Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích: Akcie dokázaly opět růst

aktualizováno 
Situace ve světové ekonomice se dále stabilizuje. Česká koruna nezaznamenává žádné velké výkyvy. V Americe se snížil počet podaných žádostí na podporu v nezaměstnanosti. Také hodně stoupá počet prodaných starších domů.

investice, euro, peníze - peníze | foto: Profimedia.cz

Pondělní burzovní dění se neslo v poklidném duchu, protože vzhledem k americkému svátku se na tamních burzách neobchodovalo (neobchodovalo se ani v Londýně), což poznamenalo aktivitu investorů i v Evropě. Západoevropské burzy skončily zejména díky akciím farmaceutických společností mírně nad nulou. Pražská burza naopak zavřela v lehkém záporu.

Situace ohledně severokorejského jaderného programu nejprve srážela akciové tituly k zemi, avšak později jim údaje o spotřebitelské důvěře v USA pomohly se dostat do kladných čísel. Pražská burza však již díky svému zavíracímu času v 16 hodin neměla čas na tyto zprávy reagovat a odepsala si tak přibližně 1 %. Západoevropské indexy však v průměru 1% získaly. Americký DJIA dokonce poskočil o 2,4%, když mu vydatně pomáhal technologický sektor potom, co banka Morgan Stanley zvýšila společnosti Apple rating.

Uprostřed evropské burzy včetně české skončily zhruba na nule, avšak americká burza zavírala o 2 % níže. Hlavním spouštěčem byla situace kolem automobilky General Motors, která se přiblížila definitivně bankrotu. Akcie automobilky zareagovaly propadem o 20 %. Americkým akciím nepomohly k dobrému výsledku ani pozitivní domácí národohospodářské údaje.

Obchodování další den nezačalo příznivě, když výprodej amerických vládních dluhopisů z předchozího dne způsobil obavu o růst úrokových sazeb a další zpomalení světové ekonomiky. Na tyto obavy doplácely hlavně bankovní tituly. Západoevropské indexy i pražský PX ztratily okolo 1 %. V New Yorku to vypadalo na podobný průběh zejména po negativních datech z trhu s bydlením, avšak úspěch aukce desetiletých státních dluhopisů a rostoucí ceny komodit poslaly nahoru tamní bankovní a energetické tituly, které inspirovaly index DJIA k růstu o více než 1 %.

Poslední obchodní seance týdne začala v kladných číslech jak v Evropě, tak v ČR. Obchodníci se zřejmě nechali inspirovat čtvrtečním růstem ve Spojených státech. Potenciál zahýbat s obchodováním měla druhá verze amerického HDP, která byla vypuštěna hodinu před otevřením amerických burz. Obě tyto události však nastaly až po napsání tohoto článku.

Česká koruna je stále stabilní

Úvodní půlka týdne byla na páru eura a dolaru ve znamení značného posílení dolaru s určitým přerušením jen v úterý. Po jeho razantním oslabení v minulém týdnu šlo korekci očekávat. Negativní evropská data z počátku týdne byla také jedním z důvodů oslabení eura. Během druhé půlky týdne však byla na trzích znát snížená averze k riziku, což spolu s pozitivními americkými makro daty pomohlo společné evropské měně k vrácení úderu. V pátek kolem 14:00 se kurz nacházel na úrovni cca 1,415 EUR/USD.

Naše měna se na páru s eurem pohybovala v první půlce týdne více méně v úzkém pásmu a až v druhé půlce týdne po prohlášení našich centrálních bankéřů o možném snížení sazeb mírně oslabila a později se dostala až k hranici 26,8 EUR/CZK, kde se kurz nacházel v pátek po 14:00. Oproti dolaru si naše měna během týdne po průběhu jako na houpačce polepšila, což se ovšem povedlo většině světových měn. Své putování zakončila česká koruna v pátek před 14:30 odpoledne okolo kurzu o něco málo nižším než 19 USD/CZK.

Makro data byla většinou kladná

Německý květnový Ifo index podnikatelského prostředí, který vzrostl oproti předchozímu měsíci o půl bodu, ačkoliv byl očekáván vzestup trojnásobný, byl prvním výraznějším market moverem týdne. V úterý vešly ve známost údaje o březnových průmyslových objednávkách za celou eurozónu, přičemž meziměsíčně nečekaně poklesly, ačkoliv byl očekáván jejich růst o 1 %. Důležitějším číslem a také velkým šokem ale byl květnový index spotřebitelské důvěry v USA, který raketově vyrostl o 14 bodů. Trhy sice předjímaly růst tohoto ukazatele, avšak mnohem menší.

Prostředek týdne poskytl mimo jiné publikaci předběžného německého květnového CPI, který se meziměsíčně snížil o desetinu procenta, což byla pro investory špatná zpráva, protože ti se bojí, že v Německu se usídlí klasická recese spojená s deflací, což je kombinace, která je zejména v poslední době považována mnohými za nejhorší. Důležitějším údajem ale byl dubnový počet prodaných starších domů v USA, který předčil očekávání.

Další den bylo dobrým překvapením, že německý počet nezaměstnaných se v dubnu zvýšil pouze o jeden tisíc, ačkoliv toto číslo podle očekávání mělo být vyšší. Možná, že nedávná prohlášení o stabilizaci ekonomiky našeho západního souseda byly pravdivé. Odpoledne se zraky investorů upíraly směrem ke Spojeným státům, kde byly na řadě hned tři publikace klíčových makro čísel.

Dubnové jádrové objednávky statků dlouhodobé spotřeby meziměsíčně mírně vzrostly, ačkoliv se očekával jejich mírný pokles. Dobrou zprávou byl i snížený počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za další týden, ačkoliv stále přesahoval 600 tis. Naopak mírně negativně překvapil dubnový počet prodaných nových rezidenčních domů.

Japonsko přivítalo páteční den sadou makro čísel. Ukázalo se, že se opět potýká s deflací. Míra nezaměstnanosti také nepotěšila, když vzrostla na 5 %. Velmi potěšující však byly výsledky průmyslové výroby, která zaznamenala více než 50tiletý rekord a oproti březnu vzrostla o 5,2 %. Japonští výrobci při tom očekávají v dalším měsíci opět růst. Velká Británie nabídla květnový index cen domů, který meziměsíčně vzrostl o 1,2 %, čímž většině investorů udělal radost.

U nás doma statistici vypustili údaje o dubnové průmyslové výrobě, která meziročně poklesla o 24 %, čímž záporně překvapila analytiky. Tento údaj však neměl šanci nijak výrazně pohnout s děním na trzích. Nejdůležitějším údajem dne však byla určitě druhá verze amerického produktu za první kvartál, kde se očekávala korekce předchozího poklesu na příznivější hodnoty. Tento údaj jsme však do článku vzhledem k času dokončení již zahrnout nemohli.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz