Trh s podílovými fondy se stále rozrůstá

Po dvouměsíční odmlce o sobě opět dala vědět Komise pro cenné papíry. V průběhu června udělila povolení pro provozování dalším 15 zahraničním podílovým fondům. Celkem se tak jejich počet přehoupl přes hranici 500. Největším trhákem je však 290% denní výkonnost fondu investAGe AGb.

Denní výkonnost 290%

 

Podílový fond InvestAGe AGb, který vznikl otevřením kupónového investičního fondu AG IF 2, zvýšil majetek z 300 milionů korun  na bezmála 1,2 miliardy korun. To je důsledkem dohody o mimosoudním narovnání, podle níž fond vrátí bezcenné akcie Kreditní banky a Agrobanky a za to získá od státu 885 mil. Kč. Dohodu uzavřely správcovské společnosti InvestAGe, ČSO, Agrobanka a další dvě firmy. Jde o nástupce čtyř smluvních stran generální dohody o nákupu akcií Agrobanky a Kreditní banky Plzeň do portfolií investičních fondů AG IF 1 a AG IF 2. Tu v listopadu 1995 podepsaly IP, Motoinvest, Agrobanka a A-Invest. Ačkoliv se jednalo o dlouhodobý proces, konečný výsledek se projevil v účetnictví během jediného dne. To se odrazilo i v hodnotě jednoho podílového listu, která vystřelila z původních 1,17 Kč na 4,57 Kč, což značí denní výkonnost přibližně 290%.

 

Nová povolení zahraničním fondům

 

Po dvouměsíční odmlce o sobě opět dala vědět Komise pro cenné papíry. V průběhu června udělila povolení pro provozování dalším 15 zahraničním podílovým fondům. Celkem se tak jejich počet přehoupl přes hranici 500. Na povolení v současné době čeká ještě 77 fondů. Komisi pro cenné papíry nelze obviňovat z nečinnosti, jednání s investičními společnostmi probíhají nepřetržitě. Zpomalilo se pouze udělování povolení. V době, kdy již většina fondů povolení má, nemůžeme počítat s hromadným udělováním licencí, jako tomu bylo na přelomu roku. Spíše lze tedy počítat s takovou frekvencí povolování, jaká panuje nyní.

 

Povolení získalo 8 indexových a růstových fondů HSBC, 5 fondů společnosti 3 Banken – Generali Investment GmbH a o jeden fond si polepšily Erste Sparinvest a KBC.

 

Nový zajištěný fond

 

Aktuální informace o českých, ale i zahraničních fondech naleznete v této sekci 

Fondem společnosti KBC, který získal povolení Komise pro cenné papíry, je zajištěný fond KBC Click ČSOB Světové akcie 5. Tato společnost požádala i o povolení pro KBC Click ČSOB Světové akcie 4, tento fond však povolení zatím nezískal. Nabídky Click fondů se tak rozrostla pouze na 6. Investice do tohoto fondu je na dobu 4 let a 5 měsíců. Prostředky jsou investovány do koše akciových indexů složeného z Dow Jones EuroStoxx 50 (zaměření na Eurozónu) a S&P 500 (zaměření na USA). Zhodnocení fondu je dáno součtem zhodnocení koše akciových indexů za každý ze 4 roků. Do výpočtu výnosu se nezahrnují roky, kdy dojde k poklesu trhů. Naopak nárůsty za jednotlivá léta jsou započítány až do výše 9,25%. Investor tak může při splatnosti dosáhnout výnosu investice až 37%, v případě poklesu trhů však neprodělává, ale zůstává minimálně na své původní investici. Výhodou fondu je zajištění vůči kurzovému riziku. Většina ostatních zahraničních fondů je v ČR totiž nabízena v zahraniční měně a k riziku pohybu hodnoty podílového listu je tedy třeba připočítat i riziko kurzové. Toto zajištění je ale na druhou stranu kompenzováno menším maximálně možným zhodnocením než je tomu u jiných zajištěných fondů. Tam nemusí být maximální zhodnocení vůbec limitováno nebo se pohybuje na hranici např. 100%.

 

Fincentrum nabízí zajištěné fondy HSBC

 

Tak je tomu i v případě nové tranše zajištěných fondů HSBC, o které jsem vás informoval v pravidelném komentáři před 2 týdny. Na distribuci těchto tří nových fondů se dohodly společnosti Fincentrum a HSBC. Již nyní tak na adrese http://finance.idnes.cz/Penze.aspx můžete investovat, aniž byste museli opustit váš byt či kancelář.

 

Obchodování podle UNISu

 

V uplynulém týdnu přiteklo do fondů opět více než půl miliardy korun, konkrétně 683 milionů. Největší podíl na tom měli staří známí. I na opačném konci podle hlediska čistých prodejů figurují stále tytéž fondy. Odliv je způsoben jejich teprve nedávným otevřením. Akciové trhy zejména v závěru týdne silně ztrácely, a to se projevilo i na výkonnosti akciových fondů. Ve čtvrtek zveřejněný růst českého HDP v prvním čtvrtletí byl nižší než očekávaný, což zvýšilo ceny dluhopisů. O podílovém fondu InvestAGe Agb jsme již informovali výše, k žádným mimořádným událostem na trhu již nedošlo.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

Balancovaný fond nadací, ŽB Trust

217 mil.

Živnobanka - OF

-546 mil.

IKS Peněžní trh

145 mil.

J&T Komenius

-373 mil.

ISČS Sporoinvest

58 mil.

1. IN Restituční

-125 mil.

Akciové fondy

ČPI Farmacie a biotechnologie

0,1%

ISČS Sporotrend

-6,31%

ČPI Ropného a energetického prům.

-0,34%

Akro Eurotech

-4,12%

Akro Svět

-0,95%

ČPI Nové ekonomiky

-2,85%

Dluhopisové fondy

ČSOB Český dluhopisový

0,46%

ISČS Trendbond

-0,45%

ISČS Sporobond

0,38%

IKS Plus bondový

-0,19%

ISČS Bondinvest

0,33%

ČSOB Nadační

0,06%

Fondy peněžního trhu

ČSOB Český peněžní

0,20%

ISČS Sporoinvest

0,06%

J&T Perspektiva - P

0,15%

ČSOB institucionální Euro peněžní

0,06%

IKS Peněžího trhu

0,14%

Akro Obligace

0,06%

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

-1,51%

 

 

ISČS Globaltrend

-2,93%

 

 

IKS Fond fondů

-2,95%

  

 

Smíšené fondy

InvestAGe AGb

290,4%

Newton Euro

-2,60%

ISČS Výnosový

0,18%

ISČS Sporomix 5

-2,35%

Balancovaný fond nadací, ŽB Trust

0,15%

Živnobanka Růstový

-2,17%

 

Zdroj: UNIS ČR