Trápí vás cizí jazyky? Neházejte flintu do žita

Domluvit se alespoň jedním cizím jazykem je skoro nezbytnost. Koupit si rohlíky u německých sousedů nebo přeříkat rusky báseň o zajíčkovi dokáže sice řada starších lidí bez problémů, ale jak si poradit s angličtinou, kterou se ve škole nikdy neučili? To je větší oříšek. První, co se nabízí, je nákup učebnice pro samouky. Jenže - málokdo má vůli a trpělivost udělat větší pokroky sám. A i když v sobě vůli objeví a slovíčka nabifluje, mohou nastat potíže s výslovností. Další možností je návštěva jazykových kursů. Nabídka je nepřeberná, a právě proto je důležité vybrat dobře.

Pokud se totiž zapíšete do kursu, kde se bude mechanicky probírat jedno cvičení za druhým, takže předem budete vědět, kterou větu budete překládat, pak budou pokroky prachbídné.

Ale ani sebelepší kurs vám nepomůže, když nebude angličtinu procvičovat mimo výuku. Samozřejmě, vždycky se najdou výmluvy, proč na studium není čas. Jednou to může být pracovní vytížení, jindy zdravotní či rodinné důvody. Jenže dost často jsou to opravdu jen výmluvy. Lidé je používají hlavně proto, že mnoho z nich ve skutečnosti nemá skutečný zájem o dokonalé ovládnutí angličtiny.

Pokud nemáte motivaci ke studiu, je možná lepší nevyhazovat za jazykové kursy peníze. Motivací přitom zdaleka nemusí být jen požadavek zaměstnavatele, ale třeba možnost si vyřídit při pobytu v zahraničí vše potřebné bez tlumočníka nebo četba knih v originále.

Právě možnost konverzace se po čase velmi pozitivně projeví na znalostech jazyka. Každý sice nemá možnost po určitou dobu pobývat v Anglii či Americe, ale najít rodilého mluvčího není většinou problém. Důležité je se nestydět, i když právě lidé středního a vyššího věku se často z těchto důvodů setkání s anglicky mluvícími cizinci spíše vyhýbají. Zvykli si totiž u sebe na určitou úroveň vyjadřování, které v angličtině nedosahují.

A co radí zkušení učitelé jazyků? Využívejte volných chvilek a procvičujte jazyk s pomocí počítače, zkoušejte různé životní situace pojmenovat anglicky, nechte na sebe jazyk působit v kině na filmu s titulky a před spaním si zopakujte alespoň pár slovíček. Vytrvejte, i když se vám budou zdát pokroky hodně pomalé - nebojte se, určitě přijdou.

Jak přesvědčit šéfa, aby vám zvýšil plat? Jak vyjít z konfliktů v zaměstnání? Jak se obléci na důležité jednání? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek, které jsou rozhodující při budování kariéry, vám přináší seriál 100 rad, jak být úspěšnější v práci. Připravujeme ho ve spolupráci s docentkou Evou Bedrnovou z pražské Vysoké školy ekonomické.

JIŘÍ BOČEK
generální ředitel Budějovického Budvaru
"S cizími jazyky je to jako s plaváním ve vodě proti proudu. Na chvíli přestaneš dělat tempa, a jsi tam, kde jsi začal."