Muži v průměru dluží kolem 28 000 korun, ženy necelých 25 000 korun. Ilustrační...

Muži v průměru dluží kolem 28 000 korun, ženy necelých 25 000 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepřerůstají vám dluhy přes hlavu? Otestujte se

  • 13
Téměř polovina Čechů splácí nějaký úvěr. A přibližně třetina dlužníků přitom nemá zaměstnání. Vyplynulo to z průzkumu společnosti KRUK. Jak jste na tom vy? Půjčujete si rozumně a zvládnete dluhy řádně splátit, nebo už vám přerůstají přes hlavu?

„Z údajů zjištěných v rámci průzkumu není alarmující ani tak samotný podíl zadlužených Čechů, jako spíše fakt, že jde z významné části o lidi bez zaměstnání, navíc žijící na vesnicích, kde se obecně práce hledá velmi těžko. Lidé, kteří si v takové situaci vezmou úvěr, se vystavují značnému riziku, že se dostanou do prodlení se splácením,“ upozorňuje Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK Česká a Slovenská republika. Tomu odpovídá i zjištění, že 17 % zadlužených lidí má v plánu vzít si další úvěr.

Úvěr má prakticky stejný počet mužů i žen, nejčastěji ve středním věku, tedy ve věku 35 až 44 let. Nejčastěji si půjčují lidé z vesnic do tisíce obyvatel, nejméně pak Češi žijící ve velkoměstech nad půl milionu obyvatel. Průměrná zadluženost Čechů v rámci spotřebních úvěrů (tedy bez zahrnutí hypoték) je poměrně nízká, muži v průměru dluží kolem 28 tisíc korun, ženy necelých 25 tisíc korun.

Test: Nepřerůstají vám dluhy přes hlavu?

Vzít si úvěr v letošním roce plánuje zhruba každý desátý Čech, zpravidla na nákup auta, na pořízení bydlení nebo vybavení bytu. Lidé, kteří si úvěry berou, považují své znalosti o finančním trhu za velmi dobré.

Kvízy na iDNES.cz

Nejde o zkouškové otázky! Kvízy, které připravujeme ve spolupráci s odborníky, mají za cíl i tak trochu pobavit a umožnit základní orientaci ve finančním světě, nebo pracovních vztazích a dalších tématech týkajících se rodinných financí.

„Loňský rok nahrával především hypotékám, jejichž úrokové sazby klesly na rekordně nízkou úroveň. Zadlužování spojené s investicemi podporovala i zlepšující se ekonomická situace a velmi nízká nezaměstnanost. Mnoho lidí si ale půjčuje i na běžný provoz domácnosti a splácení starších dluhů, což je postupně dostává do složité situace, kdy musí splácet narůstající dluhy,“ říká Markéta Kolářová a dodává: „O to důležitější je, aby si dlužníci odkládali dostatek peněz stranou pro pokrytí svých závazků v případě ztráty zaměstnání nebo nemoci.“

Test byl připraven ve spolupráci se společností KRUK.

, pro iDNES.cz