Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy, jak vyplnit společné zdanění

aktualizováno 
Rozhodli jste se zdanit společně a máte kromě mzdy i příjmy z podnikání. Započítejte je také do společných daní, ušetříte. Čtěte podrobný návod, jak vyplnit přílohu 5 daňového přiznání pro společné zdanění.
V příloze 5 můžete snadno udělat chybu.

V příloze 5 můžete snadno udělat chybu.

Příloha 5 – společné zdanění manželů
Přílohu vyplňují ti, kdo využívají společné zdanění manželů. Zde si spočítají výši společného daňového základu, ze kterého budou dál počítat daň z příjmů. K daňovému přiznání pak každý přiloží svou přílohu. Kopii pro finanční úřad tentokrát dělat nemusí, pro sebe by si ji však pořídit měli.

Modelový příklad
Manželé Jan a Kamila Královi mají tříletého syna. Kamila je s ním na rodičovské dovolené a neměla v roce 2007 žádný příjem.

Jan si v zaměstnání vydělal 408 000 korun hrubého, zaměstnavatel za něj zaplatil sociální a zdravotní pojištění 51 000 korun a strhnul zálohy na daň 50 000 korun.

Kamila i Jan si platí penzijní připojištění – 1 500 korun měsíčně, splácejí úvěr ze stavebního spoření, od spořitelny dostali potvrzení o tom, že na úrocích v roce 2007 zaplatili 10 000 korun.

Neoznačený řádek v záhlaví
Poplatník, tedy ten, kdo přílohu přidává ke svému přiznání, vyplní své rodné číslo.

Model: Jan Král vyplnil své rodné číslo, jeho žena na druhém formuláři své.

Neoznačené řádky
V nečíslovaném řádku napište údaje o manželovi/manželce – jméno a rodné číslo, adresu v době, kdy podáváte daňové přiznání, a finanční úřad, na který manžel/ manželka své daňové přiznání ponese.

Model: Jan Král vyplnil údaje o své ženě Kamile a naopak.

Řádky 501 až 505
Z druhé strany daňového přiznání přeneste na toto místo údaje z řádků 31 až 45. Do sloupce „poplatník“ pište údaje své, do sloupce „manžel/ manželka“ údaje o partnerovi, ty vyčtete z jeho daňového přiznání.

Model: Pan Král přenesl své příjmy ze zaměstnání (357 000 z řádku 36). Do manželčina sloupce napsal samé nuly, protože žena byla bez příjmu. Kamila vyplnila tiskopis obdobně, jen v jejím sloupci byly nuly a ve sloupci manžela údaje z potvrzení od zaměstnavatele.

Řádek 506
Sečtěte příjmy z různých zdrojů, tedy ze zaměstnání, z podnikání za pronájem, ... (řádek 501 + 502 + 503 + 504 + 505) – zvlášť ve sloupci pro poplatníka a pro jeho manžela/ku – výsledkem jsou dílčí základy daně.

Model: Příjmy, které je třeba danit, činily u pana Krále 357 000 korun, paní Králová příjmy neměla.

Řádek 507
Sečtěte dílčí základy daně obou manželů z řádku 506.

Model: Jan Král sečetl 337 000 + 0 = 337 000 korun. Kamila musí mít stejný výsledek.

Řádky 508 až 512
Do sloupce „poplatník“ přeneste čísla z řádků 46 až 53 v základní části přiznání obou manželů. I zde dejte pozor, abyste správně vyplnili sloupec pro muže a pro ženu – jednou bude poplatník muž, podruhé žena.

Model: Oba manželé si mohou odečíst příspěvky zaplacené na penzijním připojištění, tedy 12 000 korun. Výhodou je, že tuto položku si uplatňuje i manželka, kdyby nepodávala daňové přiznání, nemůže to udělat. Díky tomu ušetří i ona 2 280 korun (19 procent z 12 000).

Řádek 513
Sečtěte ve sloupcích u sebe i u manžela všechny nezdanitelné části z řádků 508 až 512.

Model: Jan uplatňuje odčitatelnou položku za penzijní připojištění a úroky z hypotéky, nasčítal 22 000 korun, Kamila má jen penzijní připojištění, zapisuje tedy 12 000 korun.

Řádek 514
Sečtěte nezdanitelné části z řádku 513 za sebe a za manžela.

Model: Manželé Královi si celkem sníží daňový základ o 22 000 + 12 000 = 34 000 korun.

Řádek 515
Od řádku 507 (daňový základ) odečtěte řádek 514 (nezdanitelné části a odčitatelné položky) a vyjde vám společný základ daně manželů.

Model: 337 000 - 34 000 = 323 000 korun

Řádek 516
Společný daňový základ z řádku 515 rozdělte na polovinu.

Model: 323 000 děleno 2 = 161 500 korun

Řádky 517 až 519
Vůbec se netýká zaměstnanců. Vyplní pouze podnikatelé, kteří uplatňují odečet ztráty z minulých let nebo výdajů na vědu a výzkum.

Řádek 520
Od řádku 516 odečtěte hodnoty v řádcích 517 až 519. Výsledek je základ daně toho z manželů, který přílohu vyplňuje. Tuto hodnotu pak přenese do řádku 55 tiskopisu daňového přiznání.

popisek DAŇOVÉ FORMULÁŘE ON-LINE
Stáhněte si daňové formuláře ZDE

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Kdy, kam a kolik? Vše, co musíte vědět o sociálním pojištění

Ilustrační snímek

Pojištění platíte, abyste dostali penzi, případně nemocenskou. I když jste podnikali jen část roku, musíte podat...

Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Ilustrační snímek

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie...

Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.