Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři tipy na investici do otevíraných fondů

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco do otevřených podílových fondů vstupujete často s mínusem v podobě vstupních či výstupních poplatků, investice do zatím uzavřených fondů Vám nabízí vstup s bonusem v podobě diskontu...
Jak jistě víte, investice do fondů, které se mají do konce roku 2002 otevřít, popř. jít do likvidace – ať již investičních nebo podílových – je výhodnější než investice do otevřených podílových fondů. Zatímco do otevřených podílových fondů vstupujete často s mínusem v podobě vstupních či výstupních poplatků, investice do zatím uzavřených fondů Vám nabízí vstup s bonusem v podobě diskontu. Tento polštářek je v poslední době „pěkně vycpaný“, často cca i 20%, a to zejména zásluhou jednoho doktora, který se stylizoval do role ombudsmana. Mimochodem diskont 20% znamená např. to, že vlastní jmění na akcii či podílový list je třeba 1000,-Kč a Vy můžete koupit akcii či podílový list za 800,-Kč. Váš potencionální výnos do budoucna tak může být 1000/800 = 1,25 tj. 25%.

Protože asi všichni nemáme čas hledat všechny možné i nemožné informace o těchto fondech, chtěl bych Vám v následujících řádcích podat jejich „lidovou“ a snad nezaujatou analýzu.

Rentiérský investiční fond 1.IN
Rozhodně nejnadějnější uzavřený fond ze skupiny 1.IN, vzhledem k tomu, že nemá v portfoliu nemovitost jako mají zbylé tři fondy ze skupiny. Relikvie v podobě nemovitostí nemají totiž v otevřeném fondu co pohledávat. Dalším plusem je pro tento fond svolání valné hromady na 30.4.2001, kdy bude učiněn 2.pokus o otevření s plánem otevření na říjen 2001. Navíc jsou jasně podávány informace o navržených odkupních srážkách, které mají začít na 6% a končit po 6 měsících na 0%. Tento postup je pro akcionáře velmi příznivý a lze věřit v jeho naplnění, neboť jako precedens nám může sloužit hladké otevření RIFu.

Fond má poměrně vysoký podíl portfolia v akciích – nyní cca 42-46%, ale pokud věříte v potenciál růstu českého akciového trhu, můžete v případě oživení českého trhu očekávat vyšší výnos. Z tohoto vysokého podílu plynou i větší výchylky tohoto titulu a pokles vlastního jmění v poslední době v důsledku deprese na akciových trzích. Nejvíc z těchto aktiv bylo donedávna v akciích ČEZU, UNIPETROLU, KB, TELECOMU a RADIOKOMUNIKACÍ. Skupině 1.IN se velmi nedávno povedl prodej BIOCELU PASKOV, takže ten již v portfoliu není.

Proč tedy je kurs akcie cca 1000,-Kč a vlastní jmění na 1 akcii 1250,-Kč ? Jde o investiční fond a to je největší slabinou. V nejčernějším pojetí budoucnosti totiž mohou advokáti našeho všemi milovaného doktora zvítězit a fond by pak mohl skončit v roce 2003 v likvidaci, kde je likvidační zůstatek jednak zatížen 15% daní a jednak by se tento zůstatek nejspíše ještě zmenšil v důsledku nutnosti rychlého výprodeje portfolia.

Osobně však mám víru v to, že tento fond bude otevřen nejdříve z čekajících investičních fondů. Doporučuji tuto investici těm, kteří věří, že index PX 50 je již blízko dna a nemá již velký prostor pro další pokles, těm, kteří snesou větší míru rizika.

Zlatý IF Kvanto
Fond optimální pro konzervativnější investory. Obsahoval totiž prakticky jen kvalitní dluhopisy, poukázky MF a prostředky na termínovaných vkladech. Nyní byl zveřejněn nový statut fondu – část prostředků ( max.20% ) může být uložena do akcií – v současnosti to zřejmě nebude na škodu. Fond počítá s velmi nízkými srážkami, které mají začínat na 3% a po šesti měsících klesnout na nulu. Z hlediska počáteční výše plánovaných srážek je tento fond tedy ještě výhodnější než Rentiérský investiční fond.

Fond má nyní takřka zanedbatelný podíl portfolia v akciích ( 5% ). Odtud plyne velká stabilita tohoto titulu, stabilní roční nárůst lze očekávat na úrovni 4-6%. Akcie se dá koupit za cca 410,-Kč, vlastní jmění na 1 akcii činí 515,-Kč. Na konci roku 2002 lze tedy odhadnout vlastní jmění na 1 akcii v intervalu 550 až 570,-Kč.

Proč je kurs tak nízko ? Opět platí výše řečené o investičních fondech obecně. Navíc je nejistota u tohoto fondu umocněna tím, že se spravující investiční společnosti nepodařilo otevřít ani druhý fond Kvanto IPF. Sliby o otevření jsou zde již pár let – zdá se, že OB Invest nepostupovala příliš razantně v boji s úřady. Navíc má fond v portfoliu nemovitost v započtené hodnotě cca 95 milionů Kč ( cca 6% hodnoty portfolia ). O tom, že se snad prodej nemovitosti chýlí ke zdárnému konci, na němž akcionáři určitě neprodělají, svědčí rozpuštění opravné rezervy 22 mil. Kč k této nemovitosti. I fakt, že fond měl vytvořenu k nemovitosti rezervu, svědčí o vysoké solidnosti fondu k akcionářům.

Tipuji otevření v průběhu roku 2002 a doporučuji konzervativnějším investorům. Jediným rizikem nejčernější budoucnosti je možná likvidace, ale i tak výnos za to určitě stojí.

PPF Český UPF
Fond pro dynamické investory. Fond v minulých dvou letech dost vydělal na odvážné strategii investic do technologických akcií v USA stejně jako např. fondy ALPHA EFFECT, THESAURUS či AAA. Bohužel se včas z těchto pozic nestáhl a proto prodělal zřetelný pokles. Přesto se mi jeho portfolio líbí – nyní cca 41% v akciích, z toho ovšem skoro 9% v České pojišťovně, 6% v České spořitelně, 26% v zahraničních akciích ( AMD, NOKIA, JOHNSON&JOHNSON, AOL, GE atd. ) – a vidím jeho budoucí vývoj velmi nadějně. Při současném poklesu vlastního jmění na 1379,-Kč na 1 podílový list se dá koupit cca za 1110,-Kč (RMS). Jedná se o uzavřený podílový fond, což je v situaci, která v ČR nastala, ve srovnání s investičními fondy jednoznačným kladem. S otevřením fondu by teoreticky neměli být žádné komplikace.

Proč je tedy kurs tak nízko ? Nejsou k dispozici žádné signály o tom, že by se fond otevřel dříve než bude muset – tedy v prosinci 2002. Dále nejsou k dispozici žádné předběžné úvahy o výši odkupních srážek, které by mohly být teoreticky vyšší než v předchozích dvou případech a trvat až 2 roky. Dále investory zřejmě děsí velké výkyvy ČOJ na podílový list v minulosti – nyní je však akciová část portfolia mnohem stabilnější.

Tipuji bezproblémové otevření koncem roku 2002 s vysokým potenciálem růstu hodnoty fondu do budoucna. Doporučuji dynamickým investorům s tolerancí možných rizik. Určitým problémem nákupu podílových listů je menší objem obchodů na rozdíl od předchozích dvou fondů.

Závěr : Máte volné prostředky s investičním horizontem 2-3 roky ? Vyberte si z otevíraných fondů dle Vašeho investičního naturelu – lepší než mít peníze v bance na termínovaném vkladu nebo ve štrozoku. A na úplný závěr 2 obecné tipy, které platí i při této investici:

  1. pravidelné nákupy např. každé čtvrtletí rozmělňují riziko, že se trefíte do špatné doby.
  2. vyhněte se investici pouze do jednoho fondu

Také si myslíte, že otevírání fondů je vhodnou příležitostí k nadprůměrnému výnosu? Investovali jste do některých otevíraných fondů? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za...

Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Ilustrační snímek

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení...

Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Ilustrační snímek

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz