Jakou šanci na pracovním trhu mají ženy po padesátce?

aktualizováno 
Míra nezaměstnanosti klesá a Česká republika se dlouhodobě drží pod průměrem Evropské unie. Přesto pro ženu přes padesát je někdy velmi obtížné najít si novou práci. Podle expertů jsou na vině předsudky zaměstnavatelů a někdy i nízké sebevědomí budoucích zaměstnanců.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na úvod pár čísel, která vypadají velmi optimisticky. K 30. září 2018 počet volných míst převyšoval počet uchazečů o zaměstnání. Úřad práce ČR evidoval 224 331 nezaměstnaných, počet volných míst vzrostl na více než 316 tisíc. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání bylo jen žen nad padesát téměř čtyřicet tisíc.

Porovnejte si, jak spořit na stáří, a vyberte tu nejvýhodnější nabídku.

„Lidé ve věku 50+ stále tvoří největší skupinu uchazečů o zaměstnání, v tomto smyslu tedy nepozorujeme zlepšení v přístupu k zaměstnávání,“ komentuje aktuální údaje o míře nezaměstnanosti Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad a dodává: „Fakt, že průměrný věk nezaměstnaných je 42 let, svědčí o tom, že čeští zaměstnavatelé více preferují mladší ročníky a i přes nedostatek lidí se na tomto jejich přístupu příliš nemění.“

S tím souhlasí i Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Podle něj se sice situace zlepšuje, ale předsudky zaměstnavatelů přetrvávají. „Rozhodně neplatí, že být ženou s věkem nad padesát automaticky znamená horší vyhlídky na zaměstnání, ale na druhou stranu jsou pozice, kde panuje obecné klišé, že jsou doménou mladých lidí. Takové zkratkovité uvažování asi najdeme v marketingu, IT nebo strojařině,“ míní Halbrštát.

Je vám přes padesát? Nepodceňujte se

Podle psychologa u velké části lidí, kteří jsou ve věku nad padesát let, dochází v pracovní oblasti k poklesu jejich sebevědomí. Ve srovnání s mladšími pracovníky si přestávají věřit zejména v technických vědomostech či v práci s počítačem. Vnímají se jako pomalejší a méně výkonní a mají obavu, že nevydrží pracovat ve stresovém prostředí a že nebudou schopni odolávat zvyšujícímu se tlaku na výkon ze strany zaměstnavatele.

Obecně se dá říct, že s věkem klesá u lidí schopnost si zapamatovat a vybavit informace. Je to však tak markantní rozdíl? „Z psychologických testů umíme změřit, že inteligence skutečně klesá, ale poměrně pomalým tempem. Navíc rychlost je často nahrazována zkušeností a rozhledem. Proto u mnohých jedinců dochází spíše k tomu, že si nevěří a podceňují se. Mnohdy i pod vlivem zažitého stereotypu, že starší pracovníci jsou těžkopádné konzervy,“ říká psycholog Tomáš Morávek.

A co doporučuje, pokud je vám přes padesát a hledáte práci? Zkuste si uvědomit, jaké máte konkrétní dovednosti a přednosti na trhu práce. Co jste se naučili, co dokázali a v čem jste se celou pracovní kariéru rozvíjeli. Snažte se udržovat své myšlení a schopnost učení se novým věcem v kondici. Ideální je dávat si každoroční cíle něčemu novému se naučit. „V neposlední řadě si uvědomte, že jsou oblasti v práci, kde již sice nebudete nejrychlejší, ale velikou výhodou lidí nad padesát je schopnost nadhledu, disciplína a motivace uspět,“ shrnuje psycholog.

Ročník narození do životopisu uvádět nemusíte

Údaj o datu narození není v CV povinný a diskriminace z důvodu věku je protiprávní. „Ve většině případů postačí jméno, příjmení a adresa, takže by bylo diskriminačním opatřením, pokud by neuvedení data narození znamenalo vyřazení uchazečky o zaměstnání z výběrového řízení,“ říká advokátka Klára Valentová z poradenské skupiny Vilímková Dudák & Partners. Stejně tak jestliže svůj věk či datum narození v životopisu uvedete, nesmí být tato informace použita jako kritérium pro výběr vhodného kandidáta.

