Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trainee programy: Šance pro získání zajímavé práce

aktualizováno 
Absolventské programy ve firmách pomáhají absolventům a studentům posledních ročníků škol získat tolik důležitou praxi. Nabízí je celá řada firem zvláště pak v oblastech IT, energetiky a techniky, obchodu a marketingu i v zákaznických službách, ve financích a lidských zdrojích.
Absolventi s praxí mají lepší uplatnění na trhu práce. Ilustrační snímek.

Absolventi s praxí mají lepší uplatnění na trhu práce. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Programy trvají zpravidla šest měsíců až rok. Jde o práci ve vztahu zaměstnanec – zaměstnavatel, podepíše se klasická pracovní smlouva včetně výše platu. Absolventi jsou zařazeni na konkrétní pracovní pozici a formou takzvaných koleček se mohou seznámit i s dalšími odděleními firmy. Běžné jsou i zahraniční cesty.

Jaké aktuální programy nyní firmy nabízejí?

Absolventský program Tesco chce za tři až pět let vychovat lídry a vrcholové manažery, kteří se budou podílet na rozvoji společnosti. Do programu se mohou přihlásit absolventi všech vysokých škol z magisterského studia.

Do ročního programu Naděje je možné se hlásit na stránkách České pojišťovny. Vybraní zájemci se zúčastní práce na týmovém projektu, setkají se s řadou odborníků a mohou se dál rozvíjet a vzdělávat v oboru. Velký zájem má pojišťovna o absolventy oborů zaměřených na matematiku nebo statistiku.

Firma nabízí Management Trainee Program pro absolventy, kteří chtějí být zapojeni do skutečného byznysu a rozvíjet své manažerské a profesní dovednosti. Účastníci tohoto programu budou zařazeni do náročných projektů a případových studií. Ti nejlepší budou pokračovat v dvouletém intenzivním programu pro manažery.

Do trainee programu podnik hledá absolventy oborů metalurgie a materiálové inženýrství, elektrotechniky a informatiky, ekonomie a bezpečnostního inženýrství. Cení se ochota cestovat, znalost angličtiny, ambice a snaha učit se novým věcem.

Kromě absolventských programů pro vysokoškoláky nabízí skupina ČEZ i zajímavé pracovní programy pro absolventy středních škol. Nyní je možné se hlásit do on-line hry, která evokuje studentskou brigádu v některém z útvarů skupiny ČEZ. První tři výherci získají skutečnou brigádu, ostatní různé ceny.

Během dvanáctiměsíčního programu se účastníci programu seznámí se společností a jejím fungováním. Pod vedením zkušených manažerů se aktivně zapojí do práce na důležitých projektech.

Společnost vyhlásila 3. ročník on-line hry Reveal pro studenty vysokých škol, která jim umožní zažít uvedení nového produktu – od zrození nápadu až po uvedení na trh. Pomocí hry Reveal má student možnost zjistit, zda se více hodí do oddělení marketingu, financí, PR či HR. Hra se skládá ze tří částí, trvá přibližně deset hodin a student bude mít možnost si vyzkoušet, jaké to je pracovat v několika odděleních.

 Nábor studentů do trainee programu probíhá vždy dvakrát ročně, na jaře a na podzim, prostřednictvím rozvojových workshopů, které mají prvky Assessment center. Pak následuje vypracování případové studie a osobní pohovor. Teď na podzim bude vybráno minimálně sedm studentů do korporátního bankovnictví.

Jedná se o jednoletý adaptační a rozvojový program pro absolventy vysokých škol magisterského stupně studia. Program je rozdělen na on the job a off the job aktivity. V rámci on the job tréninku absolvuje trainee pobyt ve výrobě, minimálně dvě odborné rotace, zahraniční stáž ve VW Group a stáž u obchodního partnera. Off the job aktivity se soustředí na rozvoj převážně měkkých dovedností a ty jsou podpořeny mimo jiné například školením komunikačních a prezentačních dovedností. Trainees poznají společnost a její procesy z mnoha úhlů a dokážou si tak udělat představu o fungování celé společnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.