Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Témata, která jsou při hovoru s podřízenými tabu

aktualizováno 
Udržet si profesionální odstup je pro šéfa nutnost. Může být přátelský vůči podřízeným, ale nikdy nebude jejich kamarád. Také proto musíte mít jako šéf na paměti, že jsou témata, o kterých se svými podřízenými nikdy nemluvíte. Mohla by se vám totiž pořádně vymstít.
Na pracovišti by měla vládnout přátelská nálada, ovšem s jistými hranicemi.

Na pracovišti by měla vládnout přátelská nálada, ovšem s jistými hranicemi. | foto: Profimedia.cz

V rámci vedení podřízených je důležité nebýt tvrdý diktátor, ale ani jeho protipól - rovnocenný kamarád. Kamarádit se mohou kolegové, ale rozhodně ne šéf s podřízeným. Správný šéf by si měl totiž od svých lidí udržet profesionální odstup. Jedině tak je může s nadhledem a bez zbytečných emocí vést, kritizovat, ale i motivovat, nebo třeba propouštět.

Mlčeti opravdu zlato
Prolomením profesionálního odstupu může dojít k tomu, že šéfa – kamaráda přestane podřízený respektovat, přestane ho vnímat jako autoritu. A podle toho pak také bude týž podřízený (nebo dokonce celý tým) plnit úkoly, dodržovat termíny, komunikovat s ním.

Jedním z nešvarů, které spolehlivě nabourají stupínek mezi šéfem a podřízeným, jsou informace, které by se podřízený o svém šéfovi nikdy neměl dozvědět. Ovšem řada šéfů nedbá profesionality a vesele se svými členy týmu rozpráví o stavu svých financí, výši majetku, ceně pořízeného vozu či zahraniční dovolené. Ještě v horším případě před podřízenými mluví o svých milostných zážitcích, prohřešcích či představách.

Do takových informací jeho podřízeným ovšem vůbec nic není a dokonce hrozí riziko zneužití těchto informací v šéfův neprospěch. Vždyť v nejednom pracovním týmu se skrývají závistivci, šplhouni, žalobníčci, rýpalové a další ne zrovna ctnostní lidé, kteří se jen těší na to, až budou moci svého vedoucího podrazit, pomluvit, nebo ho shodit ze sedla a třeba se na něj sami vyhoupnout.

Zapomeňte na zášť vůči kolegům
Kromě stavu majetku a milostných záležitostí byste se měli před podřízenými vyhnout i hanění svých kolegů či dokonce nadřízených. Myslete si co chcete, ale neodkrývejte svůj afekt, nesympatii či závist. Nedávejte příčinu podřízeným k vašemu pomlouvání ve firmě. Co je komu do toho, co cítíte, nebo necítíte k lidem, v jejichž řadách jdete prakticky za stejným cílem.

Jste – li vyhraněný sportovní fanoušek či zapřísáhlý příznivce určité politické strany, pak i na témata k hovorům z těchto oblastí raději zapomeňte. Pokud jste někdy slyšeli se dohadovat například Sparťana se Slávistou, teprve pak si dokážete představit, jaké propasti mohou mezi těmito dvěma "tábory" vzniknout. A roztržky či nějakou formu nenávisti vůči vám si na svém pracovišti určitě nepřejete.

Vedete tým lidí, plníte nastavené cíle, podporujete své podřízené, aby vám pomohli cílů dosáhnout. Na pracovišti by měla vládnout přátelská nálada. Ovšem ne příliš přátelská. Myslete na profesionální odstup, nenechte se unést ani na firemních večírcích či teambulidingových akcích. A pozor na alkohol, ten už mnoha lidem zkazil kariéru.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz