Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Terorizují vás kolegové? Přečtěte si sedm zásad, jak vzdorovat šikaně

aktualizováno 
Nejen děti zápasí o své místo ve skupině terorizováním slabších. Se šikanou se často setkáte i v práci. Uměle sestavený kolektiv lidí často nevybíravě zápasí o kořist – kdo shrábne větší odměnu, dostane se do přízně šéfa, povýší.
Obětí šikany se stávají lidé slabší třeba kvůli nějakému handicapu nebo naopak ti, kteří se snaží přicházet s připomínkami a ostatní se proti nim spiknou.

Obětí šikany se stávají lidé slabší třeba kvůli nějakému handicapu nebo naopak ti, kteří se snaží přicházet s připomínkami a ostatní se proti nim spiknou.

Na snaze předběhnout druhé a třeba jim i šéfovat není nic špatného. Problém nastává ve chvíli, kdy někdo natrvalo převezme roli oběti. Nepřítele, do kterého si všichni ostatní promítají své osobní neúspěchy, špatné výsledky týmu i nepříznivou atmosféru na pracovišti. „V roli obětí jsou často lidé kritičtí, kteří ostatní upozorňují na to, co dělají špatně,“ říká psycholog Pavel Beňo z občanského sdružení Práce a vztahy, které se boji proti šikaně na českých pracovištích soustavně věnuje.

Spolupracovníci i nadřízení se přestanou soustřeďovat na věcné připomínky, místo toho si vytvoří terč z kolegy, který na ně poukazuje. Nebo si vyberou toho, kdo se něčím odlišuje – věkem, vadou řeči, zvyky – a snadno se na něm jako na nejslabším článku skupiny shodnou.

Jak se takovému tlaku bránit? Přečtěte si sedm zásad, jak zvládnout šikanu ze strany kolegů:

1. Slevte ze svých nároků
Vaše představy o tom, jak by to mělo v práci chodit, jak by se k sobě měli kolegové chovat a jak profesionálně odvádět práci, jsou možná příliš idealistické. Zkuste se obrnit větší tolerancí vůči nedůslednosti svých kolegů a nadřízených. Proberte s přáteli, s jakou atmosférou a pracovním nasazením se setkávají ve svém zaměstnání. Možná zjistíte, že jinde to není o moc lepší.

2. Nechte práci v kanceláři
Den má 24 hodin a v práci trávíte jen jeho třetinu. Zaměřte se na vyplnění nepracovní části dne. I když je na pracovišti dusná atmosféra a kolegové se chovají neeticky a neprofesionálně, stále vám zbývá čas, do kterého nesmí zasahovat. Je dokonce dvakrát delší než ten pracovní. Naplňte ho aktivitou, která dá vašemu dni další rozměr, a z jeho pracovní části udělá jen jednu z několika etap.

3. Relaxace je stejně důležitá jako práce
Odpočinek si do diáře vyznačte červenou fixou. Zapomeňte na předsudky, že kdo právě nepracuje, „fláká se“. Lidé, kteří pravidelně odpočívají, mají prokazatelně lepší výsledky než ti, kdo se nechávají prací vyčerpat.

4. Najděte si důvěrníka
To, že vás kolegové ponižují, si v žádném případě nedávejte za vinu. Svědčí to o jejich nevyzrálosti. Nestyďte se za něco, za co nemůžete, a najděte si ve svém okolí člověka, se kterým starosti proberete. Měl by to být někdo, komu věříte, ale kdo vám dokáže říci i nepříjemnou pravdu. Nechte ho posoudit situaci a proberte s ním svůj další postup.

5. Zjistěte, co si myslí kolegové
Mezi kolegy si vytipujte toho, kdo by mohl být na vaší straně, a požádejte ho o podporu. Pokud budete mít v práci spojence, který vám potvrdí, že jednání kolegů vůči vám není správné, budete lépe odolávat jejich tlaku. A to i v případě, že spojenec zůstane v anonymitě. Budete-li mít spojenců více, zkuste se proti praktikám kolegů a nadřízených postavit společně.

6. Nedělejte ukvapená rozhodnutí
Šikana často směřuje k tomu, aby její oběť z práce odešla. Šéfové na vás tlačí možná proto, že chtějí, abyste firmu opustili, ale nemají legální důvod k tomu, aby vám dali výpověď. Můžou se proto snažit, abyste odešli na dohodu. Uvědomte si, že dohoda o ukončení pracovního poměru je smlouva dvou stran, které si jsou rovny a vyjadřují shodnou vůli. Návrh dohody si pečlivě přečtěte, a pokud vám nebude vyhovovat, nepodepisujete jej. Dobře přitom uvažte, zda se vám nevyplatí odchod, ale za lepších podmínek.

7. Dejte přednost zdraví
Zvažte, zda vám neustálý psychický nátlak kolegů stojí za to, abyste mezi nimi setrvávali. Je pravda, že odejít by měli spíše ti, kdo se neumějí chovat, ale nepodceňujte následky, které vám takový stres může přivodit. Nemusíte podepisovat dohodu, pokud nechcete odejít, ani dávat výpověď. Přesto se můžete zcela nezávazně rozhlížet po pracovních nabídkách v okolí. V momentě, kdy najdete vhodnou příležitost, odejděte z nemocného kolektivu dobrovolně, což bude pro váš další pracovní život hodně důležité.

Rada MF DNES
Promluvte si s odborníky Nevíte, jak vzdorovat šikaně? V Česku se tímto problémem už několik let zabývá například občanské sdružení Práce a vztahy. Kontakt najdete na internetové adrese: www.workrelations.eu, další potřebné informace také na www.diskriminace.eu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Boj o zaměstnance nekončí. Firmy chtějí dál nabírat, říká průzkum

Ilustrační snímek

Firmy se budoucnosti nebojí a hodlají nabírat zaměstnance ve velkém. Prozradil to tradiční průzkum společnosti...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Bike hotel má velký úspěch. Koly žijeme, říkají majitelé

Armin Pomella se synem Andreasem

Měli prosperující rodinný hotel, ale také vášeň pro cyklistiku. Tak se otec a syn Pomellovi rozhodli posunout služby...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...

Najdete na iDNES.cz