Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svůj sen jsem změnil v profesi

aktualizováno 
Už od dětství četl Jaroslav Dvořák mayovky a dobrodružné knížky hlavně od spisovatelů Batličky a Friče. Jeho snem tehdy bylo objevit dosud neprozkoumané prameny Amazonky.

To ještě netušil, že se za několik let na vlastní kůži vydá do amazonského pralesa, a ještě v něm provede skupinu turistů.

Zhruba před pěti lety se začal živit průvodcováním. Pokud si pod tímto pojmem vybavíte pracovníka cestovní kanceláře, který vás na dovolené v Bibione vytáhne na výlet, aby se vám postaral o volný program, u Jaroslava Dvořáka nic takového nečekejte.

Jeho specialitou je Jižní a Severní Amerika, často jezdí i do Mexika a Guatemaly. Nejvíc ze všech míst mu k srdci přirostla Latinská Amerika. „Lidi tam jsou skromní, příjemní a pracovití. A hlavně - dokážou si vážit maličkostí a upřímně se radovat ze života,“ říká.

Jak se vůbec k této profesi dostal?
Největší roli sehrály jeho zájmy o historii, zeměpis a jiné kultury. A pak samozřejmě obrovská chuť cestovat a učit se cizí jazyk. Dnes mluví španělsky skoro tak dobře jako ve svém mateřském jazyce.

Cestování je zdravé
Se španělštinou začal už na jazykové škole, kde se naučil základům. Tou hlavní lekcí pro něj byl pobyt v Peru, kde bydlel rok a půl u svého učitele španělštiny, který ho předtím na pražské jazykovce vyučoval.

Z Peru se pak přesunul na dalších osmnáct měsíců do východní části Severní Ameriky, pracoval na Floridě, v New Yorku i v západní Arizoně. „Cestování je pro člověka zdravé, a je dokonce nezbytné k tomu, aby pak mohl srovnávat. Češi pořád opakují, že jsou takoví a takoví, ale nemůžou se porovnávat s jinými národy, když je dobře neznají. To, že stráví čtrnáct dnů někde na dovolené, neznamená, že poznají tamní kulturu,“ rozčiluje se Jaroslav Dvořák a usrkává při tom čaj z hliněného hrnku, který si přivezl z Peru.

Práce průvodce nespočívá jenom v příjemném navštěvování cizích míst, ochutnávání exotických jídel a nakupování dárků. Zahrnuje především důkladnou několikatýdenní přípravu.

„Když dostanu od cestovky podrobný harmonogram zájezdu, musím si nastudovat všechny mapy, podrobné údaje, jako nadmořské výšky měst, čísla silnic, po kterých se budeme přesouvat, adresy hotelů, historii všech památek a tak dále.

Mám rád, když se mě lidé na všechno vyptávají, protože tím dávají najevo svůj zájem. Na druhou stranu - čím víc informací průvodce do svých svěřenců hustí, tím méně pak dávají pozor. Večer už skoro neposlouchají a ke konci zájezdu už si pamatují jen velmi málo,“ usmívá se Jaroslav.

Klienty jsem „ztratil“ jen jednou
K průvodcování patří také řešení nečekaných situací, jako je zranění cestujících či ztráta zavazadel. „Jednou se mi na poznávacím zájezdu dokonce stalo, že jsem ztratil dva klienty. Zůstali v New Yorku. Prý že tam budou půl roku pracovat, než jim propadne vízum,“ vzpomíná průvodce.

Jindy mu prý zase uletělo letadlo s klienty, protože si nechal u otce v autě tašku s doklady i letenkou. „Na poslední chvíli jsem si pak koupil jinou, ale musel jsem několikrát přestupovat, a tak jsem do Peru dorazil až druhý den ráno úplně zničený. Klienti se zrovna probouzeli, a já jsem začal pracovat podle programu.“

Jak pracuje průvodce

Pracovní den
Je nepravidelný. Někdy musím vstávat už ve čtyři ráno, abychom stihli naložit zavazadla a včas se přesunout.

Potom celý den jezdíme. Jedno město, druhé, pauza na oběd, památky, kolem 18. hodiny večeře nebo nákup a potom si dělám přípravu na zítřek.

Další vzdělávání
Průvodcovství je neustálé celoživotní vzdělávání. Musíte pečlivě studovat historii, zeměpis, být vlastně i psycholog.

Relaxace a dovolená
Nejraději odpočívám zase cestováním. Rád poznávám nové lokality, kam pak můžu vzít klienty. Anebo trávím čas se svou přítelkyní na chalupě v Čechách.

Studium
Průvodcovské kurzy. Aby se tím člověk mohl živit, musí složit povinné zkoušky.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz