Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích: Bankovní tituly ožívají, Obama plánuje banku k vykupování toxických aktiv

aktualizováno 
V pondělí dopoledne pozitivně překvapila data z Velké Británie o počtu schválených hypoték, kterých bylo o čtvrtinu více, než se předpokládalo. Potěšující byla i odpolední zpráva z USA, že se prodalo větší množství již postavených domů, než tipovali analytici.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Na měnovém trhu o více než 2 % posílilo euro na páru s americkým dolarem. Není se čemu divit, dolar byl v poslední době již podezřele silný. Česká koruna doháněla své dřívější ztráty a oproti oběma hlavním světovým měnám posílila.

Dění na akciových trzích bylo ve znamení velkého návratu finančních titulů, které se vzpamatovávají ze svého velkého pádu po oznámení obří ztráty Royal Bank of Scotland v minulém týdnu. Německý index DAX si připsal mohutný zisk 3,5 % podobně jako další indexy v západní Evropě. Dow Jones Industrial Average, celosvětově nejvíce sledovaný index, si připsal 0,5 % k dobru.

Rostla i pražská burza a to tempem 2,4 %. Dopomohly jí k tomu zejména akcie Erste, které byly povzbuzovány růstem akcií ostatních bankovních domů v Evropě a které získaly na hodnotě skoro 8   %. Ropa mírně ztrácela a severomořský brent se prodával na konci dne za cenu o trochu přesahující 46 USD za barel. Rozdíl mezi cenami brentu a lehké americké ropy je již opět v normálu.

Euro stále posiluje

Úterý přineslo výsledky investory ostře sledovaného německého indexu IFO za leden, který hodnotí obchodní klima, data pozitivně překvapila a oproti prosinci index mírně vzrostl. Velmi negativním překvapením byl naopak prosincový běžný učet Eurozóny. Propadl se do dvakrát většího deficitu, než trhy předjímaly. Kupodivu i přesto společná evropská měna dále posilovala vůči dolaru a dostala se dokonce k hranici 1,32 EUR/USD.

Prohlášení německé vlády o záchranném balíku ve výši 50 mld. EUR pomohlo společné evropské měně udržet svůj růst i ve večerních hodinách. Ze Spojených států přišla také nová data. Podle richmondského výrobního indexu na tom není americký průmysl tak špatně, jak si někteří mysleli, avšak spotřebitelská důvěra se dostala na rekordní minimum.

Akciové trhy jak v západní Evropě, tak i v USA se udržely zhruba na svých hodnotách. Opět se vedlo finančním titulům zejména v Británii, což bylo ale kompenzováno poklesem v jiných sektorech. Naproti tomu rekordně rostl japonský index Nikkei a to o cca 5 %.
Pražská burza skončila na nule, avšak poměrně výrazný pohyb zaznamenaly akcie pojišťovny Vienna Insurance Group. Ta oznámila své předběžné výsledky za čtvrtý kvartál 2008, které byly poměrně slušné. Její akcie během dne posílily až o 8 %, nakonec si však připsaly "jen" 6 %. Co se týká české měny, ta si držela oproti oběma hlavním světovým měnám zhruba své pozice. Černé zlato oslabilo o cca 2 USD na barel.

Obamovy plány

Ve středu dopoledne byly zveřejněny výsledky německého indexu GfK měřícího spotřebitelskou důvěru. Index příjemně překvapil, když se důvěra německých spotřebitelů mírně vylepšila. Opět z Německa přišly výsledky prosincového CPI, který se meziměsíčně snižoval o 0,5 % a potvrdil tak obavy z deflace, která bude spotřebitele vybízet k oddalování svých výdajů v očekávání dalšího poklesu cenové hladiny. Zásoby ropy v USA se minulý týden zvětšily více než dvojnásobně, než analytici předpokládali, což pomohlo ropě, aby se udržela na svých nízkých hodnotách z úterý.

Rozhodování amerického FEDu o úrokových sazbách příliš napínavé nebylo, protože všem bylo jasné, že je ponechá na úrovni 0,00 % - 0,25 %. Zajímavější byl však komentář následující poté, ve kterém se představitelé centrální banky nechali slyšet, že plánují jednak tyto sazby ještě dlouho ponechat a jednak pokračovat v politice kvantitativního uvolňování pomocí odkupů dluhopisů.

Americká sněmovna reprezentantů schválila další stimulační balík ve výši 819 mld. USD, tento návrh musí ještě projít Senátem a musí ho podepsat prezident. Zpráva o státních zásazích to ovšem nebyla jediná. Proslýchalo se, že Obamův tým plánuje vytvořit jakousi americkou verzi ČKA, která by odkupovala od bank toxická aktivita, vyčistila jim tak bilance a donutila je znovu půjčovat podnikům potřebujícím deficitní financování.

Uvedené zprávy podpořily masivní růst na akciových trzích, kde dvojciferných zisků dosáhly např. dříve zasažené Royal Bank of Scotland, Lloys Banking Group, BNP Paribas, Citi Group či Bank of America. Celkově si americký Dow Jones Industrial Average připsal 2,5 %, ale např. německý DAX  dokonce téměř 5 %. Růst zasáhl i Burzu cenných papírů Praha, kde index PX získal 2,2 %. Nejvíce se vedlo akciím Erste a KB, které získaly 5 %, resp. 6 %.

Na měnovém trhu si udrželo své posilování na páru s dolarem euro jen v první půlce dne a kolem 20.00 hod. začalo prudce oslabovat. Výsledkem za celý den bylo mírné oslabení eura. Zprávy o Obamových plánech si tedy našly své pole působnosti i na Forexu. Naopak britská libra si své rally z předchozích dnů udržela. Naše měna oproti euru i americkému dolaru zhruba držela své pozice.

Americký i německý trh práce v krizi, dolar vrací úder

Čtvrtek s sebou přinesl mnoho negativních makro dat. Jak je zvykem, tak ještě v brzkých ranních hodinách přišly údaje z Japonska o prosincových maloobchodních tržbách, které meziročně klesaly o 2,6 %, což bylo znatelně více, než se očekávalo. Dalším novým číslem byl přírůstek nově nezaměstnaných v německé ekonomice za prosinec, který byl téměř dvojnásobný oproti tomu, co tipovali analytici. Už tedy i dříve odolný německý trh práce dostává první vážnější zásahy.

Spotřebitelská důvěra v Eurozóně dále v lednu klesala na -31 b, což byl ovšem výsledek, který naplnil předpovědi. Dalším číslem na řadě byly vždy ostřížím zrakem sledované americké jádrové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec, které meziměsíčně poklesly o 3,6 % a předčily v negativním směru očekávání trhů. Další špatnou zprávou z USA byl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden, kterých bylo 588 tisíc, tedy o něco více, než předjímali investoři. Do třetice všeho špatného opět v USA byly zveřejněny údaje o prodejích nových domů za prosinec. Těch bylo podstatně méně, než byl konsenzus analytiků.

Téměř nevysvětlitelně americký dolar na páru s eurem posílil a to skoro až k úrovni 1,29 EUR/USD. Česká koruna v rámci špatného sentimentu vůči tzv. emerging markets vrátila své předchozí zisky a vůči společné evropské měně i americkému dolaru oslabila. Britská libra pokračovala ve své spanilé  jízdě vůči euru a na konci dne se prodávala téměř na úrovni 0,9 EUR/GBP. Japonský jen po celotýdenním oslabování na páru s dolarem mírně posílil.

Na akciových trzích nastal po předchozím růstu výprodej, a to jak v reakci na špatná globální makro data, tak v reakci na negativní korporátní výsledky např. u Fordu, který měl za čtvrtý kvartál 2008 velmi neuspokojivé výsledky. Index měřící výkon západoevropských burz DJ Euro Stoxx 50 ztratil přes 2 % a široký americký index S&P 500 dokonce více než 3 %.

Pražská burza na tom byla podobně a index PX si odepsal 0,7 %. Dařilo se však opět akciím VIGu, které si připsaly téměř 8 %. Ropa si zhruba držela své pozice a severomořský brent zavíral přibližně na ceně 45 USD za barel.

V očekávání dat o HDP v USA

Páteční brzké ráno přineslo mnoho dat z japonské ekonomiky. Výrobní index nákupních manažerů za leden se snižoval na 29,6 b. Spotřeba domácností se v prosinci meziročně propadla o 4,6 %. Japonská nezaměstnanost se skokově zvýšila z 3,9 % na 4,4 %. A konečně předběžné výsledky průmyslové výroby ukázaly, že ta se v prosinci meziměsíčně propadla o 9,6 %, což byl ještě horší výsledek, než pesimisticky naladění analytici odhadovali. Všechna tato data ukazují, že země vycházejícího slunce je v hlubokém útlumu.

Další data přišla z Velké Británie, kde se spotřebitelská důvěra v lednu snižovala z -33 b na -37 b, čímž klesla ještě více, než bylo očekáváno. Naopak mírně pozitivní čísla jsme mohli zaznamenat na britském hypotečním trhu, kde bylo schváleno více hypoték, než byl konsenzus odborné veřejnosti. Předběžné odhady lednového CPI za celou Eurozónu říkají, že ten se meziročně zvýšil jen o 1,1 %, což zvyšuje obavy z toho, že obávaná deflace je již blízko. Konečně z Eurozóny jsme se ještě dozvěděli, že prosincová nezaměstnanost se už vyšplhala na 8 %. To je výsledek horší než očekávaný.

Euro na tyto zprávy reagovalo oslabením na páru s dolarem. V páteční poledne se obchodovalo kolem 1,285 EUR/USD. Ve stejný čas se česká koruna blížila hranici 28 EUR/CZK a přesáhla 21,5 USD/CZK, prožila si tedy negativní týden. Japonská měna kupodivu na páru s dolarem v první půlce pátečního dne posilovala i přes předchozí negativní zprávy. Černé zlato za tu dobu mírně posílilo a severomořský brent se prodával za cenu přes 46 USD za barel.

Tou největší událostí pátku bude ale až zveřejnění předběžného odhadu HDP v USA za čtvrtý kvartál, který má meziročně klesat o 5,4 %. Horší výsledek než očekávaný bude znamenat silnou negativní reakci akciových trhů a vice versa.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz