Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích: Bernanke uklidnil trhy

aktualizováno 
Prvním důležitějším číslem týdne bylo německé podnikatelské prostředí, které mírně zaostalo za očekáváním. Z Británie přišlo několik pozitivních údajů. Nejvíce kladně překvapily únorové maloobchodní a velkoobchodní tržby, které měly hodnotu –25 bodů, přičemž bylo očekáváno –52 bodů.
Ben Bernanke, šéf FEDu

Ben Bernanke, šéf FEDu | foto: Profimedia.cz

Opět špatná makro data

Velmi negativně překvapila americká spotřebitelská důvěra, která skončila na 25 bodech, když bylo očekáváno bodů o 10 více. Ve svém úterním projevu šéf FEDu Ben Bernanke odmítl možnost znárodnění bank, které jsou v problémech, čímž pozitivně ovlivnil trhy. Na mysli měl zejména Citi Bank. Zatím se spekuluje, jaký bude v budoucnu v této bance podíl amerického státu, nicméně neměl by být majoritní.

Ve středu negativně překvapil počet prodaných rezidenčních budov z druhé ruky v USA za leden. Musíme si zkrátka zvyknout, že z amerického realitního budou i nadále chodit katastrofální zprávy. Ve svém středečním projevu Ben Bernanke potvrdil, co řekl v úterý.

I nadále pokračuje ve Velké Británii trend zlevňujících se nemovitostí, jejichž ceny poklesly v únoru meziměsíčně o 1,8 %. Velmi negativní data přišla ve čtvrtek opět z USA, kde objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesaly v lednu oproti prosinci o více než 5 %, přičemž trhy předjímaly pokles poloviční. To však nebylo vše, ze zámoří přišly i další špatné zprávy o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti a prodejích nových domů.

V pátek vyšlo najevo, že evropský trh práce je ve velmi špatné kondici, když se lednová míra nezaměstnanosti v eurozóně vyšplhala až na 8,2 %. Mírně potěšila japonská průmyslová výroba, která se propadla "jen" o 10 % oproti prosinci.

Akcie se vzpamatovaly po Bernankeho projevu, nicméně celkově klesaly

Akciový trh v USA za první čtyři dny týdne měřeno indexem Dow Jones Industrial Average poklesl o 2,5 %. Nebýt úterý, kdy akcie silně rostly po prohlášení Bena Bernankeho, mohl být výsledek ještě mnohem horší.

Evropské trhy samozřejmě velice přesně odrážely náladu v USA a do čtvrtka např. německý index DAX ztratil téměř 2 % své hodnoty. Zřetelně se změnila situace na akciových trzích ve střední a východní Evropě. Investory zřejmě částečně pustil negativní sentiment vůči tomuto regionu díky tomu, že přestaly depreciovat tamní měny.

Např. český index PX si za první čtyři dny týdne odepsal pouze 1 %. Na pražské burze začala výsledková sezóna. Výsledky Telefonicy, Komerční banky, NWR a Erste Bank za poslední kvartál minulého roku byly v zásadě dle očekávání, přičemž posledně zmíněná firma utrpěla ztrátu. Tu zaznamenaly také Unipetrol a CME, přičemž jejich výsledky byly silně pod očekáváním.

Koruna vrací úder

Měny ve střední a východní Evropě se po slovních intervencích představitelů centrálních bank stabilizovaly a přestala jejich výrazná depreciace. Česká koruna dokonce během týdne na páru s eurem dosáhla skoro hladiny 28 EUR/CZK. Ke konci týdne pak bylo možno euro koupit za cca 28,5 české koruny. Obdobná byla situace na páru s americkým dolarem, kde česká koruna zdolala dokonce hranici 22 USD/CZK, nicméně ke konci týdne se kurz ustálil zhruba na 22,5 USD/CZK.

Zpočátku týdne společná evropská měna na páru s americkým dolarem silně apreciovala a pokořila dokonce úroveň 1,3 EUR/USD. Po vyjasnění situace v sektoru amerického bankovnictví, kde FED a vláda slíbily banky neznárodňovat, ale jen je podrobit tzv. stress testům, začal dolar posilovat. V páteční poledne se obchodoval za kurz cca 1,27 EUR/USD.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
KALKULANT, HUMPOLECKO, 25 - 35 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz