Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Test internetových obchodů: raději buďte obezřetní

aktualizováno 
Sdružení obrany spotřebitelů ČR provedlo test internetových obchodů. V říjnovém průzkumu jich byla zahrnuta celá stovka. Máme se ještě bát elektronicky nakupovat? Na co si dát pozor? Jak jednotlivé obchody uspěly?

Internetový obchod - Internetový obchod | foto: Profimedia.cz

Hlavní důvod, proč Sdružení obrany spotřebitelů ČR (dále jen SOS) provádí každoročně průzkumy informačních povinností u internetových obchodů, je jasný. Spotřebitel, který se touto cestou rozhodne nakupovat, je zcela odkázán na informace obsažené na internetových stránkách prodejce. Nemůže se přímo přesvědčit, zda zvolený výrobek bude zcela odpovídat jeho představám, případně zda bude plnit všechny funkce, které plnit má. V tomto ohledu se spotřebitel ocitá ve značně nevýhodném postavení. Proto si stanovila SOS za svůj cíl co možná nejlépe seznámit spotřebitele v České republice s jejich právy, která jsou obdobná napříč všemi členskými státy EU (kampaň Trvejte na svých právech!).

První průzkum internetových obchodů realizovalo SOS počátkem roku 2001 a od té doby se mnohé změnilo. Zaměřen byl zejména na plnění informační povinnosti podnikatelů (identifikační údaje obchodníka) a současně na informování o možnosti odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů od převzetí zboží. Tehdy bylo v rámci testu nakoupeno zboží v celkem 27 elektronických obchodech, z nichž celých 96 % neplnilo řádně svou informační povinnost. Obchody totiž spotřebitele o možnosti odstoupení od smlouvy prakticky vůbec neinformovaly.

Z tohoto pohledu nejúspěšnějším rokem byl rok 2004. Všechna hodnocená kritéria dokázalo splnit 44 % internetových obchodů. Tento test byl zaměřen především na označení podnikatele, na plnění informační povinnosti o možnosti spotřebitele odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu a také na poskytování správné informace o délce záruční lhůty.

Letošní test byl nejtvrdší
Letošní test, který proběhl v říjnu, se zaměřil na plnění informační povinnosti týkající se totožnosti dodavatele (název, sídlo, IČ apod.), uvádění správné délky záruční lhůty na spotřební zboží (24 měsíců), poučení spotřebitele o jeho právu odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu (do 14 dnů od převzetí zboží) a ze dvou hledisek také na práva spotřebitele při uplatnění odpovědnosti za vady. Těmito hledisky pak bylo, zda jsou reklamace zboží vyřizovány bezplatně a zda je spotřebitel informován o možnosti uplatnění rozporu s kupní smlouvou (dle § 616 občanského zákoníku).

Obchodník příslušné kritérium splnil v případě, že spotřebitel mohl získat všechny zákonem stanovené a zároveň správné informace ještě před odesláním objednávky. Naopak za nesplnění bylo považováno i např. zpoplatnění, či jiné omezení při reklamaci zboží.

Čeští on-line prodejci neoslnili
Všechna testovaná kritéria, tedy včetně povinnosti informovat spotřebitele o možnosti uplatnit rozpor s kupní smlouvou, splnily jen 3 internetové obchody (4kids.cz, az-elektro.cz a mobilarena.cz), bez této povinnosti pak nejlépe uspělo 37 obchodů ze 100. Naopak pouze jediné kritérium (identifikace totožnosti dodavatele) dokázalo splnit 5 internetových obchodníků (fotopro.cz, printers.cz, ycnega.cz, drostra.cz a quitarshop.cz), v hodnocení ostatních kritérií pak těchto pět obchodníků zcela propadlo.

Jednoznačně nejhoršího výsledku dosahovaly internetové obchody v poskytování správné informace o možnosti uplatnění rozporu s kupní smlouvou (tzn. např. objednáte mixer, který má tři funkce, ale skutečně dodaný má jen dvě). Toto kritérium dokázalo splnit pouze 10 % obchodů. Nejčastějším nedostatkem zkoumaných obchodů (v základních parametrech) bylo, že neposkytovaly informaci o možnosti odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů. Naopak nejlepšího výsledku dosáhly obchody při plnění povinnosti řádné identifikace obchodníka, což splnilo 91 % z nich.

Průměrný výsledek všech obchodů v testu, který zohlednil všechna kritéria (včetně informace o možnosti uplatnit rozpor s kupní smlouvou) dosáhl úspěšnosti v 63 %, bez něj pak 76 %.

Jaký závěr z celkových výsledků lze tedy učinit? Podle SOS jsou výsledky opět příznivější, než byly v roce loňském (byť přímé srovnání není možné). Sdružení doporučuje vybírat si k nákupům po internetu takové obchody, které jsou kontrolovány v rámci různých certifikačních schémat (např. SOS obchodníkům nabízí SAOP – spotřebitelský audit obchodních podmínek).

Pokud se tedy chcete vyvarovat špatnému výběru internetového prodejce, měli byste být především velmi obezřetní. Nezapomeňte se také ještě před potvrzením své objednávky seznámit s obchodními, dodacími a reklamačními podmínkami, ale i s dalšími informacemi podobného charakteru (název, adresa, IČ apod.). Pokud však tyto informace webové stránky daného internetového obchodníka neobsahují, stojí jistě za zvážení, zda je využití právě jeho služeb vhodné.

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Víte, jak přejít k jiné bance? Otestujte svoje znalosti

Asi většina z nás má u některé z bank běžný účet. Třeba jen proto, aby měla kam chodit výplata nebo abychom mohli platit kartou. Vyznáte se v bankovních...  celý článek

Ilustrační snímek
Unikátní sonda do hospodaření: v čem chybují rodiče a děti

Ve vytváření finanční rezervy Češi za poslední rok polevili. Počet lidí, kteří mají finanční polštář, poklesl oproti loňskému roku o 11 %. Zhruba polovina...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Na co máte nárok a kolik dostanete, když dítě onemocní

Začala škola a už máte děti nemocné? Poradíme, co vám musí zaměstnavatel umožnit a na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.