Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To zvládnu: Daňové přiznání od A do Z

aktualizováno 
Může i laik správně spočítat své daně, aniž hodiny studuje zákon nebo se radí s odborníky? S naší přílohou ano. Navíc vám poradíme, jak to udělat, abyste neodvedli státu víc, než musíte.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Rodiny mají první příležitost získat zpátky něco z peněz, které odvedly do státní kasy. Tato možnost se jmenuje společné zdanění. I když pro vás zatím byly růžové formuláře daňového přiznání něco jako UFO, vyplatí se pustit do jejich vyplňování. Novinka totiž dokáže ušetřit hodně peněz většině rodin, kde mají partneři výrazně rozdílné příjmy. Nejvíc těm, kde jeden má minimální, a druhý naopak vysoké příjmy – mohou se jim vrátit až desítky tisíc korun za rok.

Všichni, kdo chtějí společného zdanění využít, musí podat daňové přiznání. A to bez ohledu na to, že jsou například zaměstnanci a dosud za ně daně vyřizoval zaměstnavatel.

Jděte hned do účtárny

Prvním krokem, který musíte udělat hned, je návštěva mzdové účtárny. Do zítřka, tedy 15. února, odtud musíte získat potvrzení o příjmech a zaplacených zálohách na daň, které budete ke společnému zdanění potřebovat. Nemusíte se bát, ani pokud jste už nahlásili a svým podpisem potvrdili účtárně, že chcete, aby vám daňové přiznání udělal zaměstnavatel. Jestli jste si spočetli, že by se vám vyplatilo třeba právě společné zdanění, rychle účtárně oznamte, že jste změnili rozhodnutí, a dodatečně požádejte o potvrzení o výši příjmu. Pak si budete moci daňové přiznání udělat sami.

Co najdete na potvrzení

Na dokladu od zaměstnavatele najdete nejen součet příjmů, ale také informaci o tom, kolik vám srazil na daních a kolik jste zaplatili na sociálním a zdravotním pojištění. V kolonce nazvané úhrn poskytovaných slev na dani najdete částku, o kterou vám zaměstnavatel snížil daně díky vašim dětem. Za každé dítě je to 500 korun měsíčně, tedy maximálně 6000 korun ročně za jednoho potomka.

Slevu na dítě může uplatňovat za dané období vždy jen jeden z manželů. Navíc tato sleva funguje jako takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud by vám nakonec vyšla daň nulová, finanční úřad vám tyto peníze vrátí jako přeplatek.

Kdo ještě ušetří

I podnikatelé mohou letos ušetřit díky nově zvýšeným paušálním výdajům. Oproti roku 2004 stouply například pro zemědělce z padesáti na osmdesát procent. Dvojnásobek oproti minulosti si mohou odečíst lidé podnikající ve službách, dosud si mohli odečíst 25 procent, nyní padesát procent. Lubomír Janoušek z pražského finančního ředitelství upozorňuje, že se podnikatelé, kteří se rozhodnou namísto dosud používaných skutečných výdajů pro paušál, musí vypořádat s rokem 2004. To znamená mimo jiné vyřídit své pohledávky a závazky.

Jak neudělat chybu

Při pohledu na tiskopis a do zákona o dani z příjmů se mnohému udělá mdlo: tak tohle nezvládnu. Jak neudělat chybu? Přizvěte si na pomoc odborníka, zní jedna možnost. Jenže služby daňového poradce ani účetního nejsou zadarmo. Za hodinu práce si účtují obvykle několik set korun, sestavení jednoduchého přiznání přijde obvykle na dva až pět tisíc. Využívají je tedy spíš podnikatelé a například lidé s příjmy ze zahraničí, jejichž zdanění je složité.

Ale co ostatní, například zaměstnanci s přivýdělky či lidé, kteří si chtějí odečíst úroky z hypotéky? Nelze než poradit: zapojte selský rozum, na čistém papíře sečtěte příjmy, od nich odečtěte výdaje, spočítejte daň a pro výsledná čísla hledejte kolonky v daňovém přiznání.

