Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy pro ty, co pracují doma

aktualizováno 
Málokdo je vždy a za každých okolností tak bezvadně disciplinovaný, aby i doma, bez soustavné kontroly nadřízených a kolegů, pracoval opravdu zcela stoprocentně.

Následující rady, připravené ve spolupráci s psycholožkou práce Zdeňkou Židkovou, by vám k téměř stoprocentnímu výkonu měly dopomoci.

Stanovte si krátkodobé úkoly
Neplánujte si práci na celý měsíc. Pravděpodobně plán stejně nedodržíte a jen se pak na sebe budete zbytečně hněvat. Navíc hrozí, že se vám práce nakupí až na konec měsíce. Je lepší určit si cíle v krátkých úsecích, klidně i na den. Takové cíle snadněji splníte, budete mít ze sebe i z práce radost a s větší chutí se pustíte do dalšího úkolu.

Slibte si nahlas, co uděláte
Je to trik, psychologické pravidlo "povstaň a přihlas se“. Co je pevně zformulováno, nemá člověk tendenci porušit. Postavte se před zrcadlo a z očí do očí si nahlas slibte, co dnes určitě vykonáte. Nebo si tento slib napište doslovně do diáře. Pak bude těžší sám sebe obelhávat.

Zvolte si svého kontrolora
Něco slíbit nahlas sobě je prospěšné – ale slíbit něco druhému člověku je téměř sázka na jistotu. Vy sami si selhání leckdy odpustíte, ale "shodit se“ před někým druhým už bývá obtížnější. Seznamte vybraného člena rodiny rámcově s tím, co chcete udělat a v jakém časovém horizontu. Vhodnými slovy vás tento "kontrolor“ může i motivovat, když uvidí, že vaše pracovní tempo upadá. A nečertěte se pak, že vás peskuje. Dělá to pro vás.

Stanovte si pevný pracovní režim
Neporušujte ani svůj časový plán, ani své zvyklosti. Pomůže vám vědomí, že budete pracovat třeba od devíti do jedné a pak zase od dvou do pěti. Neříkejte si, že začnete, například "až děti odejdou do školy“. Takové vágní formulace vás k práci nedonutí.

A snažte se fungovat tak, jako kdybyste vyrazili mezi kolegy. Dámy se klidně mohou ráno nalíčit a pánové se oholit. Pevné sociální zvyky vám pomohou upevnit i váš domácí pracovní výkon.

Za dobrou práci se odměňujte
Metoda "cukru a biče“ je univerzální. Buďte na sebe přísní, ale nezapomínejte si dát odměnu v okamžiku, kdy si ji doopravdy zasloužíte. Celý týden jste pracovali, tak jak jste si předsevzali? Zajděte si v pátek večer na masáž. Nebo si třeba na závěr úspěšného dne dejte sklenku svého oblíbeného vína či koňaku. Ale tady pozor – aby se časem z pilného pracanta nestal pilný alkoholik.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz