Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tucet rad dle České asociace pojišťoven

aktualizováno 
Pojištění je prodej neviditelného zboží, příslibu, který je plněn mnohdy až po dlouhé době, například u životního pojištění za 15, 20 i více let. Proto kromě vyvážené právní úpravy smluvních vztahů hraje u pojištění důležitou roli i vzájemná důvěra jeho účastníků.
I pro pojišťovny je důležité, aby klient znal všechny podmínky svého pojištění, aby si byl vědom svých práv a povinností, aby tato důvěra nebyla ani nedorozuměním či nepochopením narušena.

Za tím účelem se pokusíme formulovat alespoň některé základní rady, jak přistupovat k pojištění:

 1. Uvědomte si, jaké ekonomické následky pro Vás, Vaši rodinu i Váš podnik či živnost může mít skutečnost, že nejste pojištění. Vezměte v úvahu možnost úrazu, nemoci,úmrtí, nehody na dovolené, požáru či jiné živelní události. Vyplatí se riskovat tam, kde je tolik nepředvídatelných okolností? Úvaha " to se mně stát nemůže" je naprosto mylná. Stát se může cokoliv. Stačí zalistovat stránkami novin nebo se poohlédnout kolem sebe.
 2. V případě vzniklých pochybností si ověřte, zda pojišťovna, která Vás kontaktovala, má povolení k podnikání na území České republiky. Tuto skutečnost lze zjistit Ministerstvu financí i v sekretariátě České asociace pojišťoven. O oprávnění jednat jménem pojišťovny lze požádat i zprostředkovatele, který Vám nabízí sjednání pojištění s příslušnou pojišťovnou.
 3. Před podpisem pojistné smlouvy důkladně prostudujte všeobecné pojistné podmínky i smĺuvní ujednání. Požádejte o vysvětlení těch ustanovení, která Vám nejsou srozumitelná. Vezměte v úvahu i výluky z pojištění.
 4. Identifikujte přesně sami, nejlépe však s pomocí zaměstnance pojišťovny či zprostředkovatele své potřeby, ale i finanční možnosti. Volte optimální kombinaci mezi rozsahem pojistné ochrany, pojistnou částkou a výší pojistného. Zvažte i optimální dobu pojištění. Je-li Váš rozpočet omezený, dlouhodobější životní pojištění umožňuje pojistit se na vyšší pojistnou částku při nižším pojistném.
 5. Ve vlastním zájmu spolupracujte na stanovení správné pojistné částky. Vyhněte se podpojištění, neboť v takovém případě zpravidla pojišťovna při likvidaci sníží své plnění.
 6. Pečlivě si uschovejte pojistnou smlouvu, pojistné podmínky a všechny na ně navazující změny. Ukládejte doklady o placení pojistného. Splátky provádějte ve stanovených termínech.
 7. Uvědomte si, že pojištění jste sjednali za určitých podmínek a že o změnách jste povinni ve vlastním zájmu informovat pojišťovnu. Může jít o změnu jména či adresy, ale hlavně o takové skutečnosti, jako je např. změna zaměstnání, provozování nového druhu sportu, při němž se mění riziko a Vaše zařazení do rizikové skupiny v úrazovém pojištění. Vybavíte-li si nově byt dražším nábytkem nebo elektronikou, zvažte, zda není třeba upravit rozsah Vašeho pojištění.
 8. Zajímejte se i o dobu placení pojistného. Lze je platit v měsíčních, čtvrtletních, pololetních a ročních splátkách, případně i jednorázově na celou dobu trvání pojištění. Čím delší interval placení pojistného, tím více můžete ušetřit. Kromě toho při ročním placení uspoříte oproti kratším dobám splatnosti na poštovních či bankovních poplatcích.
 9. Pojišťovny často nabízejí protiinflační programy. Chcete-li si zachovat reálnou hodnotu pojištění s ohledem na inflaci, můžete se rozhodnout pro každoroční navýšení pojistné částky ve výši, kterou Vám navrhne pojišťovna.
 10. Některá pojištění, např. životní, lze rozšířit různými druhy připojištění - pro případ úrazu, pro případ závažných onemocnění apod. Informujte se o podmínkách připojištění, které znásobuje Vaši pojistnou ochranu.
 11. Utrpíte-li úraz, vyhledejte včas lékaře. Prokazování nároku na výplatu pojistného plnění by mohlo být komplikované, jestliže by se Váš zdravotní stav zhoršil z důvodu odkladu léčení nebo Vaší vlastní léčbou.
 12. Pojistěte se při cestě do zahraničí. Zajistíte si klidný pobyt a nezatížíte rodinný rozpočet vysokými náklady na případné léčení v cizině. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, přesvědčte se, zda v ceně zájezdu je pojištění, jakého druhu a jaký rozsah pojistné ochrany. Při pojistné události postupujte vždy podle pokynů pojišťovny. Při jednání s policií, soudy nebo úřady cizí země požadujte tlumočníka, nejste-li v příslušném jazyce zběhlí. Nepodepisujte žádný dokument nebo protokol, nerozumíte-li zcela přesně jeho obsahu.Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Češi na důchod nemyslí. Spoří si, až když je pozdě, říká odbornice

Marie Zemanová

Říká se, že na smrt a na důchod se nikomu nechce moc myslet. A to podle ředitelky ČSOB Penzijní společnosti a...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.