Chcete vyzrát na daně a ušetřit? Kalkulačku pro výpočet výhodnosti společné zdanění, daňový kalendář naleznete na stránkách DANE.IDNES.CZ.

Pokud si nejste jistí, zkuste se poradit na finančním úřadě. Ale udělejte to co nejdřív, s blížícím se koncem března přibývá úředníkům práce. Využijte internetové stránky (například dane.idnes.cz), které po vyplnění příslušných políček spočítají
daň za vás. S výpočtem pomůže i dnešní příloha Peníze, vysvětluje jednotlivé řádky daňového přiznání.

Vyplňte teď, zaplaťte později

Na odevzdání formuláře a zaplacení daní je čas do konce března, respektive června, pokud si najmete daňového poradce. Ale kdo si chce ušetřit čas a nervy, může tiskopis vyplnit a doručit finančnímu úřadu už teď. Peníze dávat státu hned nemusíte. Ty stačí poslat 31. března z pošty nebo  je převést alespoň tři dny před konečným termínem z účtu na konto finančního úřadu.

Nejdůležitější novinky

  • jeden formulář pro všechny
  • společné zdanění manželů
  • sleva z daně ve výši 6000 korun na dítě, které živíte
  • zvýšené paušální náklady pro podnikatele
  • sleva na dani díky registračním pokladnám, a to až o 8000 na jednu pokladnu


8 zlatých tipů

1. Do zítřka – 15. února – nahlašte zaměstnavateli, že podáváte daňové přiznání sami, a požádejte ho o potvrzení o příjmech a zaplacených zálohách.

2. Obstarejte si formuláře daňového přiznání (kromě dnešních Peněz je najdete i na finančních úřadech, jsou na internetu například na dane.idnes.cz nebo na mfcr.cz).

3. Tiskopis společného zdanění vyplňují oba manželé každý za sebe bez ohledu na výši příjmů to, zda jsou, či nejsou zaměstnaní.

4. Shromážděte všechny doklady, které budete potřebovat – potvrzení o výši příjmu, studiu dětí, zaplacených příspěvcích na životní pojištění a penzijní připojištění, zaplacených úrocích hypotéky či úvěru stavebního spoření a darech apod.

5. Vyplněné formuláře i doklady, které k přiznání podáváte, si okopírujte pro svoji potřebu.

6. Pokud se vám nevejdou některé údaje do předepsaných kolonek, napište je do přílohy a přidejte ji k přiznání.

7. Daňové přiznání s originály dokladů podejte do konce března raději osobně na finančním úřadu, kam patříte podle trvalého bydliště. Nechte si orazítkovat všechny strany kopie vyplněného formuláře a uschovejte pro další jednání s finančním úřadem.

8. Daň zaplaťte do 31. 3., respektive do 30. 6. s daňovým poradcem, vyplněný tiskopis můžete odevzdat i dříve.

 

Daně: Jak správně vyplnit formulář
Daňové přiznání – strana 1  Daňové přiznání – strana 2 
Daňové přiznání – strana 3  Příloha 5 – společné zdanění manželů 
Příloha 1 – podnikatelé a jiná samostatná činnost 

Jak ušetřit na daních? Kdy použít společné zdanění? Jak vyplnit formulář?  Čtěte ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Daně a jak na ně: na daňové otazníky odpovídají zdarma experti

Ilustrační snímek

Vyplnit růžový formulář a přiznat daně správně není pro řadu poplatníků snadné. Ve druhém dílu daňové poradny přinášíme...

Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Ilustrační snímek

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie...

Šest rad, jak zvládnout daně na poslední chvíli a bez chyb

Ilustrační snímek

Poslední den lhůty pro podání přiznání a úhradu daně z příjmů připadá letos na pondělí 3. dubna. Pokud patříte k těm,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché
Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché

Oskarový režisér Jiří Menzel (79) leží od úterka v kritickém stavu v nemocnici v pražských Střešovicích. Podle informac... celý článekNajdete na iDNES.cz