Techniky, jak se vypořádat s příznaky trémy

Trémy se nelze nikdy úplně zbavit, ale můžete se s ní vypořádat tak, aby nesnižovala kvalitu vašeho výkonu. K tomu vám pomůže několik různých metod. Dobře se připravte.

Nadměrnému stresu se vyhnete, pokud si své vystoupení po obsahové i formální stránce dobře připravíte. Předem si vyzkoušejte způsob, jakým budete promlouvat. Přečtěte si řeč několikrát nahlas, natrénujte si pohledy do publika. Připravte si pomocné materiály v takové podobě, abyste se v nich na místě dobře orientovali. Oblečte si něco, v čem se cítíte příjemně. Večer před důležitým dnem byste už měli raději relaxovat.

Využijte napětí pozitivně

Emoce, které pohlcují celé tělo, nelze oslabit rozumem. Kromě nejrůznějších dechových a uvolňovacích cviků se můžete pokusit usměrnit napětí pozitivním směrem. Využijte své rozechvělosti k tomu, že bude na publikum působit jako vzrušení ze silného zaujetí pro věc. Nadšení a strach mají totiž velmi podobné tělesné projevy, avšak jeden pocit spolehlivě vytlačí druhý.

Pracujte s publikem

Najděte si mezi posluchači přívětivou tvář a představte si, že řeč pronášíte jenom pro ni. Přitom se však pravidelně rozhlížejte po zbytku auditoria. K vámi vybranému posluchači se vracejte, ale nekoukejte na něj tak, aby mu to bylo nepříjemné, či aby ostatní neměli dojem, že si jich nevšímáte.

Použijte oporu

Stres pomáhá zmírnit bariéra, která vás odděluje od publika. Tuto funkci může mít obyčejná tužka, kterou držíte v ruce. Ta působí jako opora, které se lze obrazně přidržet, i jako hromosvod, který pohlcuje nepříznivé emoce. Držet tužku při proslovu je přitom zcela přirozené a nikdo si nevšimne ničeho zvláštního. I když mluvíte spatra, držte před sebou papír s poznámkami či orientačními body. Ten může mít rovněž funkci opory a bariéry. Navíc vám dodá jistotu, že v případě takzvaného "okna" neupadnete do zmatku.

Neposilňujte se alkoholem

V některých příručkách si můžete přečíst doporučení, že na trému spolehlivě funguje "panák" tvrdého alkoholu. Takové tvrzení je však velmi sporné a nelze je obecně doporučit. Na alkohol totiž reaguje každý organismus jinak. V někom může vyvolat falešné sebevědomí, kvůli kterému budou posluchači vystoupení hodnotit jako pořádnou ostudu. U jiného může zase vědomí, že je pod vlivem alkoholu, zvýšit strach ze selhání, a tím vlastně trému posílit.

"Směs stresu a alkoholu je velmi třaskavá," upozorňuje psycholog Petr Růžička, který se v Konzultačním a terapeutickém institutu Praha věnuje terapii závislostí. Připomíná, že právě zvyk bránit se proti stresu alkoholem bývá vstupní branou k závislosti. "V české populaci je asi tři sta až čtyři sta tisíc závislých na alkoholu a další milion lidí má vážné problémy s jeho nadužíváním," vypočítává Petr Růžička. "Doporučení skleničky proti trémě je v této situaci dítkem buď neznalosti souvislostí, či jen chladně vykalkulovaným marketingovým tahem."

Pomůže teplý čaj

Mnohé prospěšné látky jsou obsaženy i v jiných potravinách a nápojích, které nejsou tak škodlivé jako alkohol. Uklidňující účinek má například tabulka mléčné čokolády.

Pomůže i šálek teplého, nikoliv příliš horkého čaje. Vhodná může být i káva, se kterou se však nevyplatí experimentovat. Pokud totiž nejste zvyklí na přísun kofeinu a nevíte, jak na vás káva působí, můžete být zaskočeni rychlým zvýšením tlaku a zrychlením tepu, které celkový stres jen přiživí.

Důležité je nejít na pódium či stupínek s prázdným žaludkem. Hlad zvyšuje napětí, podrážděnost a snižuje schopnost soustředění. Na druhou stranu se však nepřejídejte, abyste předešli únavě a malátnosti.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

 

, ,