězi. Vybrat si z této knížky může i samotné dítě (majitel vkladu), a to od šesti let věku.

Částku k výběru má však limitovanou 200 korunami na den. Při požadavku na výběr vyšší je už nutná přítomnost rodiče, případně zákonného zástupce.

dětská vkladní knížka české spořitelny

- minimální vklad 1 000 korun
- zakládána dětem od narození do 18 let věku
- zhodnocení vkladu: dle délky výpovědní lhůty od 1,2 do 2,1 % p.a.
- možnost získat bonifikaci 0,2 % p.a. za spoření a 0,2 % p.a. za nevybírání vkladu (na jediné vkladní knížce, přičemž zůstatek během roku nesmí přesáhnout 250 000 korun)
- z vkladní knížky je možný částečný předčasný výběr
- suma maximálních měsíčních vkladů a výběrů učiněných dítětem ve věku od 15 do 18 let činí 20 000 korun
- po dovršení 18 let dítěte je knížka převedena na knížku se stejnou výpovědní lhůtou a se stejným číslem

Spořit na vkladní knížce České spořitelny můžete s cvrčkem

Dětskou vkladní knížku určila Česká spořitelna také dětem od narození do jejich plnoletosti. Podmínky nastavila takřka stejně jako u jiných druhů svých vkladních knížek, tedy s výpovědní lhůtou 1, 3, 6, 12 a 24 měsíců.

Na rozdíl od běžných knížek získává neplnoletý majitel vkladu zvýhodněnou úrokovou sazbu – od 1,2 % po 2,1 % p.a. (dle délky výpovědní lhůty). Tu je možné ještě vylepšit o 0,2 % ročně bonifikací za nevybrání vkladu a také o 0,2 % ročně za spoření (bonifikaci za spoření lze získat pouze při splnění podmínek bonifikace za nevybrání).

Do patnácti let věku dítěte (majitele vkladní knížky) může s vkladem disponovat pouze zákonný zástupce. Od patnácti let už s vkladem smí nakládat majitel. Ovšem do svých osmnáctých narozenin nesmí v jednom měsíci suma jím učiněných vkladů a výběrů přesáhnout 20 tisíc korun.

dětská vkladní knížka poštovní spořitelny

- minimální vklad 50 korun
- zakládána dětem od narození do 18 let věku - na dobu určitou
- zhodnocení vkladu:  2,6 % p.a.
- možnost získat prémiovou procentní sazbu, která je připsána na knížku po dovršení 18 let věku klienta
- z vkladní knížky je možný částečný předčasný výběr se sankcí (má za následek ztrátu nároku na část či výplatu celé prémie
- dítě ve věku 15-18 let může vybrat z jedné vkladní knížky denně 2 000 korun
- po dovršení 18 let dítěte vkladní knížka zaniká

Dětská vkladní knížka Poštovní spořitelny cílí na plnoletost

Podobnou nabídku jako Česká spořitelna a WSPK má i Poštovní spořitelna. Ta zakládá na dobu určitou dětské vkladní knížky, které slouží především k dlouhodobému spoření. Vkladní knížka slibuje zajímavé úročení – v současnosti je to 2,6 % p.a. K dosažení osmnáctého roku života majitele vkladu směřuje i další finanční prémii, jejíž výše závisí na době spoření a celkově naspořené částce.

Částečný výběr vkladu, případně předčasné zrušení vkladní knížky je i u Poštovní spořitelny možné. Je však třeba opět počítat se sankcí, která činí 60 korun za každých i započatých vybíraných 1 000 korun. Nezletilý, který se již může prokázat průkazem totožnosti, je oprávněn vybrat z jedné vkladní knížky denně nejvýše 2 000 korun.