Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Test spořicích novinek ukázal, že nejsou tak výhodné, jak se tváří

aktualizováno 
Banky vyrukovaly se spořicími novinkami. Test iDNES.cz ale odhalil, že až tak výhodné nejsou. Na pobočkách Komerční banky o vlastní novince vůbec nevěděli, u LBBW Bank je to sázka do loterie a u konta UniCredit Bank vysoký úrok není pro každého.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V každé bance jsem navštívila dvě pobočky a bankéřům dala stejné zadání: "Zajímám se o vaši spořicí novinku. O kolik korun za rok se mi zhodnotí padesát tisíc, případně i sto tisíc korun, které mi zbytečně leží na běžném účtu a nic nevydělávají?"

Testované novinky

Unikátní konto, UniCredit Bank, úročení vkladu až 3,5 procenta
IQ Bonusový vklad EUR/CZ, LBBW Bank, zhodnocení vkladu za jeden rok až 3,35 procenta
Spořicí konto Bonus, Komerční banka, vklady jsou úročeny dvousložkovou sazbou složenou ze základní a bonusové sazby

Unikátní konto má pásmové úročení

Největší zhodnocení, až o 3,5 procenta nabízí letáček Unikátního konta od UniCredit Bank. Stejná nabídka s vysokým úročením visí i ve výlohách poboček této banky, do kterých vstupuji.

Na řadu přicházím okamžitě. "Jste již naším klientem, máte u nás běžný účet?" ptají se v obou pobočkách bankéři. Zřízení běžného účtu u banky je totiž nutnou podmínkou, abych směla spořicí novinku využít. "Volné peníze lze pak z běžného účtu převádět kdykoliv na spořicí konto a tam je nechat růst," dozvídám se.

Při částce, kterou chci zhodnotit, připadá v úvahu běžný účet Praktik. Měsíčně stojí 89 korun, za rok to je výdaj 1 068 korun. Poplatek za účet tak odkrojí část výnosu z částky, kterou chci zhodnotit. "V akci je nyní vedení běžného účtu na půl roku zdarma," přesvědčují mě bankéři.

Zároveň se dozvídám, že převést na Unikátní konto 50 tisíc se mi příliš nevyplatí, úročení je pásmové a částka do 75 tisíc se zhodnocuje jen o jedno procento ročně. Inzerovaný úrok 3,5 procenta se týká jen úložky nad částku 75 až 150 tisíc a u vkladu od 150 tisíc a výše opět padá úročení na pouhé jedno procento. Mých sto tisíc korun se tak za rok zhodnotí o 1,63 procenta, tedy o 1 630 korun před zdaněním.

Podtrženo a sečteno

Po patnáctiprocentním zdanění získám čistého 1 386 korun. Na půl roku budu mít běžný účet díky akci zdarma, za dalších šest měsíců mě ale bude stát 534 korun (89 korun krát 6 měsíců = 534 korun). Tím se roční výnos ze 100tisícového vkladu smrskne na 852 korun (1 386 korun minus 534 korun).

Spoření je vhodné pro klienty, kteří již mají v bance zřízený běžný účet a dále pro ty, kdo mají volných 150 tisíc korun. Nechávat na spořicím učtu částku přesahující 150 tisíc korun se již nevyplácí. Úroková sazba 1,63 procenta je vcelku příznivá.

IQ Bonusový vklad sází na kurz koruny

I druhá akční novinka s úrokovým výnosem až 3,35 procent vypadá na první pohled úžasně. LBBW Bank ji dala i přitažlivý název: IQ Bonusový vklad. Navíc je akční, peníze je nutné vložit nejpozději do 30. června 2010. Kdo ale nemá volných alespoň sto tisíc korun, což je minimální vklad, může na toto spořicí konto rovnou zapomenout.

Nadšený však nebude ani ten, kdo na minimální vklad dosáhne. Jak se od bankéřů dozvídám, peníze je potřeba nechat ležet na účtu jeden rok. Na oplátku mi banka zaručí jistý, nicméně dost chabý výnos 0,35 procenta.

Spočítejte si výnos na naší kalkulačce

Další tříprocentní zhodnocení peněz je již zcela závislé na tom, jak si za devět měsíců povede česká koruna vůči euru. Kdo má správný odhad nebo třeba umí věštit z koule, může to risknout a slušně vydělat. Přesné pásmo, do kterého je nutné se trefit, bude jasné 30. června 2010, kdy Česká národní banka vyhlásí denní kurz koruny vůči euru.

"Bude-li euro například za 25,50 korun, nesmí se kurz koruny vychýlit od dubna do konce června 2011 z pásma 24,50 až 26,30. Tedy o 80 haléřů směrem nahoru a o jednu korunu směrem dolu," dozvídám se od obou bankéřů. Pokud by ale kurz koruny vyletěl z pásma i třeba na jediný den o jednu desetinku, mohu si o tříprocentním bonusu nechat jen zdát, banka ho nevyplatí.

Podtrženo a sečteno

Kdo se trefí do vývoje kurzu koruny vůči euru, vydělá 3 350 korun za rok, což po 15 procentním zdanění dělá čistého 2 848 korun. Pokud se bude kurz koruny vůči euru vyvíjet ale mimo stanovené pásmo, vydělá vkladatel na úrocích jen 350 korun, ze kterých mu zbude po zdanění 298 korun.

Spoření je vhodné pro ty, kdo mají správný odhad a věří, že se kurz koruny vůči euru bude vyvíjet obdobně jako nyní. V takovém případě bude zhodnocení nadprůměrné.

Spořicí konto Bonus bankéři neznali

Novinka z dílny Komerční banky rovněž vyžaduje mít u banky zřízený běžný účet. Ten přijde nejméně na 49 korun (Perfekt konto). Vklad, který střadatel převede z běžného účtu na spořicí konto, se bude zhodnocovat čtvrtletně o základní sazbu a pololetně navíc o bonus. Na Spořicím kontě Bonus přitom musí být nejméně pět tisíc korun.

V navštívených pobočkách ale zjišťuji, že bankéři o novince zatím nejspíš nevědí. Oba tvrdí, že vklad 50 a 100 tisíc korun se zhodnotí podle aktuálního sazebníku o úrok 0,8 procenta. "Na rok vám ale zřídíme běžný účet Extra konto zcela zdarma. Jinak stojí měsíčně 125 korun," mylně informuje jeden z bankéřů.

Teprve na informační lince banky dostávám správnou informaci. Základní úroková sazba je nyní jedno procento a bonus 0,5 procenta. Vložené peníze se mi tak budou zhodnocovat o 1,5 procenta. Musím ale počítat s tím, že se základní sazba může změnit, upozorňuje bankéřka. A změnit se může i aktuální bonusový úrok 0,5 procenta, který banka garantuje do konce letošního roku.

Podtrženo a sečteno
Kdo se rozhodne vložit na Spořicí konto Bonus 50 tisíc korun a nebude na ně sahat po jeden rok, zhodnotí se mu peníze podle propočtů Komerční banky o 754 korun (po zdanění 641 korun). Sto tisícová úložka vynese hrubého 1 508 korun za rok (po zdanění 1 282 korun). Ovšem za předpokladu, že se obě úrokové sazby nezmění směrem nahoru ani dolů.

Vedení běžného účtu (Perfekt konto) přijde nového klienta ročně na 588 korun (49 korun krát 12 měsíců = 588 korun), což například u sto tisícového vkladu sníží čistý výnos na 694 korun (1 282 minus 588 = 694 korun).

Novinka je vhodná hlavně pro stávající klienty Komerční banky, kteří již mají zřízený běžný účet. Výhodou spořicího konta je, že peníze nejsou vázány a dají se kdykoliv vybrat. Úroková sazba 1,51 procenta je vcelku příznivá.

Využíváte ke zhodnocení peněz spořicí konta?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. června 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 3195
NE 2032
Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz