Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize a rozhlas: zaplaťte poplatky, pak uvidíte

aktualizováno 
Máte televizor a rádio? Pak vás jeho sledování a poslech přijde minimálně na 112 korun měsíčně. To je základní cena v podobě koncesionářských poplatků České televizi a Českému rozhlasu. Kdo chce mít na výběr víc programů, může si přiobjednat kabelovou televizi nebo zřídit satelitní anténu. Za nejširší nabídku, včetně filmových kanálů se platí i více než pět set korun za měsíc. Zatímco kabelový či satelitní příjem televize je „nepovinný“, koncesionářské poplatky se platit musí. Ale kdo vlastně a jak? A co hrozí dlužníkům?

Neplatíte? Připravte si tisíce

Neplatit koncesionářské poplatky znamená vystavit se riziku vysoké pokuty. Za nepřihlášený televizor hrozí sankce deset tisíc, za rozhlasový přijímač pět tisíc korun. Kontrolovat, zda neevidovaná domácnost skutečně nevlastní televizor, má podle tiskového mluvčího České televize Martina Krafla sama televize. „Způsob, jakým kontrolu provádí, samozřejmě nezveřejňujeme, minula by se účinkem,“ uvádí. Poodhaluje ale, že při vyhledávání neevidovaných domácností či podnikatelů a upomínání dlužníků vychází Útvar televizních poplatků také z údajů České pošty, která měsíčně předává do databáze České televize aktuální „kmen“ poplatníků a dlužníků. „Dlužníci jsou pravidelně upomínáni a neevidované poplatníky vyzývá Česká televize k evidenci,“ doplňuje Krafl.

René Zavoral z Českého rozhlasu připouští, že kontrola domácností je s ohledem na platné zákony prakticky nemožná. „V případě právnických osob můžeme prostřednictvím IČO a naší evidence zjistit, zda jsou registrováni. Subjekt můžeme navštívit, ale záleží pouze na jeho vůli, zda nás pustí dovnitř kontrolu vykonat,“ konstatuje Zavoral.

Jak se přihlásit, odhlásit?

Jak lze ušetřit na volání z pevné linky? Kdy se vám vyplatí výměna operátora? Čtěte ZDE.

Domácnosti se nejsnáze přihlásí k placení poplatků prostřednictvím dokladu SIPO České pošty v místě svého trvalého bydliště nebo přímo u České televize a Českého rozhlasu. Obě instituce umožňují zaevidovat se i po internetu. Kdo zvolí SIPO, platí měsíčně. Kdo se registruje přímo u České televize či Českého rozhlasu, má možnost si frekvenci placení vybrat - měsíčně, čtvrtletně, půlročně i ročně.

Stejným způsobem a na stejném místě, jako se majitel přijímače přihlásil, může se i odhlásit. A to v případě, pokud se stěhuje ze svého trvalého bydliště a v novém již televizní poplatek platit nebude, například v domově důchodců, při přistěhování do jiné domácnosti (která již platí) a podobně. Odhlásit se může i v případě, že se jeho přijímač stal - řečí zákona - trvale nezpůsobilý k reprodukci vysílání nebo když už televizor či rádio nevlastní. Pokud majitel přijímače zemře, měli by se o odhlášení postarat pozůstalí. Ale například dlouhodobý pobyt v zahraničí na povinnost placení poplatku vliv nemá. Pozor: neoprávněné odhlášení je rovněž důvodem k pokutě.

Co je dobré vědět o koncesionářských poplatcích

Kolik činí měsíční poplatek? Kdo ho platí? Roste poplatek s počtem televizorů v jedné domácnosti? Kdo je od placení osvobozen? Co všechno je televizním přijímačem, a podléhá tedy platbě televizního poplatku? Zahrnuje cena kabelové televize i koncesionářský poplatek? Na tyto otázky se dozvíte odpovědi ZDE.

Více informací na webových stránkách
http://www.czech-tv.cz/ct/tvpoplatek/index.php
www.rozhlasovepoplatky.cz

Souhlasíte s plošným placením výše uvedených poplatků? Přijde vám jejich výše přiměřená? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz