Nejvíce dluží obyvatelé Prahy, nejméně lidé na Ústecku. Ilustrační snímek

Nejvíce dluží obyvatelé Prahy, nejméně lidé na Ústecku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Test: Víte, jaká jsou vaše práva, když se dostanete do dluhů?

  • 33
Dluhy u bank či jiných finančních institucí má kdekdo. Když se splácí, není co řešit. Problém nastává, když lidé peníze na splátky neušetří. Dostávají se do dluhové pasti. V našem testu zjistíte, zda jste schopni si s dluhy poradit a jaká jsou vaše práva.

V roce 2014 činila průměrná výše dluhu 41 tisíc korun, v loňském roce se snížila přibližně o 34 % na průměrných 27 tisíc korun. Údaj vyplývá z interních statistik společnosti Kruk Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek. Souvisí to mimo jiné s tím, že vzrostly reálné příjmy domácností. To zjistil Český statistický úřad.

Na konci loňského roku činil průměrný měsíční příjem domácností 22 129 Kč a průměrná spotřeba dosahovala 20 690 Kč. Pokud by domácnost uspořených 1 439 Kč použila na splácení průměrné výše dluhu, byl by závazek splacen přibližně za rok a půl.

„Nejvyšší průměrný dluh mají obyvatelé Prahy, v průměru 35 200 Kč, a dále v Jihomoravském kraji a na Vysočině, průměrně kolem 28 tisíc. Nejnižšímu dluhu, 23 tisíc korun, čelí obyvatelé Ústeckého kraje,” říká Markéta Fixová ze společnosti Kruk.

Potřebujete rychle půjčit?

Zdarma zjistíme, kdo vám půjčí bez nutnosti ručitele či zástavy.

Svůj dluh začalo vloni splácet pouze 27 % dlužníků, přičemž ženy jsou se splácením disciplinovanější, splácet začalo 29 % žen a 24 % mužů. Mladí lidé ve věku do 24 let mají půjčeno v průměru 8 tisíc korun, lidé mezi 25. a 34. rokem života dluží průměrně 19 tisíc korun. Čtyřicátníci dluží 25 tisíc korun a nejvíce, 28 tisíc korun, mají lidé mezi 45. a 64. rokem života.

Problém se splácením dluhů má stále více důchodců

Dlužíme sice méně, zato hůř splácíme. A to zvláště v důchodovém věku a v době nemoci. Česká správa sociálního zabezpečení totiž v prosinci loňského roku evidovala bezmála 80 tisíc exekucí včetně insolvencí na vyplácené důchody. Jejich počet stoupl, meziročně o 6,21 %. Také počet exekučních a insolvenčních srážek z dávek nemocenského pojištění prudce roste. Za celý loňský rok jich sociální správa provedla více než 130 tisíc, což je dvakrát tolik oproti roku 2013.

Počet případů, kdy srážky kvůli nízké výši důchodu nemohou být prováděny, vzrostl oproti roku 2014 přibližně o 2 tisíce, což představuje 44 tisíc případů, u kterých ČSSZ pouze evidovala tzv. exekuční titul na důchod. To však neznamená, že dluh zanikl. Pokud ho dlužník-důchodce neuhradí jiným způsobem, sociální správa výkon rozhodnutí stále eviduje. V okamžiku, kdy se dlužníkovi důchod zvýší nebo se u něj změní například počet vyživovaných osob, sociální správa je povinna srážku zařídit.

Důvody exekučních srážek z důchodů jsou různé. Dluhy často vznikají na prodejních zájezdech, při nákupu dovolené, v důsledku neplacení výživného, nesplácením půjček nebo ručením za ně. Za částí nařízených exekucí stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou např. pokuty dopravnímu podniku nebo městské policii, poplatky obcím za svoz odpadu či penále zdravotním pojišťovnám.

Test: Jaká jsou vaše práva, když se dostanete do dluhů?

V našem testu si vyzkoušíte, jak zdárně se pohybujete v problematice dluhů a jak jste schopni si s dluhy poradit. Připraven byl ve spolupráci se společností Kruk.

, pro iDNES.cz