Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích: Česká burza si vedla lépe než ostatní evropské

aktualizováno 
Cena ropy klesá, tím pádem šly dolů i akcie ropných společností. Britské státní dluhopisy reagovaly značným propadem svých cen a tedy zároveň růstem výnosů. Dobrou zprávou je, že žádostí o podporu v nezaměstnanosti začíná být v USA méně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Akciové trhy jsou v nejistotě z výsledkové sezony

Pondělní obchodování se v Evropě a zpočátku i ve Spojených státech odehrávalo ve znamení poklesu hlavních indexů, když dolů je táhly zejména akcie ropných a těžařských společností jako Alcoa či Rio Tinto, které reagovaly na propad cen ropy a kovů. Negativní náladu dokumentovaly i několikaměsíční maxima cen put opcí na americké indexy.

Americký nevýrobní index nákupních manažerů a dobré výsledky aukce amerických státních dluhopisů daly později impulz americkým akciím ke smazání ztrát. Index DJIA tak dokázal vzrůst zhruba o 0,5 %. Naopak západoevropské indexy ztrácely v průměru více než 1 %. Na pražské burze bylo z důvodu státního svátku prázdno.

Další den navázaly ceny ropy na svůj klesající trend, a tak šly dolů i akcie ropných společností. Naopak růst německých továrních objednávek vyvíjel tlak na růst těžařských titulu, protože jsou to právě těžaři, kteří nejvíce zásobují průmysl. Nebýt toho, mohly být ztráty hlavních indexů ještě větší.

V USA k nim přispěly akcie společnosti Discover Financial, která je velkým emitentem kreditních karet. Investoři se totiž dozvěděli, že společnost bude potřebovat emitovat nové akcie, aby vůbec mohla splatit vládní pomoc. Dow Jones Industrial Average tak ztratil skoro 2 % hodnoty, západoevropské tituly dokázaly zakončit obchodování jen mírně v záporu. Index PX naopak mírně vzrostl díky akciím Komerční banky.

Uprostřed týdne poskytl akciovým trhům podporu MMF, to však nestačilo k tomu, aby západoevropské indexy silně nepoklesly. Dolů je tlačily hlavně britské bankovní tituly, protože britská vláda oznámila budoucí tvrdší regulaci bankovního sektoru znamenající mimo jiné vyšší požadavky na kapitálovou přiměřenost. I tentokrát díky cenám ropy ztrácely energetické tituly. Západoevropské indexy tak zakončily obchodování se ztrátami přes 2 %.

Americký Dow Jones Industrial Average dokázal díky dalšímu úspěchu aukce státních dluhopisů alespoň stagnovat. To se povedlo i českému PX, když skoro o 4 % vyrostly akcie společnosti ČEZ, které dostaly zvýšené doporučení.

Ve čtvrtek se ve Spojených státech dařilo bankovním titulům, protože Bank of America pro ně zlepšila výhled (konkrétně pro banku Goldman Sachs). Zastavení propadu cen ropy svědčilo energetickým titulům. Těžaři byli podpořeni výsledky společnosti Alcoa, která těží hliník. Byla sice ve ztrátě, ale menší, než se čekalo. Přes to dokázal Dow Jones Industrial Average jen stagnovat a západoevropské indexy dokonce spadly o více než 1 %. Český index PX dokázala díky defenzivní a v posledních dnech populární Telefonice zhruba o 1 % posílit.

Poslední den v týdnu dokázala pražská burza vzdorovat tlaku ostatních evropských burz a jako jediná rostla, ačkoliv jen mírně. Zisky si totiž připisovaly kromě společnosti ČEZ všechny hlavní tituly. Takový byl stav před třetí hodinou odpolední. Newyorská burza otevřela až po napsání tohoto článku.

V makro světě bylo polojasno

V úvodu týdne jsme byli seznámeni s americkým červnovým indexem nákupních manažerů za sektor služeb, který rostl o 3 body na 47 bodů, čímž pozitivně překvapil. Není tedy již daleko od hodnoty 50 bodů, která odděluje teoreticky kontrakci a expanzi sektoru.

V úterý investory mající prostředky v britských librách nepotěšila zpráva, že průmyslová výroba klesla v květnu meziměsíčně o 0,6 %, ačkoliv zde byl předpoklad, že bude mírně růst. Velmi kladně dopadly německé květnové tovární objednávky, které dokonce vzrostly meziměsíčně o více než 4 %, ačkoliv analytici očekávali růst asi sedmkrát nižší.

Za zmínku stojí, že hlavní ekonomická poradkyně Baracka Obamy se nechala slyšet, že by byl potřeba další podpůrný balík, protože ten předchozí nedostatečně účinkuje. Je zajímavé sledovat, jak toto je pro některé důvodem chtít nový balík a zároveň pro některé důvodem jej odmítnout.

Uprostřed pracovního týdne byla publikována další data za Velkou Británii. Konkrétně se jednalo o červnovou spotřebitelskou důvěru a index cen domů. Prvně zmíněný ukazatel vykázal nárůst o 4 body, čímž v kladném slova smyslu překonal očekávání trhů. Druhé zmíněné číslo vykázalo mírný meziměsíční pokles, ačkoliv se čekala stagnace. Opakuje se tedy v poslední době častá věc, že z Británie přicházejí pozitivní zprávy, které jsou pak posléze znehodnoceny jinými negativními.

Zveřejněna byla také finální verze HDP za celou eurozónu za první kvartál tohoto roku a ničím nepřekvapila, když ukázala, že produkt klesl mezikvartálně o 2,5 %. Mezinárodní měnový fond mírně zhoršil prognózu celosvětového poklesu HDP na 1,4 % pro tento rok. V příštím roce ale předpokládá růst 2,5 %, což znamená více optimistickou prognózu.

Ve čtvrtek rozhodovala o úrokových sazbách Bank of England. Podle očekávání zůstaly sazby zachovány na 0,50 % ročně. Avšak jedním krokem britská centrální banka překvapila – nenavýšila limit pro odkup aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování (= nenalije do oběhu tolik peněz).

Britské státní dluhopisy reagovaly značným propadem svých cen a tedy zároveň růstem výnosů. K dispozici také byla tradiční čtvrteční statistika o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za předchozí týden. Tentokráte jich bylo méně než 600 tisíc, což se dá považovat za úspěch.

V České republice Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo červnovou míru nezaměstnanosti, která dosáhla 8 % a mírně pozitivně tak překvapila veřejnost. ČSÚ navíc publikoval červnový index spotřebitelských cen, který meziměsíčně stagnoval a meziročně se zvýšil o 1,2 %, čímž v obou případech dosáhl o něco nižších hodnot, než se čekalo. Proces dezinflace tedy u nás zapustil kořeny. Prezident Klaus vetoval část protikrizových opatření včetně šrotovného. Neznámý zdroj blízký německé vládě tvrdil, že podle posledních vládních čísel je už Německo z recese venku.

Z pátečních makro dat patřila mezi důležitá obchodní bilance Spojených států a předběžný odhad indexu spotřebitelské důvěry Univerzitou v Michiganu. Oba tyto údaje ale byly publikovány až po napsání tohoto článku. Šéf MMF Dominique Straus-Kahn se vyjádřil v podobném smyslu jako Obamova poradkyně, že by byly potřeba další podpůrné balíčky.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz