Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize a rozhlas: zaplaťte poplatky, pak uvidíte

aktualizováno 
Máte televizor a rádio? Pak vás jeho sledování a poslech přijde minimálně na 112 korun měsíčně. To je základní cena v podobě koncesionářských poplatků České televizi a Českému rozhlasu. Kdo chce mít na výběr víc programů, může si přiobjednat kabelovou televizi nebo zřídit satelitní anténu. Za nejširší nabídku, včetně filmových kanálů se platí i více než pět set korun za měsíc. Zatímco kabelový či satelitní příjem televize je „nepovinný“, koncesionářské poplatky se platit musí. Ale kdo vlastně a jak? A co hrozí dlužníkům?

Neplatíte? Připravte si tisíce

Neplatit koncesionářské poplatky znamená vystavit se riziku vysoké pokuty. Za nepřihlášený televizor hrozí sankce deset tisíc, za rozhlasový přijímač pět tisíc korun. Kontrolovat, zda neevidovaná domácnost skutečně nevlastní televizor, má podle tiskového mluvčího České televize Martina Krafla sama televize. „Způsob, jakým kontrolu provádí, samozřejmě nezveřejňujeme, minula by se účinkem,“ uvádí. Poodhaluje ale, že při vyhledávání neevidovaných domácností či podnikatelů a upomínání dlužníků vychází Útvar televizních poplatků také z údajů České pošty, která měsíčně předává do databáze České televize aktuální „kmen“ poplatníků a dlužníků. „Dlužníci jsou pravidelně upomínáni a neevidované poplatníky vyzývá Česká televize k evidenci,“ doplňuje Krafl.

René Zavoral z Českého rozhlasu připouští, že kontrola domácností je s ohledem na platné zákony prakticky nemožná. „V případě právnických osob můžeme prostřednictvím IČO a naší evidence zjistit, zda jsou registrováni. Subjekt můžeme navštívit, ale záleží pouze na jeho vůli, zda nás pustí dovnitř kontrolu vykonat,“ konstatuje Zavoral.

Jak se přihlásit, odhlásit?

Jak lze ušetřit na volání z pevné linky? Kdy se vám vyplatí výměna operátora? Čtěte ZDE.

Domácnosti se nejsnáze přihlásí k placení poplatků prostřednictvím dokladu SIPO České pošty v místě svého trvalého bydliště nebo přímo u České televize a Českého rozhlasu. Obě instituce umožňují zaevidovat se i po internetu. Kdo zvolí SIPO, platí měsíčně. Kdo se registruje přímo u České televize či Českého rozhlasu, má možnost si frekvenci placení vybrat - měsíčně, čtvrtletně, půlročně i ročně.

Stejným způsobem a na stejném místě, jako se majitel přijímače přihlásil, může se i odhlásit. A to v případě, pokud se stěhuje ze svého trvalého bydliště a v novém již televizní poplatek platit nebude, například v domově důchodců, při přistěhování do jiné domácnosti (která již platí) a podobně. Odhlásit se může i v případě, že se jeho přijímač stal - řečí zákona - trvale nezpůsobilý k reprodukci vysílání nebo když už televizor či rádio nevlastní. Pokud majitel přijímače zemře, měli by se o odhlášení postarat pozůstalí. Ale například dlouhodobý pobyt v zahraničí na povinnost placení poplatku vliv nemá. Pozor: neoprávněné odhlášení je rovněž důvodem k pokutě.

Co je dobré vědět o koncesionářských poplatcích

Kolik činí měsíční poplatek? Kdo ho platí? Roste poplatek s počtem televizorů v jedné domácnosti? Kdo je od placení osvobozen? Co všechno je televizním přijímačem, a podléhá tedy platbě televizního poplatku? Zahrnuje cena kabelové televize i koncesionářský poplatek? Na tyto otázky se dozvíte odpovědi ZDE.

Více informací na webových stránkách
http://www.czech-tv.cz/ct/tvpoplatek/index.php
www.rozhlasovepoplatky.cz

Souhlasíte s plošným placením výše uvedených poplatků? Přijde vám jejich výše přiměřená? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz