Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky Kuffnerům, schopným podnikatelům, kteří jako první vystoupili z břeclavského židovského ghetta.
V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na snímku), jenž byl i břeclavským starostou, byl duší podniku až do své smrti. | foto: archiv Aleny Káňové

Cukrová řepa patřila v českých zemích od počátku 19. století k hojně využívaným zemědělským surovinám a postupně mělo vlastní cukrovar téměř každé větší město. Málokdo se však tehdy dokázal vyrovnat stále dynamičtěji se rozvíjejícímu impériu Kuffnerových.

Tajemství slavných rodin

„Mistrně využili hospodářské a společenské emancipace židovské vrstvy v první polovině 19. století a během několika následujících desetiletí již náleželi k nejvýznamnějším židovským rodinám rakousko-uherské monarchie,“ vysvětluje historička Alena Káňová.

Za prvního známého předka rodu můžeme považovat Judu Löbla, syna Samuelova, který podle dochovaného textu na náhrobním kameni zemřel jedné šábesové noci v roce 1731. 

„V roce 1720 si v Břeclavi pronajal knížecí lichtenštejnskou palírnu a založil rodinnou podnikatelskou tradici. Jinak byl famózním hráčem šachu a podle rodinné pověsti získal za vyhranou partii s francouzským šlechticem od knížete parcelu v centrální části města, kde si jako první Žid postavil dům mimo určené ghetto,“ vypravuje Alena Káňová.

V roce 1787, podle nařízení císaře Josefa II. o přijetí nového jména a příjmení židovskými obyvateli, přijal Judův vnuk Wolf pro svoji rodinu příjmení Kuffner. Jméno, které proslulo v Břeclavi i ve Vídni, a dodnes z něj těží i slovenské město Sládkovičovo.

Fakta

Cukrovar rodu Kuffnerů 

  • Břeclavský cukrovarský areál spoluvytváří obraz města více než 150 let a je dokladem někdejší slávy potravinářského průmyslu.
  • Rodina Kuffnerů ho založila v roce 1861. V roce 1870 k němu přibyl most s výraznou ocelovou konstrukcí, který ho spojil s železnicí. Dnes je památkově chráněný.
  • Aktivisté usilovali o zpamátnění celého areálu, ministerstvo kultury to však zamítlo. Areál už je nevratně poškozený necitlivými přestavbami.
  • Aktuálně se v Břeclavi řeší, co s průmyslovým komplexem rodu Kuffnerů dál. Město ho chce prodat soukromému investorovi a hledá nejlepší možné využití. Zvažuje se výstavba bytů, ale i obřího zábavního centra pro děti.

Impérium Kuffnerů začalo rychle vzkvétat. Postupně propachtovávali s knížecím rodem Lichtenštejnů vinopalny i polnosti a jejich podnikání se velmi rozšířilo.

Sňatky z rozumu

K velké koncentraci rodinného majetku významně přispěly i výhodné sňatky. Po celé 19. století se v nebývalé míře spojovaly různé rodové linie, nápadný je i velký počet sňatků mezi bratranci a sestřenicemi prvního stupně. 

„Všechny jednotlivé části rodu spolu byly tím pádem i finančně propojené, dokladem je například založení a provozování významného břeclavského cukrovaru. Ten se stal největším zaměstnavatelem v regionu a kolem roku 1900 v jeho cukrovarské kampani pracovala až tisícovka dělníků,“ vysvětluje historička Káňová. 

V cukrovarnictví ucítili Kuffnerové obrovskou příležitost. Průmyslová a agrární revoluce přinesla změnu v tradičním způsobu pěstování. Z krajiny mizely rybníky a pastviny a ve velkém se začala pěstovat cukrová řepa. Obrovský hospodářský komplex, který už Kuffnerovi vytvořili, cukrovar logicky doplnil. Vše bylo propojené a neobyčejně to vynášelo.

Od podnikání k politice

V Břeclavi Kuffnerové postupně upevňovali svůj vliv ve sféře ekonomické, společenské i politické. Založili nadační fond, jímž podporovali židovskou obec i křesťany. Nadaným studentům udělovali stipendia a zasloužili se o výstavbu synagogy v podobě, v jaké stojí v Břeclavi i dnes. 

„Významným oceněním hospodářského i společenského přínosu Hermanna Kuffnera byla jeho nobilitace (povýšení do šlechtického stavu – pozn. red.) v roce 1900,“ říká historička. Později se Hermann Kuffner jako vůbec první Žid stal břeclavským starostou.

Tajemství slavných rodin

Po jeho smrti převzal hospodářské aktivity jediný syn Ludwig Edler von Kuffner, který ovšem v důsledku společenských změn ztratil v posléze vzniklé Československé republice svůj vliv a v nových poměrech se prakticky neangažoval. 

„Do své smrti v roce 1937 pobýval většinou ve Vídni a jako poslední z rodiny Kuffnerů byl pochován na břeclavském židovském hřbitově. S bezdětným Ludwigem břeclavská větev vymřela,“ podotýká historička.

Větvi vídeňské i slovenské se ovšem nadále dařilo. Ve slovenském Sládkovičově cukrovar funguje dodnes, v Ottakringu, dnešní části Vídně, se zase stále vaří pivo v pivovaru, který Kuffnerové koupili, rozšířili a na němž také zbohatli. Vlastnili mimo jiné obrovské umělecké sbírky, jejichž část si po roce 1939 přisvojil Adolf Hitler. Rodina se o ně po válce, během níž z Vídně uprchla, úspěšně soudila.

Kuffnerův cukrovar je do dneška jednou z dominant Břeclavi, byť už dávno neslouží svému účelu. Rodinu připomíná i obřadní síň a hrobka na židovském hřbitově.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...