Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta od lichvářů po uhlobarony skončila pro Petschky za oceánem

Levně koupit, draze prodat. To bylo motto slavné rodiny Petschků, uhlobaronů a bankéřů. Jejich majetek zhodnotili Němci v roce 1939 na více než 200 milionů říšských marek. Všechno jim vzali. A Benešovy dekrety nevrátily.
Ignáz Petschek

Ignáz Petschek | foto: repro: MAFRA - Martin AdamecMAFRA

Začátky rodu ze středních Čech byly notně skromné. Pomohl jim pád zdí ghett. Tento krok představoval pro „gründery“, zakladatele podnikatelských dynastií z židovské komunity, šanci prosadit se.

Přispěl k tomu reformátor císař Josef II. na sklonku 18. století. Nebyl to samoúčelný krok. „Proces emancipace začal v letech 1781 až 1782. Jejím cílem nebylo zrovnoprávnění Židů, ani další skupiny obyvatel nebyly plně rovnoprávné, ale zvýšení jejich užitečnosti pro stát,“ vysvětluje historik Tomáš Pěkný. 

Tajemství slavných rodin

Nicméně šlo o důležitý počin i pro první Petschky z Kolínska. Kraje, který se mohl pochlubit úctyhodnou historií židovského osídlení - Kolín býval přezdíván „Jeruzalém na Labi“. Jejich souvěrci žili například i na sousedním Českobrodsku, Kouřimsku a v dalších lokalitách.

Své příjmení získali jako další produkt josefínských reforem, podle obce Pečky kousek od Kolína. Jejich předek podle legend působil jako „hauzírník“, tedy podomní obchodník. Historické prameny považují za zakladatele rodu kolínského rodáka Mosese. Ten se v roce 1869 podepisoval ještě „po česku“, Peček. Působil jako „úvěrník“, což lze přeložit jako lichvář.

Z Mosesových synů se překvapivě nejrazantněji prosadil Ignatz, narozený v roce 1857. Na rozdíl od bratrů, Isidora a Julia, právníků, vystudoval „jen“ na gymnáziu na Malé Straně v Praze. „Moses držel své syny zkrátka. Neměli příležitost, aby si navykli lehce a rozmařile žít. Vštěpoval jim své zásady, mezi něž patřila i poučka, že v obchodě nesmí člověk znát ani vlastního bratra,“ popsal výchovu Petschků historik Karel Kratochvíl.

Od úvěrníků po úhlobarony

  • 1822 - V Kolíně se narodil Moses Petschek, původně obchodník se starým železem, později „úvěrník“, zakladatel vzestupu dynastie. 
  • 1873 - V severočeském hnědouhelném revíru se těží 2,5 milionů tun uhlí, roku 1900 již 18,5 milionu. Petschkové kontrolují 75 procent produkce.
  • 1920 - V Praze vznikl Bankovní dům Petschek založený Juliem, jeho synem a čtyřmi synovci, potomky Isidora. 
  • 1929 - V Německu ovládli třetinu těžby uhlí. Celkem tak kontrolovali produkci 60 milionů tun uhlí ročně. 
  • 1932 - Zemřel Julius, hlava pražských Petschků. Jeho jmění bylo odhadnuto na 45 milionů říšských marek, u Ignatze na 200 milionů.

Budoucnost patří uhlí

Moses Petschek odhadl, že budoucnost patří uhlí a v roce 1871 koupil akcie Mostecké společnosti pro těžbu uhlí. „Levně koupit, draze prodat,“ to prý bylo motto petschkovské dynastie. Dokázali vydělat i na propadu části Mostu v roce 1895, který stlačil cenu akcií.

Ignatz začal kariéru jako praktikant v bankovním ústavu Wiener Bankverein, založeném dynastií Rothschildů. Ta vlastnila podíly i ve zmíněné Mostecké společnosti pro těžbu u uhlí. Ignatz se tak dostal k zajímavým obchodním informacím. Ty se mu hodily i poté, kdy nastoupil do velkoobchodu uhlím Jakoba Weinmanna v Ústí nad Labem. Weinmannův podnik poté převzal, vzápětí se spojil i se silnou finanční skupinou Anglobanky a získal jejich kontakty na Velkou Británii.

Na začátku 20. století Ignatz expandoval také do Německa, kde se výhodně dostal například k sanované zkrachovalé důlní firmě knížecího rodu Hohenlohe.

Zatímco Ignatz a členové jeho severočeské větve rodu se etablovali jako uhlobaroni, bratři z pražské odnože klanu se úspěšně činili jako finanční magnáti. Julius a Isidor z investorské skupiny Petschek Praha vydělávali díky burzovním operacím, což jim pomohlo proniknout i do sklářství, chemické či papírenské produkce.

Útěk do emigrace

A to ještě zdaleka nebyl konec, po vzniku první republiky Petschkové a jejich bankovní dům vytvořili s pěti desítkami společností syndikát, který ovládl polovinu evropské těžby uhlí. Zejména expandovali v Německu, kde jim pomohla hyperinflace a krize.

Nepřehlédněte

Ignatz Petschek zemřel v roce 1934, dědicem se stal syn Franz. Jenže okupace českých zemí pro Petschky znamenala pohromu. Před nacisty museli uprchnout do emigrace, podniky Němci zkonfiskovali. Přešly například pod křídla koncernu „Říšské závody Hermanna Göringa“. Rodina emigrovala přes Kubu s haitskými pasy do USA. Klan Petschků tam žije dodnes. V Čechách zanechali mimo jiné 13 velkých vil.

Nacisté vyrabovali majetek všech větví rodiny. Obrazy či starožitnosti z domů v Praze a Ústí nad Labem putovaly na aukci v Berlíně. Z pražského Petschkova paláce se stal dům hrůzy, v květnu 1939 ho zabralo gestapo. Právě tady se konaly děsivé výslechy a mučení českých vlastenců a odbojářů. Byl tu stanný soud, který ve většině případů odsouzené posílal na popravu, nebo do koncentračních táborů. Smutné období připomíná pamětní deska umístěná na nároží budovy.

Na předválečnou slávu Petschkové nenavázali. Banky a těžký průmysl znárodnil dekret prezidenta Edvarda Beneše z října 1945, nemovitý majetek vrácen nebyl. Stavby spojené s dynastií dostaly nové majitele. Petschkova vila v pražské Bubenči se v roce 1945 stala rezidencí velvyslance USA. V další pražské vile sídlí ambasáda Ruska.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...