Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Test směnáren: eura nejlevněji pořídíte v Praze, dolary v Brně

aktualizováno 
Druhého června jsme obešli směnárny a banky, abychom zjistili, kde nejvýhodněji vyměníte na dovolenou. Nejlépe z testu vyšly směnárny v centru Prahy. Ale například dolary vyměníte nejlevněji v Brně. Stejně jako v minulých letech test směnáren ovládly spíše směnárny než banky.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ačkoli ve směnárnách můžete narazit i na opravdu předražený kurz. Zajímavostí je, že ve směnárně, ve které nejlevněji vyměníte eura, nevyměníte tak výhodně dolary ani libry. Jednoznačně nejvýhodnějšího obchodníka s valutami test směnáren neurčil, naopak ti nejdražší jsou stále stejní.

Na pořadí pražských i mimopražských směnáren se podívejte v naší infografice

Několika kroky ušetříte stovky korun

tip

Pokud si jdete vyměnit české koruny za cizí měnu, zajímá vás kolonka "valuty prodej".

Za 100 eur zaplatíte nejméně 2 680 korun, a to ve směnárně X Chase Grossmann v ulici Politických vězňů. Nejvíce vás budou stát eura ve vícero směnárnách. Jedná se o již tradičně nejdražší Change Western Union na Václavském náměstí, Eurochange a Interchange v ulici 28. října. Tam jsme 2. června pořídili 100 eur za 2 847 korun.

Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší směnárnou je tedy pár kroků a 167 korun/100 eur.

Při výměně dolarů je úspora ještě o pár korun vyšší. Nejlepší kurz dolaru jsme objevili v Brně v České ulici, kde za 100 dolarů dostanete 1 910 korun. Nejlepší kurz v Praze je ve směnárně Change Na Příkopě, která v pořadí eura skončila až na devátém místě.

Za sto dolarů jsme zaplatili nejméně 1 910 korun a nejvíce 2 102 korun. Rozdíl tedy činí 192 korun/100 dolarů.

A britská libra? Nejvýhodnější kurz byl ve směnárně Czech Exchange v Revoluční ulici v Praze. Zde probíhá i předdovolenková akce. Budete-li měnit více než 2 000 korun, dostanete VIP kurz na nákup i prodej valut. Za 100 liber jsme nejméně zaplatili 3 050 korun a nejvíce 3 334 korun. Rozdíl na 100 librách je tedy 284 korun.

devět tipů pro výměnu peněz na dovolenou

Přečtěte si, jak při výměně peněz nenaletět podvodníkům.

Banky zaujaly předposlední místo v našem srovnání

V bankách se setkáte i s poplatky za výměnu. Tím se vám částka, kterou dáte například za 100 eur, zvýší. Banky jsou sice jistotou s pokladním dokladem a příjemnějším prostředím, ale rozhodně neušetříte. Navíc letos plánuje letní akci jen Česká spořitelna, která si od 1. června do 30. září nebude účtovat poplatek, který jinak dosahuje 1 % z vyměněné částky, minimálně 50 korun.

Poplatky v bankách
Banka Výše poplatku
Citibank prodej valut 1,5 %, min. 30 korun
Česká spořitelna bez poplatku od 1. 6. do 30. 9., jinak 1 %, min. 50 korun
ČSOB 2 %
GE Money Bank 1 %, min. 30 korun
Komerční banka 1 %, min. 50 korun
LBBW bez poplatku
Raiffeisenbank 1 %, min. 50 korun
UCB 1 %, min. 50 korun
Volksbank bez poplatku

Z měst vede jednoznačně Brno

Test směnáren se odehrál v celé republice. Nejlepší kurz všech tří zjišťovaných měn je v Brně. I když prvenství v kurzu eura si drží směnárna v Brně v České ulici (26,90 koruny), u dolaru a libry se dokonce dělí s brněnskou směnárnou na náměstí Svobody (19,10 koruny/dolar, 31 korun/libra). Pro aktuální kurz použijte naši směnárenskou kalkulačku.

"Dobrou metodou, jak se zajistit proti nevýhodnému kurzu, je rozložit výměnu peněz do celé doby zbývající do dovolené. Ztrácíte tak sice šanci, že si peníze vyměníte při nejvýhodnějším kurzu, ale zároveň si můžete být jisti, že výrazně neproděláte. Jednu část prostředků vyměníte méně výhodně, jinou zase výhodněji. V průměru na tom můžete i vydělat," radí Petr Hlaváč z X-Trade Brokers.

"Tato metoda má však svá úskalí," varuje dále Hlaváč, "pokud byste platbu rozložili do příliš malých částek, pak byste mohli prodělat v bankách, které si účtují fixní poplatek. Snažte se proto tuto metodu uplatňovat ve směnárně či bance, která si fixní poplatky neúčtuje."

Neutracenou cizí měnu si raději nechte pro příště

Zjišťovali jsme i to, za kolik si vyměníte neutracená eura, dolary a libry po návratu z ciziny. Zde jsou výkyvy mnohem větší. Nejvíce vám za zjišťované valuty dají v X Change Grossmann v ulici Politických vězňů v Praze a za stejnou cenu (26,60 koruny) od vás odkoupí eura i v nedaleké Opletalově ulici v Praze.

Nejméně pak za eura získáte ve směnárně Change v Jindřišské ulici v Praze (18,47 koruny). V případě, že si chcete vyměnit 100 eur za české koruny, můžete špatnou volbou prodělat 813 korun. Vzhledem k tomu, že v Praze je nejvíce turistů, kteří mění valuty na české koruny, není tak markantní rozdíl v nákupu valut.

Pořadí pražských směnáren (valuty nákup) naleznete ZDE.
Pořadí mimopražských směnáren (valuty nákup) naleznete ZDE.

U dolaru můžete ušetřit až 598 korun, když si pro výměnu zvolíte již zmíněnou X Change Grossmann (19 korun) místo Change na Václavském náměstí (13,02 koruny). V librách je rozdíl nejznatelnější. Když si nechcete libry ponechat pro další cestu a jste z Brna, vyplatí se vám zajít do směnárny v České ulici (30,80 koruny). Jste-li z Prahy, zajděte znovu do X Change Grossmann v Praze (30,70 koruny). Ve směnárně Change na Václavském náměstí nebo v Jindřišské ulici dostanete za jednu libru pouhých 21,34 koruny. Rozdíl ve100 librách je tedy 936 korun.

Kolik zaplatíte za 100 eur ve směnárnách a bankách

Kurz eura ve směnárnách

Kolik zaplatíte za 100 dolarů ve směnárnách a bankách

Kurz dolaru ve směnárnách

Jak dopadly směnárenské testy v minulých letech:
- 2008: Test: nejlevněji nakoupíte v pouličních směnárnách
- 2007: Test: Peníze měňte ve směnárnách
- 2006: Test směnáren: kdo je nejlevnější

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz