Syndrom vyhoření je popsaný od poloviny sedmdesátých let minulého století a...

Syndrom vyhoření je popsaný od poloviny sedmdesátých let minulého století a může se projevit u každého, bez ohledu na jeho profesi. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hrozí vám syndrom vyhoření? Otestujte se

  • 21
Syndrom vyhoření neboli burnout je stav extrémního vyčerpání, nedostatku energie a špatné nálady. Nepomůže spánek ani delší odpočinek. Podle psychologů se s ním potýká stále více lidí.

Zvonící budík ukončuje další bezesnou noc. Co vás dříve bavilo, je už dávno vzpomínkou. V práci nemáte energii, na realizaci nových projektů nemáte sílu. Jste bez nálady, máte pocit, že nic nestíháte, i když jedete naplno. Pokud takto popíšete své současné pocity, možná se potýkáte se syndromem vyhoření. Vyzkoušejte náš test, ať víte, na čem jste.

Test: Hrozí vám syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření je popsaný od poloviny sedmdesátých let minulého století a může se projevit u každého, bez ohledu na profesi. Mohou s ním mít problém lékaři, manažeři, právníci, novináři, stejně jako pracovníci call center či lidé na dělnických pozicích.

Rozvíjí se dlouho, měsíce i roky. A většinou má pět fází. Zpočátku lidé cítí nadšení pro práci. Pak přichází vystřízlivění, následuje pocit frustrace, který přechází v apatii. Nakonec dochází k vyhoření. Protože je léčba zdlouhavá, většinou v podobě řady sezení u psychologů či psychiatrů, je lepší syndromu předcházet. Jak? Možná to bude znít banálně, ale prý funguje odpočinek, relaxace a pravidelný pohyb.

Test byl připraven ve spolupráci se společností Opravdovost, která se zabývá osobním rozvojem. Více o syndromu vyhoření ZDE.

, pro iDNES.cz