Laďka Blažková s vozíkem na plošině

Laďka Blažková s vozíkem na plošině - Laďka má stejný vozík už třetí rok. Několikrát už musela nechat vyměnit brzdy, stupačka pod nohy už také dosluhuje. "I když je vozík ve špatném stavu, musí mi ještě vydržet, pojišťovna mi přispěje nejdříve za dva roky. Je to, jako by zdravý člověk měl jediné boty a v nich chodil každý den. Jak asi budou vypadat po pěti letech používání," posteskla si. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Tři příběhy, kde peníze pomohly postiženým

  • 0
Pomoci můžete i konkrétnímu člověku. Většinou jde o tělesně a mentálně postižené lidi. Peníze můžete poslat na účet nebo věnovat věcný dar.

Laďka Blažková je po mozkové obrně odkázána na vozík

Dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky na Masarykově univerzitě se snaží žít tak, jako by její handicap neexistoval, a k tomu potřebuje nový vozík. Starý má už totiž třetí rok a na nový od pojišťovny bude mít nárok až za dva roky. Několikrát už musela nechat vyměnit brzdy, stupačka pod nohy už také dosluhuje.

Elektrický invalidní vozík s příslušenstvím stojí přes sto tisíc, tedy přibližně jako čtyři roky stará fabie, a sama studentka nemá šanci tolik peněz našetřit. Díky vozíku získá Laďka nezávislost. "Chtěla bych mít možnost ukázat, že jsem normální, inteligentní člověk, a ne ubohá loutka, která jen čeká, kam ji druzí dostrkají. Vážím si toho, že lidé chtějí přispět, protože mi otevírají cestu do nového života," neskrývá radost Laďka.

Konto BARIÉRY 17111444/5500, v.s. 191919

Od 7. prosince posílají čtenáři MF DNES a iDNES.cz peníze na konto BARIÉRY pro Ladislavu Blažkovou, do 21. prosince už poslali 764 219 korun.

Příběh s dobrým koncem

Patnáctiletý Vojta Deák se narodil s dětskou mozkovou obrnou. Ta mu způsobila středně těžkou mentální retardaci, a aby toho nebylo málo od loňska se přidala i epilepsie a porucha štítné žlázy. Přes všechny tyto problémy se rodiče moc snaží zajistit synovi alespoň trochu normální život. Cvičí Vojtovou metodou, přidali i hipoterapii.

Problém je, že Vojtovy svaly jsou hodně slabé a neudrží kolenní kloub vždy tam, kde má být. Koleno zkrátka "vypadává". Aby mohl jít na operaci, jeho svaly potřebují posílit, nejlépe jízdou na kole. Kvůli postižení nemůže jezdit sám, potřebuje kolo tandemové.

Tandemové kolo s pomocným elektromotorem přijde na více než 80 tisíc korun, a to je pro Vojtovy rodiče příliš mnoho. Obrátili se tedy s prosbou na všechny, kdo mohli pomoci. Společným úsilím Konta BARIÉRY, jednotlivých dárců a dalších organizací se částku podařilo nasbírat. Vojta bude mít kolo a Deákovi všem moc děkují.

"Vojta získá zážitky a vjemy, které ho posunou o kousíček dál. Rádi bychom se vypravili na delší výlety s celou rodinou, ale i s partou lidí, kteří jsou na tom podobně jako my a kteří nám ukázali, kolik věcí můžeme i s handicapem dokázat," plánuje Vojtova maminka.

Úraz obrátil život naruby

Dvaatřicetiletý Ivan spadl při práci z lešení, kromě mnoha zlomenin si i vážně zranil hlavu. Měl sotva dva měsíce po svatbě, a navíc jeho žena čekala mimino. Dcera Iva se narodila pět měsíců po jeho nešťastném pádu z lešení, tátu dlouho znala jen z nemocnice. Žena si brala Ivana alespoň na víkendy domů, pobyt v rodinném prostředí mu svědčil a jeho stav se velmi pomalu, ale přece jen zlepšuje.

V nemocnici však musel zůstávat kvůli rehabilitaci, stále je totiž ochrnutý na všechny končetiny. Ochrnutí mu tam pomáhali zmírnit pomocí speciálního přístroje, který protahuje ruce i nohy a snaží se zabránit tomu, aby klouby zůstaly vlivem křečí z ochrnutí pokrčené. Ošetřující lékař Ivana chválil, podle jeho slov mu cvičení velmi prospívá. Ivanova žena si půjčila peníze a koupila cvičicí přístroj domů. Doma je Ivan šťastný, dělá stále drobné pokroky. Manželka je naštěstí fyzioterapeutka.

Velkou roli hraje i psychika, přítomnost dnes už dvouleté dcerky je Ivanovi oporou. Ze sbírky rodina zakoupila závěsné chodítko, které kromě rehabilitace pomáhá i jako prevence proti řídnutí kostí. Ivanova rodina moc děkuje všem dárcům, kteří přispěli na pořízení těchto pomůcek.