Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích byl opět v duchu pozitivního sentimentu

  9:56aktualizováno  9:56
Uplynulý týden byl opět charakteristický pokračující optimistickou náladou na finančních trzích. Ačkoli akciové indexy nedokázaly růst jako v minulých týdnech a ještě v pátek odpoledne se proti pondělku pohybovaly jen mírně v plusu, to, že si i nadále drží své vysoké zisky od poloviny července, mnohému nasvědčuje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jen v USA tak rostl index S&P500 za poslední měsíc o 15 %, k čemuž přispěly jak překvapivě dobré výsledky v bankovním sektoru, tak lepšící se situace v největších světových ekonomikách. Tento dojem dokázala podpořit i data z minulých dnů, což dvojnásob platí v případě eurozóny. Německo a Francie se totiž znovu vrátily v druhém kavrtálu k růstu a přestože se jejich HDP zvyšoval pouze o 0,3 %, jednalo se o výsledek daleko lepší, než s jakým původně počítali analytici, kteří očekávali kontrakci mezi dvěma až třemi desetinami procenta.

Na dobré zprávy z Evropy reagovala velmi pozitivně především společná evropská měna, která jen v tomto týdnu na páru s dolarem dokázala zpevnit o 0,9 % až k ceně 1,43 USD za euro.

Nejsilnějším momentem tohoto týdne však bylo středeční zasedání americké centrální banky (Fed). Ta podle širokého očekávání znovu ponechala sazby beze změny na 0,25 %, a co více, ve svém doprovodném komentáři zveřejněném k rozhodnutí uvedla, že hodlá i nadále držet úrokové sazby dostatečně dlouhou dobu na dostatečně nízkých úrovních. Fed tak znovu odmítl jakkoli utáhnout kohoutky své monetární expanze, což byla přesně zpráva, kterou chtěli obchodníci na akciových trzích slyšet. Večírek totiž může díky štědré politice centrálních bank i nadále pokračovat, probuzení z něj, které bude muset přijít poté, co centrální banky začnou pod tlakem rostoucích cen znovu zvyšovat sazby, však může být na druhou stranu o to bolestivější.

Jedinou větší kaňkou na uplynulém týdnu tak byly ve Spojených státech zveřejněné výsledky maloobchodních prodejů. Ty nečekaně klesly a odhalily jednu nepříjemnou pravdu. V červnu byly totiž taženy téměř výhradně pouze prodeji automobilů, zatímco tržby z prodeje ostatního zboží výrazně klesaly. Avšak americké šrotovné vydatně usnadňuje situaci americkým automobilkám, cenu za něj platí ostatní podniky, které neměly to štěstí dostat se k vládním subvencím.

Na trhu s komoditami se situace vyvíjela podobně jako na akciových trzích. Ropa jen mírně podražila (brent až zpět nad 74 USD/barel), k čemuž přispěly zejména dva faktory. Prvním byl slábnoucí dolar, který tak pomohl zvýšit její dolarovou cenu. Druhým pak zvyšující se spekulace obchodníků na to, že by s postupným oživováním největších světových ekonomik mohla začít stoupat také poptávka po ropě. Ta se v minulých měsících začala dramaticky zvyšovat například ze strany Číny, kde jen v červnu, díky masivním vládním fiskálním stimulům, stoupl její import o 18 %.

Také do nového týdne se budou mít obchodníci proč těšit. Z nejzajímavějších dat totiž budou zveřejněny například výsledky podnikatelského klima v Německu, indexy aktivity ve výrobním sektoru a sektoru služeb eurozóny (PMI) a další série výsledků z amerického trhu s bydlením.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Další z rubriky

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Kurzy.cz Řada ekonomů a institucí čeká, že letos a příští rok nedojde k prudšímu cyklickému obratu ani v eurozóně, ani v USA. Hl...

Najdete na iDNES.cz