Termínované vklady - inflace porazila úroky

Klesající úrokové sazby v posledních měsících nebyly pro střadatele zrovna příznivé. Díky zásahům centrální banky došlo ke snížení úrokových sazeb v bankách. To sice na jednu stranu rozjasnilo tváře lidí, kteří uvažovali o spotřebitelském nebo hypotečním úvěru, na druhé straně se však výnosy z termínovaných vkladů dostaly na svá historická minima.

I když se inflace v posledních dvanácti měsících snížila na 3,9 procenta, úroky z termínovaných vkladů tuto hranici neporazily - průměrná úroková sazba se pro termínovaný vklad na dobu jednoho roku a částku pod sto tisíc korun pohybovala kolem dvou až tří procent. Například ještě v loňském červenci byla v Živnobance pro částku do 100 000 korun úroková sazba 3,96 procenta a nyní je pouhých 1,96 procenta. To znamená, že jestliže jste uložili například v červenci 2001 na takové konto 100 000 korun, byl hrubý výnos z tohoto vkladu 3960 korun. Od této sumy je však potřeba ještě odečíst patnáctiprocentní daň - 594 korun, takže dostáváme částku 3366. Váš vklad sto tisíc korun však byl zmenšen o vliv inflace 3,9 procenta, čili o 3900 korun. Takže výsledný čistý výnos je minus 534 korun.

Co stále české střadatele láká na termínovaných vkladech? Zejména bezpečnost na nich uložených peněz. Vidiny velkých úroků, které slibovaly zkrachovalé banky a kampeličky, už dnes investory spíše odrazují, než aby lákaly. Kromě toho v nás zřejmě stále ještě přetrvává dědictví komunismu, kdy vkladní knížka byla jediným nástrojem, jak spořit, a termínovaný vklad je jen pokračováním takové formy „investování“. Například fondy peněžního trhu sice umožňují získat s přijatelnou mírou rizika o něco vyšší zhodnocení než termínované a spořicí účty, ale valná většina z nás raději zvolí minimální riziko plus minimální výnos, který nepokryje ani inflaci.

Pokud hledáte podrobné informace o temínovaných vkladech, naleznete je ZDE.

Termínované vklady jsou vhodné pro uložení peněz na období několika týdnů či měsíců, výjimečně několika let. Bylo by však pravděpodobně chybou dávat peníze na takový vklad na dobu delší než půl roku. Srovnatelný výnos vám nabídnou fondy peněžního trhu, a jestliže zde necháte úspory déle než šest měsíců, nemusíte platit daň z výnosu. Pro dlouhodobější spoření existují i jiné, výhodnější varianty, například stavební spoření, kde díky státnímu příspěvku a úrokům kolem tří procent, máte možnost své úspory daleko lépe zhodnotit.

Výhody termínovaného vkladu jsou jasně dané: snadné založení termínovaného vkladu, který lze snadno přeměnit v hotovost, pojištění do výše devadesáti procent vkladu, maximálně pětadvacet tisíc eur, nízké poplatky za založení a vedení účtu, protože většina bank tyto služba nabízí zdarma. Podle doby, na kterou nebudete potřebovat své peníze, lze zvolit i délku trvání termínovaného vkladu. Banky nabízejí i takzvaný revolvingový vklad, který je po uplynutí lhůty automaticky znovu obnovován, pokud klient své finanční prostředky nevybere.

Záporem termínovaného vkladu je omezená možnost nakládat s penězi během trvání vkladu a vzhledem ke klesajícím úrokovým sazbám i minimální výnos po zohlednění daně a míry inflace. Za předčasný výběr si banka obvykle strhává určité procento z vybírané sumy.

Podle odborníků nelze do budoucna očekávat nějaký rapidní růst úrokových sazeb, spíše naopak se můžeme připravit na další snižování, takže termínované a spořicí účty nebudou patřit k výnosným formám, jak zhodnotit své úspory.