Může se hodit

Dotaz na věk by neměl padnout ani při pohovoru. „Pokud bude taková otázka položena, uchazečka není povinna odpovědět, respektive má právo se zeptat, proč tento údaj zaměstnavatel potřebuje, a pokud zaměstnavatel svůj požadavek patřičně neodůvodní, má právo odepřít takový údaj sdělit a nemůže být za to při výběrovém řízení znevýhodněna,“ upřesňuje advokátka.

Už jen inzerát typu: „Do svého mladého týmu hledáme nové posily“ nebo „Jste mladý, aktivní, máte rád výzvy?“ diskriminační je, jde však o takzvanou nepřímou diskriminaci. „Podle mnoha výzkumů patří diskriminace na základě věku či pohlaví mezi nejčastější formy diskriminace v pracovněprávních vztazích, ženy přitom bývají z důvodu věku diskriminovány více než muži. Nejčastější problém s přijetím do zaměstnání uvádějí především lidé ve věku 55-59 let,“ shrnuje Valentová. Obranou proti diskriminaci může být stížnost na příslušný inspektorát práce, který může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun.

I žena přes padesát má šanci

Ze zkušeností Úřadu práce ČR vyplývá, že mezi nejčastější překážky na cestě k získání zaměstnání u věkové skupiny 50+ patří nedostatečná znalost cizích jazyků a ovládání počítačové techniky. Na druhou stranu jsou tito uchazeči zodpovědní, velmi dobře spolupracují a mají reálné požadavky.

„Jejich zaměstnávání stále brání předsudky a obavy, že se starší ročníky hůře učí novým věcem a adaptují se na změny, jsou pomalejší a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem. Přitom jde často o lidi, kteří mají bohaté životní a profesní zkušenosti, mají odrostlé děti, a tudíž mohou věnovat své práci mnohem více času,“ tvrdí generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Dlouhodobý nedostatek lidí na trhu práce samozřejmě zaměstnavatele nutí ke změně, jde to však stále velice pomalu. „Pozorujeme větší ochotu mít věkově diverzifikované týmy třeba v logistických provozech, kde práce není vyloženě fyzicky náročná,“ říká Honsová. Dalšmi oblastmi, kde roste ochota nabírat starší ročníky, jsou velkoobchodní řetězce, řetězce s občerstvením, maloobchod a služby. Jednak samozřejmě kvůli nedostatku lidí, ale také kvůli zákazníkům, mezi kterými jsou lidé jakéhokoli věku.

„Firmy, které se začaly cíleně zaměřovat na lidi s věkem nad 50 let, jsou stále ještě třešničkou na dortu. Nicméně začínají se objevovat, protože si spočítaly, že je pro ně výhodnější najmout staršího člověka, který bude loajální a nehrozí u něj, že se po zaškolení, kdy do něj firma investuje, sebere a půjde o dům dál. Tvrdé znalosti lze doučit, povahu a přístup k práci těžko,“ uzavírá manažerka Randstad.

Zažili jste v práci diskriminaci z důvodu věku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. října 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 724
Ne 138
Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Co udělat, když chcete převést majetek za života

Ilustrační snímek

Pozůstalostní řízení se dotkne každého z nás, a tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby dům zdědil...

Další z rubriky

Pro dceru vymysleli prkno Utukutu, dnes s ním dobývají i Evropu

Viktor a Gábina ve svém dřevěném království.

Když se Gábině a Viktorovi Hrdinovým z Prahy narodila dcera, snažili se ponořit do jejího světa. Potřebovali něco, čím...

Stravenky jsou samozřejmostí, firmy dnes musí zaměstnance více hýčkat

Ilustrační snímek

V listopadu začínají podniky nakupovat nové balíčky benefitů pro zaměstnance na příští rok. K mání jsou rekreace,...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Rozbřesk: Koruna a plíživá euroizace české ekonomiky

Rozbřesk: Koruna a plíživá euroizace české ekonomiky

Kurzy.cz Česká koruna zažívá těžké chvilky i přesto, že jí ČNB tento rok již pětkrát pomohla zvýšením úrokových sazeb. Vedle těk...

Najdete na iDNES.cz