Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trumfy jsou nyní komodity a vládní dluhopisy, ropa trhá rekordy

aktualizováno 
Cena ropy je podporována celou řadou faktorů, a tak roste stále výš. Stejně se daří i koruně vůči dolaru, padl další rekord. Jaké šance mají akciové trhy a kde hledat záchranu proti jejich současné situaci?
Cena ropy je podporována celou řadou faktorů, a tak roste stále výš.

Cena ropy je podporována celou řadou faktorů, a tak roste stále výš.

Americká centrální banka (Fed) v úterý oznámila rozšíření koordinované spolupráce s centrálními bankami eurozóny, Velké Británie, Kanady a Švýcarska. Snaží se tak ulehčit bankám od jejich problémů a napumpovat do finančního systému nové peněžní prostředky.

Fed se tím snaží dokázat investorům, že udělá vše pro to, aby dostal likviditu na finančních trzích opět k normálnějším hodnotám tak, jako se mu to povedlo koncem minulého roku. Banky si totiž nejsou v poslední době příliš ochotné půjčovat krátkodobý kapitál, proto dochází k problémům s likviditou a růstu krátkodobých mezibankovních úrokových sazeb.

Investoři očekávají, že na příštím zasedání americké centrální banky, které se uskuteční 18. března, dojde ke snížení hlavní úrokové sazby z nynější hladiny 3 % o 75 bazických bodů na 2,25 %. Zprávy z americké ekonomiky nejsou povzbuzující, proto se nedaří ani americkému dolaru.

Německý trh zvedl investorům náladu
Navíc v úterý přišla povzbudivá data z Německa, kde byly zveřejněny výsledky ZEW indexu, který měří náladu tamních institucionálních investorů. Tento index zaznamenal již druhým měsícem v řadě zlepšení a skončil tak nad očekáváním analytiků, kteří předpovídali vyrovnání únorových čísel. Tento výsledek dodal investorům naději, že by se mohla situace v největší ekonomice eurozóny i nadále stabilizovat. Díky tomu se euro dostalo vůči dolaru na nové historické maximum. Posilování eura pokračovalo také ve středu, když večer dosáhl kurz další historické hranice 1,555 dolaru za euro.

Na pokles inflace si počkáme, koruna drtí dolar
Míra inflace v Česku za měsíc únor dopadla podle očekávání analytiků, když cenová hladina vzrostla o 0,3 %. Meziroční inflace zůstala na 7,5 %, což je stejný výsledek jako v měsíci lednu. Guvernér České národní banky uvedl, že by se měla meziroční inflace na počátku příštího roku vrátit k normální úrovni.

Česká koruna vůči americkému dolaru kopíruje dominantní euro. Ve středu večer se koruna obchodovala na historickém rekordu 16,10 korun za dolar. Vůči euru se v tomto týdnu koruna stabilizovala kolem úrovně 25,04 korun za euro.

Cena ropy roste, podporu má ze všech stran
Ropa pokračuje ve spanilé jízdě směrem nahoru. Každý den si vytváří nová maxima. Severomořská ropa Brent v tomto týdnu odstartovala z úrovně 102,30 dolarů za barel a ve středu večer se obchodovala za novou rekordní cenu 106,20 dolarů za barel. Ropa posiluje zejména kvůli slábnoucímu americkému dolaru. Dalším důležitým faktorem jsou spekulanti, kteří se snaží v komoditách najít vyšší výnos.

Ropu vedle komoditního boomu, zapříčiněného levnějším dolarem, podpírá také poslední vyjádření ropného kartelu OPEC z minulého týdne, který nevyslyšel žádosti amerického prezidenta Bushe o zvýšení denních kvót, které tak byly ponechány beze změny na 29,67 mil. barelů. Ve středu večer si také vytvořila nový rekord americká lehká ropa, když poprvé v historii mírně překonala magickou hranici 110 dolarů za barel.

Medvědí trh je zřejmý, akciovým trhům hrozí další propady
Prestižní americké banky jako Merrill Lynch či Goldman Sachs ve středu prohlásily, že plán Fedu na zvýšení likvidity nemusí mít úspěch. Nechme se překvapit. Hlavní americký akciový index S&P 500 je vůči svému rekordu z 9. října o 16 % níže, což znamená, že je pouze 4 procenta od 20% poklesu, což se typicky označuje jako medvědí trh.

Investiční pesimismus ohledně amerických akcií v minulém týdnu vystoupal na nejvyšší úroveň od září roku 1998 poté, co firmy rušily pracovní místa nejrychlejším tempem za posledních 5 let. Navíc průzkum agentury Bloomberg ukázal, že akcioví investoři na největších světových trzích jsou stále více přesvědčeni, že budou akciové trhy v příštích šesti měsících padat.

Komodity a bezrizikové dluhopisy jako trumf
Za první tři dny tohoto týdne světové akciové trhy mírně posílily, nicméně se rozhodně nejedná o začátek delšího rostoucího trendu. Na trzích je cítit obrovská nejistota ohledně budoucího vývoje. Nikdo si budoucnost netroufá odhadovat. Akcioví investoři s krátkodobým investičním horizontem by měli být maximálně ostražití a diverzifikovat svá portfolia například do komodit.

Daří se americkým vládním dluhopisům, a to zejména těm s krátkou splatností. Výnos dluhopisů se pohybuje vůči jejich ceně v opačném směru. Ceny dluhopisů tedy rostou a zároveň klesá jejich výnos. Tříměsíční výnos oproti minulému týdnu poklesl o 8 bazických bodů, šestiměsíční výnos dokonce o 20 bazických bodů. Dvouletý výnos se nezměnil. Investoři tak jednoznačně "utíkají ke kvalitě“ ve smyslu bezrizikových dluhopisů vlády USA.

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Kvíz: Znáte cizí měny a víte, kde je výhodně vyměnit?

Ilustrační snímek

Při cestách do zahraničí se určitě vyplatí mít v kapse i nějakou hotovost. Víte, kde výhodně peníze vyměnit? Jaký je...

Kvíz: Víte, jak je to s předkupním právem u nemovitosti?

Ilustrační snímek

Od 1. ledna letošního roku vstoupilo v platnost nové znění předkupního práva. Spoluvlastníkům v rodině přináší výhody,...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz