Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři nové banky během čtyř měsíců: každá má něco navíc

aktualizováno 
Červenec, září a začátek listopadu. V těchto měsících se představují českým klientům Zuno, Equa a Air Bank. Sázejí na vstřícnost, moderní komunikaci a jednoduchost. Jejich cílem je povzbudit nespokojené Čechy k přechodu do jiné banky.
Tři nové banky, tři možnosti, kam uložit nyní své peníze. Ilustrační snímek

Tři nové banky, tři možnosti, kam uložit nyní své peníze. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ředitelé všech tří bank se shodli na tom, že nechtějí bojovat mezi sebou, ale chtějí odlákat nespokojené klienty velkým bankám a navázat tak na cestu, kterou se vydaly mBank a Fio banka. 

Zuno banka hlásila už po sedmi týdnech 16 tisíc nových zákazníků a další přibývají. Cílem Air Bank je mít do konce příštího roku 70 tisíc klientů, Equa banka chce ukořistit do pěti let dokonce 350 tisíc klientů.

Všechny nové banky se prezentují jako jednoduché, vstřícné, transparentní, srozumitelné, využívající nejmodernější technologie. Potud je to jako přes kopírák. Žádná nenabízí účet se vším všudy úplně zadarmo, přesto každá z nich má několik vychytávek, díky kterým by stálo za to uvažovat o přechodu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

První ze zmiňované trojice na český trh vstoupila 19. července 2011. Nabízí dva druhy běžných účtů, jeden omezený zdarma, druhý za 68 korun měsíčně, který je v měsíci aktivace a při splnění podmínek také zadarmo, více čtěte zde.

Čím se liší: Jsou jediní na trhu, kdo dává na spořicím účtu navíc ještě daňovou výhodu až dva a půl tisíce korun ročně při plném využití, díky tomu dosáhne roční zhodnocení až na 2,3 procenta. Dlouhodobě se zavázali být nejlepšími na trhu v garanci top úroků, což zatím plní.

K jednoznačným kladům patří i to, že banka je dosažitelná přes chat i call centrum v kteroukoli hodinu a připomínky klientů řeší. Komunikuje i přes Facebook a Twitter. 

 • Daňová úleva na spořicím účtu, úroky připisují každý den a do částky 127 500 korun nestrhávají daň z výnosu, více čtěte zde.
 • Úvodní nabídka banky na šestiměsíčním termínovaném vkladu 3,5 procenta ročně skončila posledního září. Ale i nyní nabízí banka na tomto vkladu nejvyšší sazbu na trhu, a to dvě procenta ročně.  
 • Číslo účtu je vyraženo na platební kartě. Nemusíte si číslo pamatovat ani nikam zapisovat, stačí mít u sebe kartu.
 • Funkce autopilota, která hlídá vámi předem nastavený zůstatek na běžném účtu a peníze každou půlnoc přesouvá na spořicí účet nebo z něj.
 • Můžete si nastavit dobu posílání, respektive neposílání SMS zpráv o provedených transakcí. Je dobré, když nechcete být v noci rušeni.

Na český trh oficiálně vstoupila 20. září 2011. Nabízí dva druhy běžných účtů, korunový je při aktivním využívání zdarma, jinak za 99 korun měsíčně, eurový či dolarový za poplatek 29 korun a dále spořicí účet a termínovaný vklad. Sazebník je takový baťovský, kromě ceny za informační esemesky končí všechny částky devítkou.

Čím se liší: Nabídne postupně kompletní produkty pro běžné klienty i podnikatele včetně hypoték. Bankovní systém je plně integrovaný, to znamená, že je jedno, jakým komunikačním kanálem do něj vstoupíte, všude se vše objeví automaticky. Postupně bude rozšiřovat finanční poradenská centra, která budou v lidech budit pocit klasické pobočky.

Sympatické je, že banka každému nově příchozímu nabízí tříměsíční uvítací program. To znamená, že si můžete vyzkoušet veškeré služby, aniž byste museli hradit poplatky, a pak se teprve rozhodnout, jaký typ účtu vám bude lépe sedět. 

 • Příjemné a jednoduše ovladatelné on-line bankovnictví, více čtěte zde. Například máte možnost provést více plateb najednou jen s použitím jedné autorizace nebo zrušit ještě nezrealizovanou platbu. 
 • On-line blokace karet pro platby po internetu. 
 • Multiměnová platební karta. Máte-li běžný účet v cizí měně (USD, EUR), můžete jednoduchým zapnutím funkce v internetovém bankovnictví platit kartou nebo vybírat z bankomatu v cizině rovnou v eurech nebo dolarech a vyhnout se tak převodním poplatkům. 
 • Plnohodnotné mobilní bankovnictví, zdarma aplikace pro Android a iPhone v češtině a angličtině. Nabízí kompletní správu a obsluhu účtů a karet.
 • Nemá vlastní bankomaty, proto nabízí výběr ze všech bankomatů za jednotný poplatek devět korun. Platí i pro výběry v zahraničí. 
 • Zdarma je samostatný spořicí účet se zatím nejvyšším úrokem 2,3 procenta ročně. Úroky připisují měsíčně. 

Banka vstoupí na trh počátkem listopadu, nicméně už nyní prozradila své produkty, sazebník i cíle. Nabídne dva druhy běžných účtů, Malý zdarma s placenými službami a Velký za 150 korun měsíčně a také jeden z nejlépe úročených spořicích účtů s bonusem.

Čím se liší: Je jedno, jestli zajdete na pobočku nebo budete provádět transakci přes internet, bankomat či telefon, vše bude za stejné peníze.

Takzvaná top tři garance u spořicího účtu zanesená do smluvních podmínek znamená, že jeho sazba bude vždy v první trojici mezi 18 bankami, které na českém trhu nabízejí spořicí účty bez výpovědní lhůty.

 • Můžete si kromě klasického inkasa zřídit i takové, kdy vás systém vyzve k potvrzení platby. Když do pěti dnů platbu nepotvrdíte, neprovede se. Výhodné pro lidi, kteří se bojí, aby si společnost nestrhla z účtu moc peněz.
 • Speciální funkce bankomatů. Sami si můžete na displeji zvolit hodnotu a skladbu bankovek. Bohužel zatím budou jejich bankomaty jen na pobočkách, kterých je aktuálně 12.
 • Aktuální PIN ke kartě najdete v internetovém bankovnictví. Bude se hodit zapomnětlivým.
 • Jedna osoba může založit až deset účtů a dát práva k používání jiným. Banka cílí hlavně na rodinu, ale není to podmínkou. Banka bude využívat takzvaného principu rozumného používání, který je zakotven ve smluvních podmínkách. Výhoda je, že měsíční poplatek 150 korun se bude platit jen jednou. 
 • Banka slibuje speciální tlačítko, kterým budete moci odmítnout předepsaný poplatek a vyjádřit tak nespokojenost s poskytovanou službou. Po stisknutí tlačítka vyskočí okno, do kterého popíšete důvod, proč nechcete poplatek uhradit ,a už vám ho nenaúčtují. Klientům, kteří by tuto funkci zneužívali, ji ale banka zablokuje.
 • Samostatný spořicí účet s jedním z nejvyšších úročení navíc s bonusem 0,2 procenta pro prvních pět tisíc klientů. Bonus bude doživotní, podmínkou bude registrace a v momentu spuštění banky založení spořicího účtu. 
Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz