Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích byl opět v duchu pozitivního sentimentu

  9:56aktualizováno  9:56
Uplynulý týden byl opět charakteristický pokračující optimistickou náladou na finančních trzích. Ačkoli akciové indexy nedokázaly růst jako v minulých týdnech a ještě v pátek odpoledne se proti pondělku pohybovaly jen mírně v plusu, to, že si i nadále drží své vysoké zisky od poloviny července, mnohému nasvědčuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen v USA tak rostl index S&P500 za poslední měsíc o 15 %, k čemuž přispěly jak překvapivě dobré výsledky v bankovním sektoru, tak lepšící se situace v největších světových ekonomikách. Tento dojem dokázala podpořit i data z minulých dnů, což dvojnásob platí v případě eurozóny. Německo a Francie se totiž znovu vrátily v druhém kavrtálu k růstu a přestože se jejich HDP zvyšoval pouze o 0,3 %, jednalo se o výsledek daleko lepší, než s jakým původně počítali analytici, kteří očekávali kontrakci mezi dvěma až třemi desetinami procenta.

Na dobré zprávy z Evropy reagovala velmi pozitivně především společná evropská měna, která jen v tomto týdnu na páru s dolarem dokázala zpevnit o 0,9 % až k ceně 1,43 USD za euro.

Nejsilnějším momentem tohoto týdne však bylo středeční zasedání americké centrální banky (Fed). Ta podle širokého očekávání znovu ponechala sazby beze změny na 0,25 %, a co více, ve svém doprovodném komentáři zveřejněném k rozhodnutí uvedla, že hodlá i nadále držet úrokové sazby dostatečně dlouhou dobu na dostatečně nízkých úrovních. Fed tak znovu odmítl jakkoli utáhnout kohoutky své monetární expanze, což byla přesně zpráva, kterou chtěli obchodníci na akciových trzích slyšet. Večírek totiž může díky štědré politice centrálních bank i nadále pokračovat, probuzení z něj, které bude muset přijít poté, co centrální banky začnou pod tlakem rostoucích cen znovu zvyšovat sazby, však může být na druhou stranu o to bolestivější.

Jedinou větší kaňkou na uplynulém týdnu tak byly ve Spojených státech zveřejněné výsledky maloobchodních prodejů. Ty nečekaně klesly a odhalily jednu nepříjemnou pravdu. V červnu byly totiž taženy téměř výhradně pouze prodeji automobilů, zatímco tržby z prodeje ostatního zboží výrazně klesaly. Avšak americké šrotovné vydatně usnadňuje situaci americkým automobilkám, cenu za něj platí ostatní podniky, které neměly to štěstí dostat se k vládním subvencím.

Na trhu s komoditami se situace vyvíjela podobně jako na akciových trzích. Ropa jen mírně podražila (brent až zpět nad 74 USD/barel), k čemuž přispěly zejména dva faktory. Prvním byl slábnoucí dolar, který tak pomohl zvýšit její dolarovou cenu. Druhým pak zvyšující se spekulace obchodníků na to, že by s postupným oživováním největších světových ekonomik mohla začít stoupat také poptávka po ropě. Ta se v minulých měsících začala dramaticky zvyšovat například ze strany Číny, kde jen v červnu, díky masivním vládním fiskálním stimulům, stoupl její import o 18 %.

Také do nového týdne se budou mít obchodníci proč těšit. Z nejzajímavějších dat totiž budou zveřejněny například výsledky podnikatelského klima v Německu, indexy aktivity ve výrobním sektoru a sektoru služeb eurozóny (PMI) a další série výsledků z amerického trhu s bydlením.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz