Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh: Prošvihl splatnost termíňáku, jeho zrušení ho přišlo draho

aktualizováno 
Zhodnocovat peníze na termínovaných vkladech můžete jak prostřednictvím jednorázových vkladů, tak vkladů s automatickou obnovou. Který z nich zvolíte, se rozhodujete již při uzavírání smlouvy s bankou. Zapomenout na sjednané podmínky se vám ale nemusí vyplatit. Přesvědčil se o tom i náš čtenář.
K penězům na termínovaném vkladu se před splatností bez sankce nedostanete.

K penězům na termínovaném vkladu se před splatností bez sankce nedostanete. | foto: Profimedia.cz

Pan Rudolf z Liberce si na konci ledna 2010 uložil na dva roky 100 tisíc korun na ČSOB Termínovaný vklad plus. Banka mu tehdy nabídla zajímavý roční úrok 2,15 procenta.

Po dvou letech, když se blížila splatnost termínovaného vkladu, pan Rudolf peníze nepotřeboval a rozhodl se, že je na účtu ponechá. Bohužel si v tu chvíli neuvědomil, že před dvěma lety uzavřel termínovaný vklad s automatickou obnovou a pokud by peníze včas nevybral, vklad se obnoví na další dva roky. Ovšem za nových podmínek, respektive s novou aktuální úrokovou sazbou.

Termínované vklady s obnovou

Banky je též nazývají:

  • revolvingové,
  • pravidelně se obnovující.

U termínovaného vkladu s obnovou se vklad po dni splatnosti automaticky obnovuje na stejně dlouhé období, ale s úrokovou sazbou platnou v den obnovení vkladu.

Banka snížila úroky na polovinu

Po více než týdnu, kdy skončila splatnost termínovaného vkladu, dostal střadatel od ČSOB výpis z účtu. Zároveň se z přiloženého dopisu dozvěděl i aktuální úrokovou sazbu platnou na další období. U "jeho" termíňáku se změnila na 1,1 procenta ročně. Za těchto podmínek odmítl peníze u banky na další dva roky vázat, rozhodl se je vybrat a vklad zrušit. Bohužel musel zaplatit sankční poplatek ve výši 1 200 korun za předčasné zrušení termínovaného vkladu.

Banka jednala v souladu se svými pravidly, klient svým podpisem smlouvy stvrdil, za jakých podmínek a s jakými parametry termínovaný vklad uzavírá. Pan Rudolf si toho je vědom, nicméně mu připadá neférové, že ho banka před splatností termínovaného vkladu o nové úrokové sazbě neinformovala.

"O úpravě sazeb na termínovaných vkladech se klient dozví na své pobočce přibližně týden před samotnou změnou. Pokud se blíží konec doby splatnosti, doporučujeme mu, aby navštívil svého poradce, případně svou pobočku a aktivně se o aktuální nabídku zajímal," vyjádřila se ke klientovu případu Pavla Hávová z ČSOB.

Jednorázové termínované vklady

U jednorázových termínovaných vkladů dochází po ukončení vkladu automaticky k zúčtování úroku, stržení srážkové daně a výsledná zúročená částka je převedena na běžný účet klienta.

Zjistit aktuální úrokovou sazbu si musíte většinou sami

"Termínovaný vklad je specifický druh bankovního produktu, který vyžaduje klientovu pozornost, sledování ukončení vkladu včetně sledování vývoje úrokové sazby," upozorňuje Kateřina Pospíšilová z Equa bank. Jinými slovy řečeno, je na klientovi, aby se zajímal, jaké úroky banka aktuálně nabízí a jakým způsobem se to dotkne jeho produktu.

Banky nové úrokové sazebníky zveřejňují i měsíc před začátkem jejich platnosti. Klient se k aktuálním sazbám dostane na pobočce i na webových stránkách banky. Banky je též klientům zasílají ve výpisech. Většinou se ale klient musí o úrokovou sazbu zajímat sám.

Na druhou stranu některé banky před obnovou vkladu klienty na nové sazby upozorní předem. Například Citibank klientům, kteří mají aktivovánu službu CitiAlert za 29 korun měsíčně, zašle zprávu (SMS, e-mail) tři dny před obnovou. V předstihu klienty kontaktuje i bankéř UniCredit Bank. Equa bank a Fio banka posílají klientům zprávy do jejich internetového bankovnictví.

Sankční poplatky jdou do tisíců

Pokud byste se dostali do podobné situace jako náš čtenář a rozhodli se po splatnosti termínovaný vklad ukončit, sankční úroky vás neminou. Některé banky k vám budou milosrdné a poplatek budou vyžadovat až po uplynutí více dní po splatnosti. Například ČSOB vám toleruje až šest dní, Česká spořitelna jeden den.

Na druhou stranu některé banky vyžadují zrušení termínovaného vkladu i několik dní před jeho obnovou. Například Citibank a Wüstenrot požadují tři dny a Poštovní spořitelna dokonce deset dní.

Sankční poplatky bank za předčasný výběr termínovaného vkladu
BankaVýše poplatku
CitibankPevný termínovaný vklad - 1 % z vkladu
Česká spořitelna2 % z vybírané částky krát počet dní do splatnosti vkladového účtu / 360, min. 0,5 %, max. 7 % z vybírané částky
ČSOBdo 6 měsíců délky vkladu: 0,75 %, nad 6 měsíců: 1,5 % z vybírané částky; TV Plus (2 a 3 roky) nad 20% limit, který je zdarma, 1,5 % z vybírané částky
Equa bank2 % z původního vkladu
Fio bankavybíraná částka krát platná úroková sazba krát (počet dní do splatnosti / 365), min. 1 000 korun
GE Money Bank2 % do konce původně sjednané doby z vybírané částky, min. 0,5 %, max. 6 %
Komerční bankapočet dní do splatnosti krát předčasně vybíraná částka x koeficient (od 50 do 60 % z roční úrokové sazby) / počet ní v roce krát 100 nebo počet dní v roce x počet let trvání vkladu krát 100, navíc poplatek 250 korun
LBBW Bank1,25 % z vkladu pro vklady od 14.6. 2010, 2 % z vkladu pro vklady před 14.6. 2010
Poštovní spořitelnado 6 měsíců délky vkladu: 2 %, nad 6 měsíců: 3 % z vybírané částky
Raiffeisenbank2 % z předčasně vybírané částky, min.1 000 korun
UniCredit Bank0,5 %, poplatek se počítá za každých započatých 30 kalendářních dní do dne výpovědi původní splatnosti vkladu
Volksbankřeší individuálně
Wüstenrot2 % z vybírané částky
Zuno bez poplatku i bez úroků
Zdroj: banky

Některé banky umožní klientům bez poplatku si předčasně z termínovaného vkladu vybrat  část peněz. Většinou kolem 20 procent z uložené částky. Setkáte se s tím například u ČSOB, Poštovní spořitelny, Raiffeisenbank a Wüstenrot (20 procent z vkladu) a u České spořitelny (25 procent z vkladu).
Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.