Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy, jak vyplnit společné zdanění

aktualizováno 
Rozhodli jste se zdanit společně a máte kromě mzdy i příjmy z podnikání. Započítejte je také do společných daní, ušetříte. Čtěte podrobný návod, jak vyplnit přílohu 5 daňového přiznání pro společné zdanění.
V příloze 5 můžete snadno udělat chybu.

V příloze 5 můžete snadno udělat chybu.

Příloha 5 – společné zdanění manželů
Přílohu vyplňují ti, kdo využívají společné zdanění manželů. Zde si spočítají výši společného daňového základu, ze kterého budou dál počítat daň z příjmů. K daňovému přiznání pak každý přiloží svou přílohu. Kopii pro finanční úřad tentokrát dělat nemusí, pro sebe by si ji však pořídit měli.

Modelový příklad
Manželé Jan a Kamila Královi mají tříletého syna. Kamila je s ním na rodičovské dovolené a neměla v roce 2007 žádný příjem.

Jan si v zaměstnání vydělal 408 000 korun hrubého, zaměstnavatel za něj zaplatil sociální a zdravotní pojištění 51 000 korun a strhnul zálohy na daň 50 000 korun.

Kamila i Jan si platí penzijní připojištění – 1 500 korun měsíčně, splácejí úvěr ze stavebního spoření, od spořitelny dostali potvrzení o tom, že na úrocích v roce 2007 zaplatili 10 000 korun.

Neoznačený řádek v záhlaví
Poplatník, tedy ten, kdo přílohu přidává ke svému přiznání, vyplní své rodné číslo.

Model: Jan Král vyplnil své rodné číslo, jeho žena na druhém formuláři své.

Neoznačené řádky
V nečíslovaném řádku napište údaje o manželovi/manželce – jméno a rodné číslo, adresu v době, kdy podáváte daňové přiznání, a finanční úřad, na který manžel/ manželka své daňové přiznání ponese.

Model: Jan Král vyplnil údaje o své ženě Kamile a naopak.

Řádky 501 až 505
Z druhé strany daňového přiznání přeneste na toto místo údaje z řádků 31 až 45. Do sloupce „poplatník“ pište údaje své, do sloupce „manžel/ manželka“ údaje o partnerovi, ty vyčtete z jeho daňového přiznání.

Model: Pan Král přenesl své příjmy ze zaměstnání (357 000 z řádku 36). Do manželčina sloupce napsal samé nuly, protože žena byla bez příjmu. Kamila vyplnila tiskopis obdobně, jen v jejím sloupci byly nuly a ve sloupci manžela údaje z potvrzení od zaměstnavatele.

Řádek 506
Sečtěte příjmy z různých zdrojů, tedy ze zaměstnání, z podnikání za pronájem, ... (řádek 501 + 502 + 503 + 504 + 505) – zvlášť ve sloupci pro poplatníka a pro jeho manžela/ku – výsledkem jsou dílčí základy daně.

Model: Příjmy, které je třeba danit, činily u pana Krále 357 000 korun, paní Králová příjmy neměla.

Řádek 507
Sečtěte dílčí základy daně obou manželů z řádku 506.

Model: Jan Král sečetl 337 000 + 0 = 337 000 korun. Kamila musí mít stejný výsledek.

Řádky 508 až 512
Do sloupce „poplatník“ přeneste čísla z řádků 46 až 53 v základní části přiznání obou manželů. I zde dejte pozor, abyste správně vyplnili sloupec pro muže a pro ženu – jednou bude poplatník muž, podruhé žena.

Model: Oba manželé si mohou odečíst příspěvky zaplacené na penzijním připojištění, tedy 12 000 korun. Výhodou je, že tuto položku si uplatňuje i manželka, kdyby nepodávala daňové přiznání, nemůže to udělat. Díky tomu ušetří i ona 2 280 korun (19 procent z 12 000).

Řádek 513
Sečtěte ve sloupcích u sebe i u manžela všechny nezdanitelné části z řádků 508 až 512.

Model: Jan uplatňuje odčitatelnou položku za penzijní připojištění a úroky z hypotéky, nasčítal 22 000 korun, Kamila má jen penzijní připojištění, zapisuje tedy 12 000 korun.

Řádek 514
Sečtěte nezdanitelné části z řádku 513 za sebe a za manžela.

Model: Manželé Královi si celkem sníží daňový základ o 22 000 + 12 000 = 34 000 korun.

Řádek 515
Od řádku 507 (daňový základ) odečtěte řádek 514 (nezdanitelné části a odčitatelné položky) a vyjde vám společný základ daně manželů.

Model: 337 000 - 34 000 = 323 000 korun

Řádek 516
Společný daňový základ z řádku 515 rozdělte na polovinu.

Model: 323 000 děleno 2 = 161 500 korun

Řádky 517 až 519
Vůbec se netýká zaměstnanců. Vyplní pouze podnikatelé, kteří uplatňují odečet ztráty z minulých let nebo výdajů na vědu a výzkum.

Řádek 520
Od řádku 516 odečtěte hodnoty v řádcích 517 až 519. Výsledek je základ daně toho z manželů, který přílohu vyplňuje. Tuto hodnotu pak přenese do řádku 55 tiskopisu daňového přiznání.

popisek DAŇOVÉ FORMULÁŘE ON-LINE
Stáhněte si daňové formuláře ZDE

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Nevydělávali jste si celý rok? Vyplatí se vám podat přiznání

Ilustrační snímek

Pro ty, kdo nevydělávají celý rok, má podání daňového přiznání jedno kouzlo. Pokud za ně zaměstnavatel odvedl daň, a je...

Termín pro daňové přiznání k nemovité věci se blíží

Ilustrační snímek

Pokud jste si v minulém roce pořídili dům, byt, chatku či jinou nemovitost, nezapomeňte vyplnit a odevzdat finančnímu...

Přehledně: slevy, odpočty a zvýhodnění, které vám sníží daň z příjmů

Ilustrační snímek

Daň z příjmů má na rozdíl od povinného zdravotního a sociálního pojištění jednu velkou výhodu: při jejím výpočtu se...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz