Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trend: ze školy do práce

Jaký je dnešní vysokoškolský studentský život? Jenom škola a zábava? Kdepak. Studenti musí čas pečlivě dělit mezi školu a práci.

Student spěchající rovnou z přednášky do kanceláře svého zaměstnavatele dnes není žádná výjimka. Jedná se přímo o trend, shodují se pracovníci personálních agentur. Nemluví však o brigádě na pár hodin, ale o normálním zaměstnání u studentů denních programů. Nejčastěji na půl úvazku. Neobvyklý, především u těch, kteří se musí živit sami, není ani úvazek plný.

Praxe se vám bude hodit
„Vysokoškoláci jsou velmi žádaní a oblíbení, hlavně do obchodních firem,“ říká Renáta Šťastná, ředitelka personální agentury Axial Personnel Agency.

Stejné zkušenosti potvrzují i firmy. „Máme se studenty jen dobré zkušenosti,“ popisuje Renata Kvanďúchová, personální manažerka kanceláře K4 Architects & Engineers. „Myslím, že si studenti uvědomují, že kvalita jejich práce je jejich vizitkou a dobré reference jim pomohou při hledání práce v budoucnu.“

Některé školy nebo oborové organizace se snaží pro studenty zabezpečit pracovní stáže přímo tam, kde později najdou uplatnění. „Podle mě jsou právě studentské stáže vhodným nástrojem k vyhledávání nových schopných členů stálého týmu,“ říká Marek Chráska z Presstone Communication. „Odvádí kvalitní práci, navíc se během studia naučí filozofii firmy. Následně jim tak rádi nabídneme práci na plný úvazek.“

Práci si najdete podle rozvrhu
„Dala jsem si závazek, že školu v žádném případě neošidím,“ uvádí studentka Lucie Rosáková, která pracuje na poloviční úvazek v redakci časopisu. „Raději se omezím po finanční stránce a práce si vezmu méně.“ Většina studentů však přiznává spíše opak. „Snažím se to vše skloubit, ale přece jenom má práce na školu neblahý dopad,“ říká Veronika Krausová, která pracuje na plný úvazek jako agent odbavení na letišti. „Zhoršila jsem se o jeden stupeň.“

Problémy přináší i organizace času. Podle studentů je zásadní, jaký máte rozvrh. Problém nastává, když musíte trávit ve škole celé dny, prakticky od rána do večera. „Přednášky máme dvakrát až třikrát do týdne od půl páté do devíti večer,“ říká Kristina Bukovská, která chodí na soukromou školu Czech management institut. „Poloviční úvazek, tedy 20 hodin týdně, se dá časově sladit docela dobře,“ dodává Kristina.

Řekněte si o volno na zkoušky
Nejhorší je pochopitelně sladit studium a práci ve zkouškovém období. To si naštěstí uvědomují takřka všichni zaměstnavatelé a snaží se různými formami studentům vyjít vstříc. „V době zkoušek nemají studenti tolik úkolů, neúčastní se ani firemních porad,“ popisuje Marek Chráska z reklamní agentury Presstone Communication, kde studenti pracují nejčastěji jako asistenti účetních. „Zvýšené tempo mají na oplátku v době prázdnin.“

Vstřícnost zaměstnavatelů potvrzují i sami studenti. „Bez problémů dostávám náhradní volno,“ říká Kristina Bukovská, která pracuje na pozici asistentky. Někde se dá práce zvládnout i díky nepravidelné pracovní době. „Dělám nárazovou produkční práci. Mám termín, dokdy musím mít hotovo,“ vysvětluje Lucie Rosáková. „Kdy to zvládnu, záleží na mně.“ Ještě jiná situace je tam, kde se pracuje na směny či služby. „Na každý měsíc si mohu dát šest požadavků, kdy chci mít volno. Navíc je služby možné měnit. Kolegové jsou laskaví a vycházejí nám, studentům, vstříc,“ sděluje svoji zkušenost ze směn na letišti Veronika Krausová.

„Většina studentů preferuje administrativní práci. Nejraději hledají práci v oboru blízkém studiu,“ popisuje Šťastná. „Žádané jsou různé flexibilní práce jako například zapisování dat, které mohou vykonávat podle vlastního rozvrhu.“ Studenti mají zájem o práce operátora, aktivní i pasivní telemarketing, práce obchodních zástupců. V nabídce je i široká škála manuálních brigád, ale ty moc oblíbené nejsou. Studenti takové nabídky přijímají, pouze když neseženou nic lepšího.

Nejvíce příležitostí mají studenti ve velkých městech. V Praze, Brně, Plzni či Olomouci seženete práci snadno. V Opavě je to naopak téměř nadlidský úkol.

Pracovní agentury pro studenty
www.indexplus.cz – má pobočky na 23 místech ČR
www.jobdnes.cz www.axial.cz – pobočky najdete v Praze, Brně, Ostravě www.persea.cz
www.student.cz
www.jobstudent.cz
www.sodat.cz
www.creditczech.cz

Na co byste si měli dávat pozor

  • Podepište pracovní smlouvu
    Pokud podepíšete pracovní smlouvu nebo Dohodu o pracovní činnosti, o veškeré „papírování“ se postará firma, která vás zaměstnává. Bude po vás chtít jen občanský průkaz, potvrzení o studiu a někdy i ověřenou kopii maturitního vysvědčení nebo jiného dokumentu o ukončeném vzdělání. Další variantou vztahu, který můžete navázat se zaměstnavatelem, je Dohoda o provedení práce. Z té se platí pouze daň z příjmu, ale pro jednoho zaměstnavatele můžete ročně odpracovat maximálně 150 hodin.
  • Hlídejte, co musíte kdy zaplatit
    Jestliže provádíte práci na vlastní živnostenský list, musíte si hlídat nejen termíny, kdy máte dostat zaplaceno, ale sami musíte vypočítat a odvést daně, platit zdravotní a sociální pojištění. Nemocenské pojištění pro vás bude dobrovolné, ale pokud nechcete mít v nemoci finanční výpadek, vyplatí se vám myslet i na ně.
  • Smlouvu si pořádně přečtěte
    Ještě než jakoukoliv pracovní smlouvu podepíšete, pozorně ji celou přečtěte. Jakékoli nejasnosti si nechte vysvětlit od personalisty nebo je konzultujte s právníkem. Ve smlouvě musí být uvedeno, jakou práci budete vykonávat, kde a kdy do práce nastupujete. Se zaměstnavatelem si pochopitelně domluvíte i odměnu, ta bude součástí platového výměru.
  • Dejte pozor na hmotnou zodpovědnost
    Při podpisu pracovní smlouvy dávejte zvláště pozor na části týkající se vaší odpovědnosti za firemní peníze a majetek. Například při předávání agendy trvejte na podrobné a ověřené inventuře, rozhodně nepřebírejte peníze, které si nemůžete hned přepočítat, ani majetek s neúplnou dokumentací.
  • Uplatněte daňové výhody
    Nezapomeňte na daňové výhody, které vám přísluší. Studenti mohou uplatňovat slevu na poplatníka ve výši 600 korun měsíčně, a pokud doloží potvrzení o studiu, pak ještě dalších 200 korun. V příštím roce se tyto částky ještě zvýší díky reformě. Stejná pravidla platí i pro případ, že pracujete na plný úvazek ve standardním poměru.
Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...