Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trhy stále hlásí ztráty - vydělejte na tom

aktualizováno 
Výrazný propad na finančních trzích a jejich rozkolísanost nemusí nutně znamenat neklidný spánek investorů. Klíčem je vhodná volba další strategie. Toto divoké období lze totiž překlenout například i méně běžnou formou investování. Tato investice ovšem nebude nízká.
Cílem speciálních fondů je přinášet investorům zajímavý a kladný výnos pokud možno každý rok.

Cílem speciálních fondů je přinášet investorům zajímavý a kladný výnos pokud možno každý rok. | foto: Profimedia.cz

Využívat dravě situaci, nebo si počkat…
Hlavním cílem běžného investora bezesporu je, aby se "bez ztráty kytičky" dostal přes současné nepříznivé období. Také by se z něho měl i poučit. Podobný vývoj totiž nastává každých 4–5 let.

Zásadním krokem je omezit možnost výraznějších investičních ztrát a zachovat si potenciál růstu portfolia do budoucna, až se trhy znovu otočí do výraznějšího plusu. Propad akciových trhů je sice možné jednoduše kompenzovat přesunem investic z rizikovějších akcií do bezpečnějších dluhopisů, nyní však tato poučka přestává univerzálně platit. Současné propady na akciových trzích totiž doprovází zároveň rostoucí inflace. Aktuálně můžeme definovat tři investiční postupy.

  • Krátkodobý spekulativní přístup
    Jedná se o aktivní využívání současné rozkolísané situace na trzích ke krátkodobým obchodům se spekulací jak na růst, tak na pokles. Pochopitelně při správném vyhodnocení postoje k riziku.
  • Dlouhodobý přístup
    Investor v době propadů přikupuje ty investice, které výrazněji poklesly pod svoji fundamentální hodnotu, a takzvaně "neřeší", kam se daná investice krátkodobě cenově pohybuje. U těchto strategií však musí detailně sledovat a znát trh a mít velmi pevné nervy. Jeho zvolená strategie se totiž může krátkodobě vyvíjet zcela odlišně. V případě dlouhodobého přístupu si investor musí dokázat obrat trhů úspěšně i vyčekat. A to nejen v řádu měsíců, ale někdy i let.
  • Vhodně lze zkombinovat obě strategie  - pomocí hedge fondů
    Pokud investorům nevyhovuje ani jeden ze zmíněných dvou přístupů, nabízí se ještě třetí - kombinování předchozích dvou pomocí investování do tzv. speciálních fondů pro kvalifikované investory (hedge fondy). Přestože tato alternativa není českým investorům příliš známa, jedná se obecně o stále populárnější formu investování. Je totiž dlouhodobě vhodná prakticky "do každého počasí".

Cílem těchto speciálních fondů je přinášet investorům zajímavý a kladný výnos pokud možno každý rok a zároveň omezovat rizika výraznějších propadů. Nejlepší z těchto fondů jsou navíc schopny vydělávat jak na růstu, tak i na poklesu trhů. Tyto fondy jsou většinou zacílené na tzv. kvalifikované investory. A to z pohledu majetkového či odborného. Investice do těchto fondů se pohybují minimálně v řádu desítek tisíc eur. Nejobvykleji je to mezi 50-100 tis. eur. Svým volným investičním přístupem a nastavením minimální požadované výše investice se speciální fondy výrazně liší od klasických podílových fondů.

Ty jsou naopak určeny převážně pro drobné investory a investují více či méně indexově a tzv. long způsobem - pokud se trhům daří, vydělávají. Při větších propadech trhů však většina z nich není schopna výrazněji chránit investora před poklesem jeho investice. A toho jsme svědky právě v dnešní době.

I hedge fond je nutné pečlivě vybírat
Nejlepší speciální fondy vykazují velmi dobrou výnosnost a zároveň odolnost vůči propadům trhů. I v jejich případě je nutné mít na paměti, že rozhodně nejsou žádnou "posvátnou krávou". Právě pro odvětví hedge fondů více než kde jinde platí, že zde najdeme jak dlouhodobě kvalitní giganty, tak i velmi rizikové supernovy, které sice krátkodobě zazáří extrémními výnosy, avšak s poklesem daného trhu mizí ze scény.

Jak poznám ten nejvhodnější?
Existují dvě hlavní kritéria, jejichž současné splnění spolehlivě oddělí zrno od plev. Je to historická výkonnost daného fondu spolu s jeho schopností ustát i výrazné propady trhů.

Tím se myslí, jak je daný fond schopen kontrolovat a eliminovat riziko výrazných a déletrvajících propadů trhů. Měřítkem je tzv. draw-down efekt, který udává, o kolik procent v minulosti nejvíce kumulovaně pokleslo NAV (čisté obchodní jmění, tj. rozdíl mezi celkovými aktivy a pasivy fondu) sledovaného speciálního fondu.

Kvalitní fondy mají toto procento propadu daleko nižší než klasické indexové podílové fondy či akciové indexy - viz srovnání v tabulce a grafu (sloupec MAX nepřetržitý pokles).

Pokud jsou obě výše uvedené podmínky splněny, je možné takovéto fondy využít k investování a přesunout tak na ně starosti a stres spojené s dennodenním investičním rozhodováním. Což může být zejména v době silně rozkolísaných trhů poměrně značná úleva a nejednou i velký finanční přínos.

Vhodný fond dlouhodobě vynáší a ochrání investici i při propadech
Vývoj v období únor 2005 až únor 2008 ukazuje, jak se chovaly výnosy hedge fondů v uplynulém tříletém období. To zahrnuje i období propadu akcií na podzim 2007 a na jaře 2008. V té době nejsledovanější akciové trhy poklesly za 4 měsíce o 14 až 17 procent.

Pro naše srovnání použijeme širší index obsahující takové hedge fondy, které při svém investování nemají žádné omezení, a mohou tedy zcela volně reagovat na situaci na trzích (tzv. Multistrategy Funds sledované agenturou Bloomberg). Jedná se o index mapující výkonnost 975 hedge fondů a představující průměrný výnos takto zaměřených fondů.

Tabulka: Srovnání 3letých výnosů 

Z tabulky a grafu je patrné, že hedge fondy ochránily investice nejen při zmíněném propadu akcií na přelomu roku, ale zároveň i dlouhodobé investování do nich se ukázalo jako velmi zajímavé. Nejenže index těchto fondů "stíhal" výnosy hlavních akciových trhů, ale vykázal přitom zhruba pětinásobně nižší propad své hodnoty (-2,8 % v. -14 % až -17 %).

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Personal Consult s.r.o.
Obchodní zástupce pro sever Moravy (H4027)

Personal Consult s.r.o.
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz