Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Talentovaných lidí je nedostatek, firmy si je budou muset vychovat

aktualizováno 
Skoro čtvrtina firem v České republice těžko obsazuje svá volná pracovní místa. Přitom bez práce je v současnosti 470 tisíc lidí. K hlavním důvodům, proč zaměstnavatelé nemohou najít ty pravé lidi, patří nedostatek zkušeností uchazečů o práci.
Schopné lidi si musí firmy vychovat. Ilustrační snímek

Schopné lidi si musí firmy vychovat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Aby podniky obsadily volné pozice schopnými, kvalifikovanými lidmi, budou si muset začít talenty vychovávat samy. Na pracovním trhu je hledají jen těžko.

Může se hodit

Najděte si novou práci. Na jobDNES.cz se určitě chytnete.

V praxi to znamená, že si vedení podniku vybere nějaké schopné a do práce nadšené zaměstnance, a ty pak školí, vzdělává, zaučuje, posílá do zahraničí na zkušenou. Vychovává si z nich nové vedoucí pracovníky. A s kariérním postupem se zvyšuje nejen plat, ale i loajálnost zaměstnanců a jejich ochota pracovat.

Talenty umějí nejlépe využít v Brazílii a Švýcarsku

V České republice se však zatím rozvoji a řízení talentů mnoho firem nevěnuje. Speciální program na to má jen 25 procent z nich. Vyplývá to z výzkumu pro personální společnost Robert Half International, kterého se zúčastnilo více než 2 500 manažerů z 11 zemí světa.

Fakta

Podle čeho vybírají české firmy talenty?

  • 29 procent podle vysoké produktivity pracovníka
  • 25 procent podle inovativního způsobu myšlení
  • 18 procent podle technických dovedností

Zdroj: Robert Half International

Oproti ostatním státům, kde výzkum probíhal, je v České republice suverénně nejmenší počet firem, které si talenty aktivně vychovávají.

Nejvíce s talenty pracují podniky v Brazílii (50 procent), Švýcarsku (46 procent), Dubaji (45 procent) a Francii (45 procent). Podobně jsou na tom také v Lucembursku (44 procent), Nizozemsku (43 procent), Belgii (42 procent) a Itálii (40 procent). Méně už si zaměstnance vychovávají u našich nejbližších sousedů, tedy v Rakousku (38 procent) a Německu (34 procent).

Od kapitalismu k talentismu

"Aktivní vyhledávání talentů a práce s nimi, to je pro management každé společnosti klíčová věc. Z hlediska konkurenceschopnosti je totiž získání a udržení talentovaných zaměstnanců podmínkou dlouhodobého úspěchu firmy," říká Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half International pro ČR.

Podle něho jsou důvody, proč se tuzemské firmy tímto směrem ještě neposunuly, různé. "Nyní se orientují spíše na krátko až střednědobé cíle. A výsledky práce s talenty přicházejí až po delší době," myslí si Aleš Křížek.

Podle ředitelky společnosti Manpower v ČR a SR Jaroslavy Rezlerové bude v nadcházejících letech rozvoj lidských zdrojů pro firmy hlavní výzvou. "Pro zaměstnavatele bude stále méně důležitý přístup ke kapitálu či technologiím, hlavním předpokladem prosperity bude právě výchova talentů, které budou stále vzácnější. Proto se nebojíme hovořit o přechodu od kapitalismu k talentismu," říká Jaroslava Rezlerová.Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Na práci se dokážeme soustředit jen přes hodinu denně, zjistil průzkum

Ilustrační snímek

Lidé zaměstnaní v kancelářích se na svou práci dokážou plně soustředit v průměru jen hodinu a dvanáct minut denně....

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz