Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři nové banky během čtyř měsíců: každá má něco navíc

aktualizováno 
Červenec, září a začátek listopadu. V těchto měsících se představují českým klientům Zuno, Equa a Air Bank. Sázejí na vstřícnost, moderní komunikaci a jednoduchost. Jejich cílem je povzbudit nespokojené Čechy k přechodu do jiné banky.
Tři nové banky, tři možnosti, kam uložit nyní své peníze. Ilustrační snímek

Tři nové banky, tři možnosti, kam uložit nyní své peníze. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ředitelé všech tří bank se shodli na tom, že nechtějí bojovat mezi sebou, ale chtějí odlákat nespokojené klienty velkým bankám a navázat tak na cestu, kterou se vydaly mBank a Fio banka. 

Zuno banka hlásila už po sedmi týdnech 16 tisíc nových zákazníků a další přibývají. Cílem Air Bank je mít do konce příštího roku 70 tisíc klientů, Equa banka chce ukořistit do pěti let dokonce 350 tisíc klientů.

Všechny nové banky se prezentují jako jednoduché, vstřícné, transparentní, srozumitelné, využívající nejmodernější technologie. Potud je to jako přes kopírák. Žádná nenabízí účet se vším všudy úplně zadarmo, přesto každá z nich má několik vychytávek, díky kterým by stálo za to uvažovat o přechodu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

První ze zmiňované trojice na český trh vstoupila 19. července 2011. Nabízí dva druhy běžných účtů, jeden omezený zdarma, druhý za 68 korun měsíčně, který je v měsíci aktivace a při splnění podmínek také zadarmo, více čtěte zde.

Čím se liší: Jsou jediní na trhu, kdo dává na spořicím účtu navíc ještě daňovou výhodu až dva a půl tisíce korun ročně při plném využití, díky tomu dosáhne roční zhodnocení až na 2,3 procenta. Dlouhodobě se zavázali být nejlepšími na trhu v garanci top úroků, což zatím plní.

K jednoznačným kladům patří i to, že banka je dosažitelná přes chat i call centrum v kteroukoli hodinu a připomínky klientů řeší. Komunikuje i přes Facebook a Twitter. 

 • Daňová úleva na spořicím účtu, úroky připisují každý den a do částky 127 500 korun nestrhávají daň z výnosu, více čtěte zde.
 • Úvodní nabídka banky na šestiměsíčním termínovaném vkladu 3,5 procenta ročně skončila posledního září. Ale i nyní nabízí banka na tomto vkladu nejvyšší sazbu na trhu, a to dvě procenta ročně.  
 • Číslo účtu je vyraženo na platební kartě. Nemusíte si číslo pamatovat ani nikam zapisovat, stačí mít u sebe kartu.
 • Funkce autopilota, která hlídá vámi předem nastavený zůstatek na běžném účtu a peníze každou půlnoc přesouvá na spořicí účet nebo z něj.
 • Můžete si nastavit dobu posílání, respektive neposílání SMS zpráv o provedených transakcí. Je dobré, když nechcete být v noci rušeni.

Na český trh oficiálně vstoupila 20. září 2011. Nabízí dva druhy běžných účtů, korunový je při aktivním využívání zdarma, jinak za 99 korun měsíčně, eurový či dolarový za poplatek 29 korun a dále spořicí účet a termínovaný vklad. Sazebník je takový baťovský, kromě ceny za informační esemesky končí všechny částky devítkou.

Čím se liší: Nabídne postupně kompletní produkty pro běžné klienty i podnikatele včetně hypoték. Bankovní systém je plně integrovaný, to znamená, že je jedno, jakým komunikačním kanálem do něj vstoupíte, všude se vše objeví automaticky. Postupně bude rozšiřovat finanční poradenská centra, která budou v lidech budit pocit klasické pobočky.

Sympatické je, že banka každému nově příchozímu nabízí tříměsíční uvítací program. To znamená, že si můžete vyzkoušet veškeré služby, aniž byste museli hradit poplatky, a pak se teprve rozhodnout, jaký typ účtu vám bude lépe sedět. 

 • Příjemné a jednoduše ovladatelné on-line bankovnictví, více čtěte zde. Například máte možnost provést více plateb najednou jen s použitím jedné autorizace nebo zrušit ještě nezrealizovanou platbu. 
 • On-line blokace karet pro platby po internetu. 
 • Multiměnová platební karta. Máte-li běžný účet v cizí měně (USD, EUR), můžete jednoduchým zapnutím funkce v internetovém bankovnictví platit kartou nebo vybírat z bankomatu v cizině rovnou v eurech nebo dolarech a vyhnout se tak převodním poplatkům. 
 • Plnohodnotné mobilní bankovnictví, zdarma aplikace pro Android a iPhone v češtině a angličtině. Nabízí kompletní správu a obsluhu účtů a karet.
 • Nemá vlastní bankomaty, proto nabízí výběr ze všech bankomatů za jednotný poplatek devět korun. Platí i pro výběry v zahraničí. 
 • Zdarma je samostatný spořicí účet se zatím nejvyšším úrokem 2,3 procenta ročně. Úroky připisují měsíčně. 

Banka vstoupí na trh počátkem listopadu, nicméně už nyní prozradila své produkty, sazebník i cíle. Nabídne dva druhy běžných účtů, Malý zdarma s placenými službami a Velký za 150 korun měsíčně a také jeden z nejlépe úročených spořicích účtů s bonusem.

Čím se liší: Je jedno, jestli zajdete na pobočku nebo budete provádět transakci přes internet, bankomat či telefon, vše bude za stejné peníze.

Takzvaná top tři garance u spořicího účtu zanesená do smluvních podmínek znamená, že jeho sazba bude vždy v první trojici mezi 18 bankami, které na českém trhu nabízejí spořicí účty bez výpovědní lhůty.

 • Můžete si kromě klasického inkasa zřídit i takové, kdy vás systém vyzve k potvrzení platby. Když do pěti dnů platbu nepotvrdíte, neprovede se. Výhodné pro lidi, kteří se bojí, aby si společnost nestrhla z účtu moc peněz.
 • Speciální funkce bankomatů. Sami si můžete na displeji zvolit hodnotu a skladbu bankovek. Bohužel zatím budou jejich bankomaty jen na pobočkách, kterých je aktuálně 12.
 • Aktuální PIN ke kartě najdete v internetovém bankovnictví. Bude se hodit zapomnětlivým.
 • Jedna osoba může založit až deset účtů a dát práva k používání jiným. Banka cílí hlavně na rodinu, ale není to podmínkou. Banka bude využívat takzvaného principu rozumného používání, který je zakotven ve smluvních podmínkách. Výhoda je, že měsíční poplatek 150 korun se bude platit jen jednou. 
 • Banka slibuje speciální tlačítko, kterým budete moci odmítnout předepsaný poplatek a vyjádřit tak nespokojenost s poskytovanou službou. Po stisknutí tlačítka vyskočí okno, do kterého popíšete důvod, proč nechcete poplatek uhradit ,a už vám ho nenaúčtují. Klientům, kteří by tuto funkci zneužívali, ji ale banka zablokuje.
 • Samostatný spořicí účet s jedním z nejvyšších úročení navíc s bonusem 0,2 procenta pro prvních pět tisíc klientů. Bonus bude doživotní, podmínkou bude registrace a v momentu spuštění banky založení spořicího účtu. Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Nevídaný trend: stále víc Čechů zapomíná peníze v bankomatech

Ilustrační snímek

Před pár lety řešila redakce iDNES.cz případ, kdy klient banky zapomněl na rušné ulici v bankomatu peníze a odešel....

Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených zemích

Ilustrační snímek

Nakupování na dovolené Čechům letos zlevní v průměru o 7,4 procenta. Nejvíce si polepšíme v Tunisku, Egyptě a Turecku....

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz