Pozor na timeshare. Aby se z výhodné nabídky nestaly vyhozené peníze

aktualizováno 
Období dovolených se blíží, cestovní kanceláře se snaží a nabídky prší ze všech stran. Ne vždy jsou však férové. Zpozornět byste měli především v případě, kdy se setkáte s na první pohled výhodnou nabídkou takzvaného timeshare neboli předplaceného ubytování.
Jestli podepíšete timesharovou smlouvu, počítejte s tím, že budete muset platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. Ilustrační snímek

Jestli podepíšete timesharovou smlouvu, počítejte s tím, že budete muset platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Timeshare není žádná novinka, podobné nabídky se v Česku objevovaly už před lety. Ani tehdy to však nebylo nijak extra výhodné. Nyní firmy ještě přitvrdily a vymyslely nové finty. Například možnost si timeshare vyzkoušet formou dovolené na zkoušku.

Tip na dovolenou

Pokud Vás timesharing neláká, vyberte si zájezd z nabídky cestovních kanceláří na dovolena.iDNES.cz.

Příběh pana Pavla začal malou anketou. Při procházce v Brně jej oslovila pracovnice cestovní kanceláře, vyptávala se, kam, s kým a jak často cestuje. Pokud prý na otázky odpoví, může vyhrát hodnotné ceny. Pan Pavel to nebral příliš vážně. Nicméně na otázky odpověděl a předal i svoje telefonní číslo. O měsíc později přišel telefonát z cestovky: "Gratulujeme, byl jste vylosován, vyhrál jste!"

Dovolená na zkoušku, prý výhodná nabídka

Pro výhru si měl přijít do kanceláře cestovky, ale jak se později ukázalo, šlo o prezentační akci. A co mu slibovali? Cestovní kancelář má v nabídce timesharing, což je v podstatě pronájem ubytovacího zařízení. Jinými slovy, pokud zaplatíte třeba pět set tisíc, máte možnost každý rok užívat konkrétní apartmán na Kanárských ostrovech či domek ve Francii.

Timeshare

Smlouva o užívání budovy, nebo její části na časový úsek

 • Opravňuje nabyvatele k pravidelnému užívání určité rekreační nemovitosti, nebo její části po určitou dobu.
 • Povinností nabyvatele je platit takzvané udržovací poplatky, související se správou jemu poskytované nemovitosti, a složit na počátku kontraktu kupní cenu za timeshare. Na oplátku má právo užívat smlouvou určené prostory rekreačního objektu, avšak pouze po určité období v roce, které je taktéž definováno ve smlouvě.
 • Timeshare je zahrnut v občanském zákoníku v paragrafech 58 až 71. V novele je obsažena evropská směrnice č. 2008/122/ES o ochraně spotřebitele ve vztahu k některým aspektům smluv o dočasném užívání ubytovacího zařízení (timeshare), rekreačních produktech, o dalším prodeji a o výměně, a podílník timesharu je tak v souvislosti s podpisem takovéto smlouvy v zemích EU dnes více chráněn než v minulosti. Je například určena čtrnáctidenní lhůta, během které mohou spotřebitelé bez udání důvodu odstoupit od smlouvy, aniž by jim na základě tohoto právního úkonu vznikly jakékoli náklady.

No, kdo by to nechtěl. Jenže půl milionu vstupní investice je docela dost. Cestovka prý tedy přichází s výhodnější nabídkou, takzvanou dovolenou na zkoušku. Nabízí možnost vyzkoušet si tento způsob dovolené na jeden rok. Pan Pavel byl nadšený, zrovna dovolenou plánoval a vypadalo to, že by díky této možnosti mohl ušetřit. A tak podepsal smlouvu, zaplatil 21 tisíc korun a těšil se na léto a na dovolenou.

Když se však začal zajímat o konkrétní pobyt, bylo po nadšení. V letních měsících nebylo možno apartmán využít. Ale to zdaleka nebylo všechno. "Navíc jsme měli zaplatit rezervační poplatek, manipulační poplatek, letenky a stravování," uvedl zklamaný zákazník.

Letenky a stravování si měl zajistit sám, to už prý cestovka nezajišťuje. Ve výsledku by tedy dovolená vyšla skoro třikrát dráž než běžný zájezd s cestovní kanceláří. "Připadá mi, že je to podvod," uzavírá rozhořčeně pan Pavel.

Timesharing není zájezd

"Je třeba si uvědomit, že timesharing není produktem cestovní kanceláře, jedná se mnohem více o realitní činnost, nikoli o zájezd," vysvětluje mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Smlouvou o timesharingu máte totiž dohodnuto pouze ubytování. Je tedy třeba zvážit, zda se vám taková smlouva vyplatí. "Výhodou zájezdu koupeného u cestovní kanceláře je to, že cestovní kancelář poskytuje komplexní službu, tedy dopravu, transfery, ubytování, stravování, služby delegáta, pojištění a podobně" podotkl Papež.

"Podle našich zkušeností je timeshare mnohdy velmi nevýhodná a nadmíru nákladná investice," potvrzuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra (ESC). U timesharu je totiž také nutné platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. "Je navíc velmi obtížné takovou smlouvu ukončit, protože tuto možnost daná smlouva většinou vůbec neupravuje," varuje Tichota.

Zkušenosti odborníků na evropské spotřebitelské právo z ESC vycházejí ze skutečných případů spotřebitelů, kteří podepsali timesharovou smlouvu na dovolené v zahraničí s tamní společností a po několika letech se od ní marně snažili odstoupit, či svůj podíl přeprodat.

Jako třeba pan Karel, který si koupil podíl na timeshare ve Španělsku. A nakonec navštívil apartmán jen třikrát během deseti let. Podle smlouvy však musel platit udržovací poplatky, které se každoročně výrazně zvyšovaly. I přes veškerou snahu nebylo možné od smlouvy odstoupit a závazek ukončit. Snažil se svůj podíl přeprodat, nicméně podle jeho slov z něj zprostředkovatelská společnost pouze vytáhla dalších 1 250 eur.

 • Před podpisem smlouvy dobře zvažte, zda je pro vás opravdu výhodná a neváhejte se poradit s odborníkem.
 • Timesherová smlouva musí mít písemnou formu. Jako spotřebitel máte právo na to, aby smlouva byla uzavřena v jazyce státu EU nebo EHP (Evropský hospodářský prostor), v němž máte bydliště, nebo jehož jste státním příslušníkem. Tedy v našem případě musí být v češtině.
 • Jako spotřebitel máte právo na to, aby vám poskytovatel v dostatečném časovém předstihu před uzavřením smlouvy poskytl informace o smlouvě.
 • Od timesharové smlouvy máte právo odstoupit bez uvedení důvodu ve lhůtě čtrnácti dní od jejího uzavření.
 • Jestliže vám poskytovatel nepředal řádně vyplněný formulář pro odstoupení od smlouvy, máte lhůtu pro odstoupení jeden rok a čtrnáct dnů ode dne, kdy byla smlouva uzavřena.
 • Pokud vám poskytovatel před uzavřením smlouvy neposkytl potřebné informace, činí lhůta pro odstoupení od smlouvy tři měsíce a čtrnáct dnů ode dne, kdy byla smlouva uzavřena.
 • Před uplynutím lhůty pro odstoupení od smlouvy nesmí poskytovatel požadovat žádné poplatky ani zálohy.
 • Pokud jste přece jen obchodníkovi zaplatili zálohu a v zákonné lhůtě jste od smlouvy odstoupili, je poskytovatel povinen vám zálohu vrátit. Když tak neučiní, můžete jej žalovat pro bezdůvodné obohacení.
 • Jestli již řešíte problém se smlouvou o timesharu a poskytovatelem je společnost z jiné země EU, Norska, nebo Islandu, může vám bezplatně pomoci Evropské spotřebitelské centrum, působící při České obchodní inspekci. 
Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Vánoční dárky na dluh mohou přijít pěkně draho

Ilustrační snímek

V anketách a rozhovorech se od půjček na dárky téměř všichni distancují. Realita je však jiná. Téměř pětina Čechů má v...

Kvíz: Umíte předejít rizikové půjčce a vyznáte se v pojmech?

Ilustrační snímek

Chystáte se nakupovat vánoční dárky na splátky? Nebo si na ně půjčíte? Než podepíšete smlouvu, důkladně vše zvažte,...

Spočítejte si, za co utrácíte. Kde ušetřit a na co spořit?

Ilustrační snímek

Člověk nezbohatne z peněz, které vydělá, ale z těch neutracených. Pokud chcete uspořit nějakou korunu, musíte si...

Za úraz v práci dostanete řadu náhrad. Na co vše máte nárok?

Za úraz v práci dostanete řadu náhrad. Na co vše máte nárok?

Kurzy.cz Mnoho lidí netuší, že kromě nemocenské má při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání nárok i na další náhrady škody. Ty...

Najdete na iDNES.cz