Frustrace, investice

Frustrace, investice | foto: Profimedia.cz

Těžká zkouška nervů pro investory

  • 1
V uplynulém týdnu prožily akciové trhy v Evropě a zejména na rozvíjejících trzích jedno z nejhorších období. Výrazné propady se nakonec koncem týdne podařilo zmírnit, výkonnost podílových fondů však nakonec opět utrpěla. Slabou náplastí pro domácí investory tak může být jen rozšiřující se nabídka zajištěných fondů, kterým současný vývoj na oblíbenosti určitě neubere.

Akcie v USA začaly týden poklesem. Očekávaná makroekonomická data stále vyvolávaly nejistoty a na trzích se projevovala výrazná volatilita. V podobném duchu se neslo obchodování také v úterý, když k poklesu navíc přispěla rostoucí cena ropy (na rozdíl od ostatních komodit), jenž se dostala opět nad hladinu 70 USD za barel.

Také ve středu byla na trzích ještě patrná nervozita spojená s výkyvy, pokles ceny ropy a optimistická makrodata však znamenala uklidnění. Horší než očekávané údaje o růstu HDP znamenají zmírnění obav z rostoucí inflace a růstu úrokových sazeb. Závěrečné dny, a zejména čtvrtek, se nesly ve znamení růstu a hlavní indexy si tak mohly připsat mírný přírůstek za celý týden (DJIA +1,2 %, Nasdaq +0,7 %, S&P 500 +1 %).

Nejčernější dny ve své novodobé historii zažila v prvních dnech týdne Pražská burza, která se nevyhnula výprodejům v celém středoevropském regionu. Odliv kapitálu znamenal výrazné ztráty u všech akciových titulů a index PX klesl jen za pondělí o téměř 6 %. Propad o další 4 % pokračoval také v úterý dopoledne, v průběhu dne se však nálada ustálila a index mírně vzrostl. O „zběsilosti“ investorů svědčí rekordní objemy obchodů, které dosáhly v pondělí 8,8 mld. Kč a v úterý dokonce 10,9 mld. Kč..

Ve středu pokračovaly akcie v poklesu a index Pražské burzy se podíval až ke hranici 1300 bodů, kde se naposledy nacházel po říjnových propadech minulého roku. Nízká cena akcií a stabilizace na zahraničních trzích pak v posledních dvou dnech přiměla investory k nákupům, ani to však nestačilo k odvrácení další týdenní ztráty indexu PX (-2,82 %).

Fondy opět propadly

Černý týden středoevropských akciových trhů se, podobně jako tomu bylo v předešlém týdnu, podepsal i na výkonnosti domácích akciových a smíšených podílových fondů. Ztrátu přes deset procent sice nezopakoval nikdo a na Slovensku registrovaný AIG zahraničný rastový se dostal dokonce přes jedno procento do plusu (+1,18 %), o výrazné ztráty ale nebyla nouze.

Přes hrozivých šest procent v mínusu se za týden dostaly akciové fondy ISČS Sporotrend (-6,79 %) a AKRO nových ekonomik (-6,72 %), u smíšených to byly J&T Opportunity CZK (-7,52 %) a ČSOB středoevropský (-6,28 %). Zkáza akciových trhů se neblaze projevila také na výkonnosti akciových fondů fondů.

Z fondů peněžního trhu sice podle tradice posledních týdnů odplulo téměř 200 milionů korun, ale již druhý týden po sobě naplňují svou úlohu ochránce proti výrazným propadům a udržely si neklesající trend. Také na výkonnosti dluhopisových fondů (až na pár výjimek) se pozitivně promítl zvýšený zájem a mírně rostoucí ceny, související s možným zastavením růstu úrokových sazeb. Ke zvýšenému zájmu investorů jim to však nepomohlo a společně s peněžními fondy zaznamenaly záporné čisté prodeje.

Největší úbytek prostředků tento týden opět „utrpěl“ fond IKS Peněžní trh (-128,8 mil. Kč) a za poslední tři měsíce se jeho majetek zmenšil bezmála o tři čtvrtiny miliardy korun. Ještě hůř je na tom v posledních třech měsících fond ISČS Sporoinvest ztrácející téměř miliardu korun (v uplynulém týdnu – 55,9 mil. Kč).

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AIG zahraničný rastový 1,18% ISČS Sporotrend -6,79%
ČPI Rop. a energet. 0,82% AKRO nových ekonomik -6,72%
ČPI Farm. a biotech. 0,61% ČSOB Akciový Mix -3,62%
Dluhopisové IKS Dluhopisový 0,34% ČSOB dluhopis. příležitostí -1,92%
Pioneer-obligační 0,33% ISČS-ČS korp. dluhopisový -0,38%
ČPI Státních dluhopisů 0,28% ČPI Korporátních dluhopisů -017%
Fondy fondů IKS MAX 1 0,13% ISČS Global Stocks -2,90%
MAX 6 0,00% IKS Fond fondů -2,87%
ISČS Opatrný Mix -0,05% IKS Fénix dynamický -2,46%
Peněžního trhu Pioneer-Sporokonto 0,05% ISČS Sporoinvest 0,02%
ČPI Penežního trhu 0,05% IKS Peněžní trh 0,04%
ČSOB Výnosový 0,04%    
Smíšené Pioneer-dynamický 0,24% J&T Opportunity -7,52%
Pioneer-růstový 0,22% ČSOB středoevropský -6,28%
Růstový fond nadací 0,13% IKS Balancovaný -3,29%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB Bytových družstev 110,7 IKS Peněžní trh -128,8
ČPI Korporátních dluhopisů 95,7 ISČS Sporobond

-72,0

MAX 6 89,3 ISČS Sporoinvest -55,9

Zdroj: AFAM

Setrvačnost investorů dokazují čisté prodeje akciových a smíšených fondů, které se i přes nezdary v uplynulých týdnech prodávají vcelku dobře. Ve skupině smíšených „úřadoval“ zejména nový speciální fond ČSOB Bytových družstev (+110,7 mil. Kč), který je určen především pro bytová družstva, sdružení vlastníků bytů, nebo obce.

Čisté prodeje fondů KBC/ČSOB tento týden podržela trojice nově nabízených zajištěných fondů ČSOB Krátkodobého růstu 2 (+54 mil. Kč), ČSOB Digitální reverzní 1 (+35,8 mil. Kč) a ČSOB Světový strom 10 (+14,8 mil. Kč). Činil se také profilový Konzervativní fond (+45,7 mil. Kč), naopak již tradičně hodně ztrácel peněžní fond MultiCash CZK (-116,2 mil. Kč).

Jak dlouho podle vás ještě bude trvat krize na akciových trzích ve střední Evropě? Těšíme se na vaše názory.