Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takzvaný e-learning je stále oblíbenější

aktualizováno 
Zaměstnanecký benefit nemusí být jen delší dovolená nebo stravenky na jídlo. Jsou to i nejrůznější školení a kurzy. A to jak v oblasti profese, tak i jazyků.
E-learning  je moderní způsob proškolování pomocí počítače

E-learning je moderní způsob proškolování pomocí počítače | foto: Profimedia.cz

Nejčastěji posílají společnosti své zaměstnance na kurzy a semináře z oblasti obchodních dovedností, informační techniky a ekonomické oblasti.

Vývoj technologií se výrazně posunuje dále a vzniká celá řada nových zákonů, vyhlášek a předpisů. Je tedy v zájmu obou stran dobře se v nových trendech orientovat.

Nabídka vzdělávacích programů, seminářů, kurzů, tréninkových programů je velmi široká a ve většině případů ji poskytují specializované firmy. Kromě jasně vypsaných a daných témat bývají tyto firmy schopny nabídnout i program ušitý na míru dané cílové skupině zaměstnanců. Funguje to tak, že zaměstnavatel zadá okruh a konkrétní téma proškolení a firma vše zorganizuje.

Semináře a školení bývají jednodenní i vícedenní. Zpravidla probíhají v pracovních dnech a zaměstnanci účastí na školení nevzniká žádná újma na výdělku. Jinými slovy - účast mají placenou. Pakliže jsou školení či soustředění organizována na více dnů, může někdy výuka zasahovat i do víkendů.

Většinou platí zaměstnavatel
Protože náklady na zvyšování profesních vědomostí nese zpravidla zaměstnavatel, rozhodnutí o tom, kdo a kdy se jakého proškolení zúčastní, přísluší právě jemu. Pokud si tedy sami najdete zajímavý kurz či seminář, který zvýší vaši kvalifikaci, záleží jen na vašem šéfovi, respektive firmě, zda vám jej povolí a uhradí. Kolik zaplatíte, je velmi individuální. Existují jednodenní kurzy začínající na částce 1 700 Kč, ale zapsat se můžete i třeba do pětidenních kurzů, jejichž cena může být desítky tisíc korun.

Komu připadá docházet na místo školení jako ztráta času, může zkusit takzvaný e-learning - moderní způsob proškolování, kdy zaměstnanec najde ve svém počítači téma i odborné texty a poté absolvuje pouze závěrečný test. Tento způsob je vhodný tam, kde je třeba proškolit více lidí najednou ve stejné oblasti, jako je například bezpečnost práce nebo školení řidičů.

Oblíbené jazyky: platí se zpravidla půl na půl
Jazykové kurzy jsou mezi zaměstnanci poměrně oblíbené odměny. Podmínky si zpravidla určuje každá firma dle svých potřeb a priorit. Zaměstnavatelé dávají přednost organizované skupinové výuce jazyků s tím, že o náklady se dělí zaměstnavatel se zaměstnancem poměrnými částmi - nejčastěji půl na půl.

Na rozdíl od profesních kurzů bývá výuka jazyků orientována mimo pracovní dobu. Pokud do pracovní doby přece jen zasahuje, měl by zameškaný čas zaměstnanec napracovat. Ale ve firmách, kde je znalost jazyků základním předpokladem či kvalifikací pro práci, mohou být podmínky zcela jiné, zaměstnavatel například hradí celou výuku. Výukou jazyků se zpravidla zabývají specializované společnosti, výjimkou nejsou ani soukromí lektoři. I v této oblasti lze využívat e-learning.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz