Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takzvaný e-learning je stále oblíbenější

aktualizováno 
Zaměstnanecký benefit nemusí být jen delší dovolená nebo stravenky na jídlo. Jsou to i nejrůznější školení a kurzy. A to jak v oblasti profese, tak i jazyků.
E-learning  je moderní způsob proškolování pomocí počítače

E-learning je moderní způsob proškolování pomocí počítače | foto: Profimedia.cz

Nejčastěji posílají společnosti své zaměstnance na kurzy a semináře z oblasti obchodních dovedností, informační techniky a ekonomické oblasti.

Vývoj technologií se výrazně posunuje dále a vzniká celá řada nových zákonů, vyhlášek a předpisů. Je tedy v zájmu obou stran dobře se v nových trendech orientovat.

Nabídka vzdělávacích programů, seminářů, kurzů, tréninkových programů je velmi široká a ve většině případů ji poskytují specializované firmy. Kromě jasně vypsaných a daných témat bývají tyto firmy schopny nabídnout i program ušitý na míru dané cílové skupině zaměstnanců. Funguje to tak, že zaměstnavatel zadá okruh a konkrétní téma proškolení a firma vše zorganizuje.

Semináře a školení bývají jednodenní i vícedenní. Zpravidla probíhají v pracovních dnech a zaměstnanci účastí na školení nevzniká žádná újma na výdělku. Jinými slovy - účast mají placenou. Pakliže jsou školení či soustředění organizována na více dnů, může někdy výuka zasahovat i do víkendů.

Většinou platí zaměstnavatel
Protože náklady na zvyšování profesních vědomostí nese zpravidla zaměstnavatel, rozhodnutí o tom, kdo a kdy se jakého proškolení zúčastní, přísluší právě jemu. Pokud si tedy sami najdete zajímavý kurz či seminář, který zvýší vaši kvalifikaci, záleží jen na vašem šéfovi, respektive firmě, zda vám jej povolí a uhradí. Kolik zaplatíte, je velmi individuální. Existují jednodenní kurzy začínající na částce 1 700 Kč, ale zapsat se můžete i třeba do pětidenních kurzů, jejichž cena může být desítky tisíc korun.

Komu připadá docházet na místo školení jako ztráta času, může zkusit takzvaný e-learning - moderní způsob proškolování, kdy zaměstnanec najde ve svém počítači téma i odborné texty a poté absolvuje pouze závěrečný test. Tento způsob je vhodný tam, kde je třeba proškolit více lidí najednou ve stejné oblasti, jako je například bezpečnost práce nebo školení řidičů.

Oblíbené jazyky: platí se zpravidla půl na půl
Jazykové kurzy jsou mezi zaměstnanci poměrně oblíbené odměny. Podmínky si zpravidla určuje každá firma dle svých potřeb a priorit. Zaměstnavatelé dávají přednost organizované skupinové výuce jazyků s tím, že o náklady se dělí zaměstnavatel se zaměstnancem poměrnými částmi - nejčastěji půl na půl.

Na rozdíl od profesních kurzů bývá výuka jazyků orientována mimo pracovní dobu. Pokud do pracovní doby přece jen zasahuje, měl by zameškaný čas zaměstnanec napracovat. Ale ve firmách, kde je znalost jazyků základním předpokladem či kvalifikací pro práci, mohou být podmínky zcela jiné, zaměstnavatel například hradí celou výuku. Výukou jazyků se zpravidla zabývají specializované společnosti, výjimkou nejsou ani soukromí lektoři. I v této oblasti lze využívat e-learning.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz