Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Technologické akcie - ano! Ale jen biotechnologie.

aktualizováno 
Co přineslo dlouho očekávané rozuzlení konfliktu v Iráku? Na různých místech odpovídají různě, např. odstranění nejistoty nebo pozitivní sentiment. K čemu však je pozitivní nálada, když investice prodělávají a z výnosů fondů se nezdá, že by se to mělo změnit? Zahraniční fondy nebyly v březnu příliš úspěšné – až na jeden druh...

Pokud se budeme chtít podívat blíže na to, co stálo za výnosy zahraničních podílových fondů, opět narazíme na vývoj finančních trhů v závislosti na situaci v Iráku. Jak jsme již několikrát zmiňovali (např. v článku: Jak reagují trhy na válku v Iráku?), současný vývoj jde ruku v ruce s tím, jak postupují americké a britské jednotky směrem k Bagdádu. Uplynulý měsíc sejmul z trhů „břímě“ v podobě nejistoty ohledně konfliktu v Iráku, nicméně akciové indexy vykázaly pouze větší volatilitu a v konečném součtu pouze nepatrný růst, ceny dluhopisů naopak nabraly opačný směr.

 

Z jistého hlediska můžeme říci, že trhy dopadly v důsledku sledování hlavně zpráv z Iráku lépe, než kdyby vývoj odrážel makroekonomické indikátory a výsledky firem. Zveřejněná čísla, ať už zisky

Sekci věnovanou zahraničním i českým podílovým fondům nalaznete ZDE

firem nebo údaje za ekonomiku (jak v USA, tak v eurozóně), totiž hovoří o pokračující stagnaci. O desetinu procenta se posunula nezaměstnanost v USA, Francii, Německu a Itálii, s tím, že navíc poklesl počet volných míst, klesají tržby a důvěra spotřebitelů a snižuje se růst spotřebitelské poptávky. Index ISM průmyslu v USA poklesl v březnu na hodnotu 46,2% z únorových 50,1 %. Po čtyřech měsících růstu (nad 50 %) přišlo oslabení amerického průmyslu. (Index ISM – zpracovávaný americkým Institute for Supply Management (www.ism.ws) - vypovídá o poklesu či růstu průmyslu a celé ekonomiky. Hodnota pod 50 % znamená pokles průmyslu, hodnota dlouhodobě pod 42,9 % znamená pokles celé ekonomiky (růstu HDP). Současná hodnota tedy znamená, že ačkoli průmysl zaostává, ekonomika jako celek roste. Hodnoty od začátku roku ukazují na růst americké ekonomiky o 2,7 %.)

 

Průměrná březnová výkonnost zahraničních fondů

Typ fondů Průměr kategorie
Akciové fondy -1,41%
Smíšené fondy 0,47%
Dluhopisové fondy -0,38%
Fondy peněžního trhu 0,07%

Zdroj tabulek: AKAT ČR

 

Protože fundamentální ukazatele nejsou příznivé, nedá se očekávat, že ani rychlé ukončení konfliktu v Iráku povede k výraznějšímu růstovému trendu.

 

Akciové fondy – nadprůměrné biotechnologie

 

Průměrná hodnota pro všechny akciové fondy není zrovna nejpříznivější a vypovídá o tom, že akciové trhy zakončily měsíc mírně ve ztrátě. Z následující tabulky vyplývá, že alespoň jeden sektor byl v březnu úspěšný. Fondy zaměřené na sektor biotechnologií jsou totiž na prvních třech místech ve výkonnosti, s tím, že na ostatních předních místech figurují další biotechnologické fondy (např. Credit Suisse  EF (LUX) Global Biotech, ABN Amro Funds Biotech Fund) a fondy zaměřené na farmaceutické společnosti (Erste Sparinvest Stock Pharma, Capital Invest Pharma Stock) a venture kapitálové firmy.

 

Akciové fondy
Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
ING (L) INVEST BIOTECHNOLOGY 10,95% Templeton Korea A -14,29
CI BIOTECH STOCK 10,53% CI Gold Stock -10,08
Franklin BIOTECH DISC BX ACC 10,12% PARVEST HOLLAND -8,49

 

V sektoru biotechnologií je viděn veliký potenciál. Podle McKinsey by mohl v roce 2010 činit podíl biotechnologií na chemické výrobě celých dvacet procent, tedy přibližně 280 mld. dolarů. Ačkoli biotechnologie - rozlišujeme tři druhy biotechnologií: tzv. červenou – medicína, léky; zelenou – zemědělství a bílou – průmysl (plasty, paliva) - byly jedním ze sektorů, u nichž splaskla bublina z konce devadesátých let, současné výzkumy (např.: lidský genom, geneticky modifikované potraviny,…) dávají tušit výraznému rozvoji tohoto odvětví, které je kriticky závislé na investicích.

 

Zdroj: dowjones.com, modrá čára představuje dvacetidenní klouzavý průměr

 

Pokud se podíváme na fondy z tabulky, zjistíme, že u všech těchto fondů představuje akcii s největším podílem v portfoliu titul z Nasdaqu – společnost Amgen. Fond ING má v Amgenu takřka polovinu svých aktiv - 48,66 %, fond Capital Investu 8,8% a Franklin Biotechnology Discovery Fund 12 %. Společnost Amgen je vedoucím hráčem na trhu. Pokud se daří jí, daří se i celému odvětví. Vývoj kurzu akcií Amgenu a doporučení analytiků (z 27 brokerů, kteří tuto akci hodnotí doporučuje strong buy 11, buy 14 a hold 2) ukazuje, proč byly fondy biotechnologií tak úspěšné, a to, že tento stav může ještě nějakou dobu vydržet. Biotechnologie by tak mohly být v současnosti jedním z atraktivních sektorů a bio-fondy mohou přilákat investory a oživit „jako první vlaštovka“ zájem o akcie.

 

Zdroj: finance.yahoo.com

 

Druhého nejhoršího výsledku tentokrát dosáhl dlouhodobý favorit – Capital Invest Gold Stock, který tratil na poklesu ceny zlata a ostatních drahých kovů.

 

Dluhopisové fondy
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
ABN AMRO FUNDS LATIN AM.BOND F 8,48% Pioneer EURO BOND -2,18%
ABN AMRO FUNDS-GL.EM.MARK.B.F. 5,51% PARVEST European Bond Opportunites -2,09%
Franklin HIGH YIELD A 5,07% RAIFFEISEN KONVERGENC -1,95%

 

Dluhopisový trh

Předchozí články, věnované vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde:

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

leden

únor

 

Také dluhopisy jsou plně v područí vývoje v Iráku. Pokles výnosů z kraje měsíce vystřídal rapidní nárůst v situaci, kdy bylo jisté, že válka je nevyhnutelná. Ovšem „zaváhání“ spojenců před Bagdádem a rozplynutí nadějí na rychlý konec konfliktu opět poslaly výnosy dluhopisů dolů. Na vývoj v dubnu bude mít největší vliv opět konflikt v Iráku, ale mohlo by dojít i na makroekonomické události – nárůst deficitů státních financí, posilování dolaru,… Měnové autority (ECB, FED) si pravděpodobně nechají prostor pro korekci úrokových sazeb podle toho, jaký vliv bude mít válka v Iráku - takže v dubnu nelze očekávat zásadní měnověpolitické  rozhodnutí. 

 

Fondy peněžního trhu
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
JB £ STERLING CASH 0,25% CI EURO CASH - REINVESTIČNÍ -1,46
PARVEST SHORT TERM STERLING 0,25% T US$ LIQ RES C ACC -0,20
ING Czech Money Market 0,22% KBC MULTI CASH CAD MEDIUM -0,15

 

Zatímco u dluhopisových fondů vítězily rizikovější strategie (rozvíjející trhy, high yield dluhopisy), u fondů peněžního trhu tomu bylo právě naopak. Na předních místech jsou fondy s výrazně konzervativní strategií. Ačkoli pokles výnosové křivky se projevil především na jejím krátkém konci, vysoká volatilita na trhu se dotkla fondů s delší durací aktiv.

Smíšené fondy
Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
Janus BALANCED FUND - A EURO 2,90% ESPA PORTFOLIO MED -4,82%
ABN AMRO FUNDS MODEL FUND 6 2,84% PARVEST Horizon 30 EURO -2,79%
CS PF (LUX) GROWTH (SFR) 2,31% T GLBL BAL BX ACC EUR -2,26%

V zahraničí méně oblíbené smíšené fondy v březnu nebyly nejlepší investicí, protože výnos akcií a dluhopisů byl v uplynulém týdnu mimořádně (pozitivně) korelovaný. Všechny výkyvy se tak na fondech podepsaly - oproti obvyklému trendu, kdy jdou akcie a dluhopisy proti sobě - se zvýšenou intenzitou. Přes posilování dolaru (k 1,06 USD za euro) si nejhůře vedly smíšené fondy zainvestované na amerických trzích.

 

Jaký sektor je podle vás v současnosti nejatraktivnější? Vyplatí se podle vás investice do sektorového fondu? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb - V ČR zvolili lidé nový parlament
Výsledky voleb - V ČR zvolili lidé nový parlament

V České republice a na mnoha místech v zahraničí proběhly v pátek a sobotu volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.