Tisíce lidí nemohou k majetku

Přes třináct tisíc klientů, kteří mají své úspory v podílovém fondu Kvanto Kombinovaný, nemůže ke svému majetku. ČSOB, které fond patří, ve středu kvůli soudnímu sporu zastavila obchodování s jeho podílovými listy a ty budou až do odvolání neprodejné.

"Obchodování je dočasně zablokováno. Musíme najít řešení, jak z toho ven," řekl mluvčí ČSOB Milan Tománek. Ve fondu je v současnosti majetek zhruba za 618 milionů korun.

Vrchní soud v Praze ve středu rozhodl, že při přeměně z investičního na podílový fond se před rokem postupovalo špatně, a je tak neplatná.

Přeměnu z investičního na podílový fond tehdy soudně napadal drobný akcionář Jan Vokrouhlecký, který žádal o zastavení procesu do doby, než jiné soudy o jeho námitkách rozhodnou. K přeměně přesto došlo a on nebyl uznán jako účastník řízení.

Co se teď bude s rok fungujícím podílovým fondem, kterému svěřovali peníze tisíce lidí dít, není jasné. Každopádně mohou jeho manažeři o peníze klientů nadále pečovat, ale nemohou jim je vyplácet.

"Nemá to v českém právním řádu obdoby, nyní tedy nemáme návod, jak se zachovat," říká předseda představenstva investiční společnosti ČSOB Pavel Tichý.

Rozhodnutí soudu vyvolalo rozruch v dalších bankách a investičních společnostech. Bojí se, že se spustí lavina, v níž soudy zpochybní přeměny dalších až 15 fondů na českém trhu. "Splnilo se to nejhorší očekávání, může se to přenést na fondy, kde je kolem 24 miliard majetku," řekl šéf Unie investičních společností Martin Hanzlík.

Lékaři Janu Vokrouhleckému se dařilo posledními spory držet v šachu několik fondů, které měly do konce tohoto roku povinnost se ze zákona otevřít a majitelům akcií vydat obchodovatelné podílové listy.

Pro lidi znamená taková přeměna mnohem jednodušší správu svých peněz. Mohou kdykoliv požádat správce, aby jim výměnou za podílový list vyplatil peníze s případným výnosem. V minulosti, jako klienti investičního fondu, se museli pokusit prodat akcie na kapitálovém trhu.

Hodnota akcií přitom často neodpovídala majetku, který na ně připadal. U podílových listů se vyplácí veškerý majetek, kterým jsou listy podložené. Nyní se však ukazuje, že žaloby Vokrouhleckého mohou zkomplikovat celý proces víc, než si dosud bankéři připouštěli.

"Zatím jsme žádný rozsudek nedostali, ale musím přemýšlet o tom, že jej dostaneme také," říká šéf ŽB Trustu Jiří Brabec. Na mušce Vokrouhleckého byl jeden z fondů v jeho správě, který po otevření nese název Živnobanka obligační otevřený fond. Ten později spolkl ještě další dva fondy Živnobanky, přilákal nové investory a jeho podílové listy mají dnes desítky tisíc klientů.

Vyplašené investiční společnosti chtějí, aby jim cestu pomohl najít stát. "Potřebujeme, aby nám ministerstvo financí s Komisí pro cenné papíry daly návod, jak postupovat dál," tvrdí Hanzlík.

Právní bitva se táhne už pět let. Vokrouhlecký a jeho advokáti tvrdí, že přeměna v sobě nese řadu rizik, na která mohou lidé doplatit.

Například v momentě, kdy by se objevily staré nezaplacené závazky bývalého fondu. "Jsme ohromně spokojeni. Po letech se konečně ukazuje, že zákon je opravdu potřeba změnit," říká Vokrouhleckého právník Václav Sládek.