Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Test směnáren: eura nejlevněji pořídíte v Praze, dolary v Brně

aktualizováno 
Druhého června jsme obešli směnárny a banky, abychom zjistili, kde nejvýhodněji vyměníte na dovolenou. Nejlépe z testu vyšly směnárny v centru Prahy. Ale například dolary vyměníte nejlevněji v Brně. Stejně jako v minulých letech test směnáren ovládly spíše směnárny než banky.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ačkoli ve směnárnách můžete narazit i na opravdu předražený kurz. Zajímavostí je, že ve směnárně, ve které nejlevněji vyměníte eura, nevyměníte tak výhodně dolary ani libry. Jednoznačně nejvýhodnějšího obchodníka s valutami test směnáren neurčil, naopak ti nejdražší jsou stále stejní.

Na pořadí pražských i mimopražských směnáren se podívejte v naší infografice

Několika kroky ušetříte stovky korun

tip

Pokud si jdete vyměnit české koruny za cizí měnu, zajímá vás kolonka "valuty prodej".

Za 100 eur zaplatíte nejméně 2 680 korun, a to ve směnárně X Chase Grossmann v ulici Politických vězňů. Nejvíce vás budou stát eura ve vícero směnárnách. Jedná se o již tradičně nejdražší Change Western Union na Václavském náměstí, Eurochange a Interchange v ulici 28. října. Tam jsme 2. června pořídili 100 eur za 2 847 korun.

Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší směnárnou je tedy pár kroků a 167 korun/100 eur.

Při výměně dolarů je úspora ještě o pár korun vyšší. Nejlepší kurz dolaru jsme objevili v Brně v České ulici, kde za 100 dolarů dostanete 1 910 korun. Nejlepší kurz v Praze je ve směnárně Change Na Příkopě, která v pořadí eura skončila až na devátém místě.

Za sto dolarů jsme zaplatili nejméně 1 910 korun a nejvíce 2 102 korun. Rozdíl tedy činí 192 korun/100 dolarů.

A britská libra? Nejvýhodnější kurz byl ve směnárně Czech Exchange v Revoluční ulici v Praze. Zde probíhá i předdovolenková akce. Budete-li měnit více než 2 000 korun, dostanete VIP kurz na nákup i prodej valut. Za 100 liber jsme nejméně zaplatili 3 050 korun a nejvíce 3 334 korun. Rozdíl na 100 librách je tedy 284 korun.

devět tipů pro výměnu peněz na dovolenou

Přečtěte si, jak při výměně peněz nenaletět podvodníkům.

Banky zaujaly předposlední místo v našem srovnání

V bankách se setkáte i s poplatky za výměnu. Tím se vám částka, kterou dáte například za 100 eur, zvýší. Banky jsou sice jistotou s pokladním dokladem a příjemnějším prostředím, ale rozhodně neušetříte. Navíc letos plánuje letní akci jen Česká spořitelna, která si od 1. června do 30. září nebude účtovat poplatek, který jinak dosahuje 1 % z vyměněné částky, minimálně 50 korun.

Poplatky v bankách
Banka Výše poplatku
Citibank prodej valut 1,5 %, min. 30 korun
Česká spořitelna bez poplatku od 1. 6. do 30. 9., jinak 1 %, min. 50 korun
ČSOB 2 %
GE Money Bank 1 %, min. 30 korun
Komerční banka 1 %, min. 50 korun
LBBW bez poplatku
Raiffeisenbank 1 %, min. 50 korun
UCB 1 %, min. 50 korun
Volksbank bez poplatku

Z měst vede jednoznačně Brno

Test směnáren se odehrál v celé republice. Nejlepší kurz všech tří zjišťovaných měn je v Brně. I když prvenství v kurzu eura si drží směnárna v Brně v České ulici (26,90 koruny), u dolaru a libry se dokonce dělí s brněnskou směnárnou na náměstí Svobody (19,10 koruny/dolar, 31 korun/libra). Pro aktuální kurz použijte naši směnárenskou kalkulačku.

"Dobrou metodou, jak se zajistit proti nevýhodnému kurzu, je rozložit výměnu peněz do celé doby zbývající do dovolené. Ztrácíte tak sice šanci, že si peníze vyměníte při nejvýhodnějším kurzu, ale zároveň si můžete být jisti, že výrazně neproděláte. Jednu část prostředků vyměníte méně výhodně, jinou zase výhodněji. V průměru na tom můžete i vydělat," radí Petr Hlaváč z X-Trade Brokers.

"Tato metoda má však svá úskalí," varuje dále Hlaváč, "pokud byste platbu rozložili do příliš malých částek, pak byste mohli prodělat v bankách, které si účtují fixní poplatek. Snažte se proto tuto metodu uplatňovat ve směnárně či bance, která si fixní poplatky neúčtuje."

Neutracenou cizí měnu si raději nechte pro příště

Zjišťovali jsme i to, za kolik si vyměníte neutracená eura, dolary a libry po návratu z ciziny. Zde jsou výkyvy mnohem větší. Nejvíce vám za zjišťované valuty dají v X Change Grossmann v ulici Politických vězňů v Praze a za stejnou cenu (26,60 koruny) od vás odkoupí eura i v nedaleké Opletalově ulici v Praze.

Nejméně pak za eura získáte ve směnárně Change v Jindřišské ulici v Praze (18,47 koruny). V případě, že si chcete vyměnit 100 eur za české koruny, můžete špatnou volbou prodělat 813 korun. Vzhledem k tomu, že v Praze je nejvíce turistů, kteří mění valuty na české koruny, není tak markantní rozdíl v nákupu valut.

Pořadí pražských směnáren (valuty nákup) naleznete ZDE.
Pořadí mimopražských směnáren (valuty nákup) naleznete ZDE.

U dolaru můžete ušetřit až 598 korun, když si pro výměnu zvolíte již zmíněnou X Change Grossmann (19 korun) místo Change na Václavském náměstí (13,02 koruny). V librách je rozdíl nejznatelnější. Když si nechcete libry ponechat pro další cestu a jste z Brna, vyplatí se vám zajít do směnárny v České ulici (30,80 koruny). Jste-li z Prahy, zajděte znovu do X Change Grossmann v Praze (30,70 koruny). Ve směnárně Change na Václavském náměstí nebo v Jindřišské ulici dostanete za jednu libru pouhých 21,34 koruny. Rozdíl ve100 librách je tedy 936 korun.

Kolik zaplatíte za 100 eur ve směnárnách a bankách

Kurz eura ve směnárnách

Kolik zaplatíte za 100 dolarů ve směnárnách a bankách

Kurz dolaru ve směnárnách

Jak dopadly směnárenské testy v minulých letech:
- 2008: Test: nejlevněji nakoupíte v pouličních směnárnách
- 2007: Test: Peníze měňte ve směnárnách
- 2006: Test směnáren: kdo je nejlevnější

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz