Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce bude letos víc, slibují personalisté. Kde je šance uspět

aktualizováno 
Firmy plánují letos otevřít více nových pozic než loni. Proto jsou personalisté při pohledu na trh práce mírně optimističtí. Kde mají uchazeči největší šanci uspět a jaké profese jsou teď nejžádanější?

Zaměstnavatelé budou na volná místa i nadále upřednostňovat kandidáty s praxí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zejména výrobní podniky, které zaměstnávají nejvíce lidí, se chystají nabírat nové zaměstnance. Stejně tak přibudou i volné pozice v logistice, vznikají totiž nová centra. Z administrativních pozic je nejvyšší potenciál v centrech sdílených služeb, hledají se také obchodníci. 

Lepší vyhlídky budou mít i uchazeči, kteří touží po práci v automobilovém průmyslu. A nárůst volných pracovních míst se odhaduje v oblasti informačních technologií. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisemVygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

"Optimismus zaměstnavatelů v oblasti náborů skutečně roste. Dokládá to nejenom náš nejnovější průzkum Manpower index trhu práce, ale i rostoucí index důvěry v ekonomiku, který sleduje Český statistický úřad," říká Jiří Halbrštát ze společnosti ManpowerGroup, která pravidelně čtyřikrát do roka dělá mezi zaměstnavateli průzkum situace. 

Zaměstnavatelé mají více zakázek a proto musí zaměstnávat více lidí. "K poklesu nezaměstnanosti bude docházet ale jen pozvolna. Konkurenční prostředí ve všech odvětví se v posledních letech totiž velmi vyhrotilo. Snižují se marže a většina společností musí hledat další úspory, což je po pěti těžkých letech velmi náročné," upozorňuje Jiří Halbrštát.  

Vyjmenovává konkrétní profese, po kterých zaměstnavatelé letos "skočí": "Firmy chtějí techniky jako například strojní inženýry, CNC obráběče, svářeče nebo nástrojaře. Je málo IT specialistů, lékařů, zdravotního personálu, učitelů řidičů nebo kuchařů."

Platy se zvýší jen minimálně

Dobré zprávy pro letošní rok potvrzuje i průzkum ČSOB mezi zhruba pěti stovkami malých a středních podniků. "Přibližně dvě třetiny firem uvedly, že plánují podnikání zachovat ve stávajícím rozsahu, 19 procent chce podnikání rozšířit a jen 10 procent omezit či úplně ukončit. V delším pohledu na budoucnost své firmy je 66 procent podnikatelů optimistických," komentuje výsledky Petr Manda z ČSOB. 

Praxe důležitější než diplom

  • Pro získání práce jsou mnohem důležitější zkušenosti, než tituly a vzdělání. Vyplynulo to z výsledků průzkumu společnosti Randstad mezi zaměstnanci. 
  • Platí to u uchazečů do 25 let, kteří to mají podle 74 % dotazovaných při hledání zaměstnání těžké. 
  • V obtížné situaci jsou též lidé ve věku nad 55 let. O jejich znevýhodněném postavení na trhu práce je přesvědčeno celých 97 % zaměstnanců.
  • Dvě třetiny pak považují za důležité, aby jejich firma nabírala mladé lidi. S přijímáním starších lidí už ale souhlasí jen třetina dotázaných. 

Většina dotazovaných malých a středních podniků nebude propouštět. "Svůj záměr rozdat výpovědi potvrdilo jen sedm procent firem. Naopak zvyšovat počty svých zaměstnanců plánuje dvojnásobný počet společností," říká Petr Manda. 

Polovina firem neočekává v tomto roce žádnou změnu ve výši mezd. Naopak zvyšovat mzdy nad predikovanou míru inflace se rozhodlo 15 procent společností.

Absolventi to mají těžké, chybí jim praxe

A kdo bude mít letos největší šanci najít si slušné zaměstnání? Podle odborníků z personální společnosti Adecco bude zájem hlavně o kvalifikované odborné pozice.

"Zaměstnavatelé budou i nadále upřednostňovat kandidáty s praxí, což je ovšem nepříjemná zpráva pro budoucí absolventy, kteří nemají možnost pracovat při studiu. Vítaní budou zaměstnanci, kteří jsou schopni v novém zaměstnání vytvářet přidanou hodnotu okamžitě po nástupu," říká Luboš Rejchrt z agentury Grafton. 

Ve službách pak podle něj mají velké šance uchazeči, kteří ovládají více cizích jazyků najednou. A hodně roste poptávka po němčině. "Tento jazyk ztratil u studentů na popularitě a nyní se to projevuje ve velkém nedostatku na pracovním trhu." Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz