Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce bude letos víc, slibují personalisté. Kde je šance uspět

aktualizováno 
Firmy plánují letos otevřít více nových pozic než loni. Proto jsou personalisté při pohledu na trh práce mírně optimističtí. Kde mají uchazeči největší šanci uspět a jaké profese jsou teď nejžádanější?

Zaměstnavatelé budou na volná místa i nadále upřednostňovat kandidáty s praxí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zejména výrobní podniky, které zaměstnávají nejvíce lidí, se chystají nabírat nové zaměstnance. Stejně tak přibudou i volné pozice v logistice, vznikají totiž nová centra. Z administrativních pozic je nejvyšší potenciál v centrech sdílených služeb, hledají se také obchodníci. 

Lepší vyhlídky budou mít i uchazeči, kteří touží po práci v automobilovém průmyslu. A nárůst volných pracovních míst se odhaduje v oblasti informačních technologií. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisemVygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

"Optimismus zaměstnavatelů v oblasti náborů skutečně roste. Dokládá to nejenom náš nejnovější průzkum Manpower index trhu práce, ale i rostoucí index důvěry v ekonomiku, který sleduje Český statistický úřad," říká Jiří Halbrštát ze společnosti ManpowerGroup, která pravidelně čtyřikrát do roka dělá mezi zaměstnavateli průzkum situace. 

Zaměstnavatelé mají více zakázek a proto musí zaměstnávat více lidí. "K poklesu nezaměstnanosti bude docházet ale jen pozvolna. Konkurenční prostředí ve všech odvětví se v posledních letech totiž velmi vyhrotilo. Snižují se marže a většina společností musí hledat další úspory, což je po pěti těžkých letech velmi náročné," upozorňuje Jiří Halbrštát.  

Vyjmenovává konkrétní profese, po kterých zaměstnavatelé letos "skočí": "Firmy chtějí techniky jako například strojní inženýry, CNC obráběče, svářeče nebo nástrojaře. Je málo IT specialistů, lékařů, zdravotního personálu, učitelů řidičů nebo kuchařů."

Platy se zvýší jen minimálně

Dobré zprávy pro letošní rok potvrzuje i průzkum ČSOB mezi zhruba pěti stovkami malých a středních podniků. "Přibližně dvě třetiny firem uvedly, že plánují podnikání zachovat ve stávajícím rozsahu, 19 procent chce podnikání rozšířit a jen 10 procent omezit či úplně ukončit. V delším pohledu na budoucnost své firmy je 66 procent podnikatelů optimistických," komentuje výsledky Petr Manda z ČSOB. 

Praxe důležitější než diplom

  • Pro získání práce jsou mnohem důležitější zkušenosti, než tituly a vzdělání. Vyplynulo to z výsledků průzkumu společnosti Randstad mezi zaměstnanci. 
  • Platí to u uchazečů do 25 let, kteří to mají podle 74 % dotazovaných při hledání zaměstnání těžké. 
  • V obtížné situaci jsou též lidé ve věku nad 55 let. O jejich znevýhodněném postavení na trhu práce je přesvědčeno celých 97 % zaměstnanců.
  • Dvě třetiny pak považují za důležité, aby jejich firma nabírala mladé lidi. S přijímáním starších lidí už ale souhlasí jen třetina dotázaných. 

Většina dotazovaných malých a středních podniků nebude propouštět. "Svůj záměr rozdat výpovědi potvrdilo jen sedm procent firem. Naopak zvyšovat počty svých zaměstnanců plánuje dvojnásobný počet společností," říká Petr Manda. 

Polovina firem neočekává v tomto roce žádnou změnu ve výši mezd. Naopak zvyšovat mzdy nad predikovanou míru inflace se rozhodlo 15 procent společností.

Absolventi to mají těžké, chybí jim praxe

A kdo bude mít letos největší šanci najít si slušné zaměstnání? Podle odborníků z personální společnosti Adecco bude zájem hlavně o kvalifikované odborné pozice.

"Zaměstnavatelé budou i nadále upřednostňovat kandidáty s praxí, což je ovšem nepříjemná zpráva pro budoucí absolventy, kteří nemají možnost pracovat při studiu. Vítaní budou zaměstnanci, kteří jsou schopni v novém zaměstnání vytvářet přidanou hodnotu okamžitě po nástupu," říká Luboš Rejchrt z agentury Grafton. 

Ve službách pak podle něj mají velké šance uchazeči, kteří ovládají více cizích jazyků najednou. A hodně roste poptávka po němčině. "Tento jazyk ztratil u studentů na popularitě a nyní se to projevuje ve velkém nedostatku na pracovním trhu." 
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Grafton Recruitment Praha
SKLADNÍK, až 30 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz