Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích: Česká burza si vedla lépe než ostatní evropské

aktualizováno 
Cena ropy klesá, tím pádem šly dolů i akcie ropných společností. Britské státní dluhopisy reagovaly značným propadem svých cen a tedy zároveň růstem výnosů. Dobrou zprávou je, že žádostí o podporu v nezaměstnanosti začíná být v USA méně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Akciové trhy jsou v nejistotě z výsledkové sezony

Pondělní obchodování se v Evropě a zpočátku i ve Spojených státech odehrávalo ve znamení poklesu hlavních indexů, když dolů je táhly zejména akcie ropných a těžařských společností jako Alcoa či Rio Tinto, které reagovaly na propad cen ropy a kovů. Negativní náladu dokumentovaly i několikaměsíční maxima cen put opcí na americké indexy.

Americký nevýrobní index nákupních manažerů a dobré výsledky aukce amerických státních dluhopisů daly později impulz americkým akciím ke smazání ztrát. Index DJIA tak dokázal vzrůst zhruba o 0,5 %. Naopak západoevropské indexy ztrácely v průměru více než 1 %. Na pražské burze bylo z důvodu státního svátku prázdno.

Další den navázaly ceny ropy na svůj klesající trend, a tak šly dolů i akcie ropných společností. Naopak růst německých továrních objednávek vyvíjel tlak na růst těžařských titulu, protože jsou to právě těžaři, kteří nejvíce zásobují průmysl. Nebýt toho, mohly být ztráty hlavních indexů ještě větší.

V USA k nim přispěly akcie společnosti Discover Financial, která je velkým emitentem kreditních karet. Investoři se totiž dozvěděli, že společnost bude potřebovat emitovat nové akcie, aby vůbec mohla splatit vládní pomoc. Dow Jones Industrial Average tak ztratil skoro 2 % hodnoty, západoevropské tituly dokázaly zakončit obchodování jen mírně v záporu. Index PX naopak mírně vzrostl díky akciím Komerční banky.

Uprostřed týdne poskytl akciovým trhům podporu MMF, to však nestačilo k tomu, aby západoevropské indexy silně nepoklesly. Dolů je tlačily hlavně britské bankovní tituly, protože britská vláda oznámila budoucí tvrdší regulaci bankovního sektoru znamenající mimo jiné vyšší požadavky na kapitálovou přiměřenost. I tentokrát díky cenám ropy ztrácely energetické tituly. Západoevropské indexy tak zakončily obchodování se ztrátami přes 2 %.

Americký Dow Jones Industrial Average dokázal díky dalšímu úspěchu aukce státních dluhopisů alespoň stagnovat. To se povedlo i českému PX, když skoro o 4 % vyrostly akcie společnosti ČEZ, které dostaly zvýšené doporučení.

Ve čtvrtek se ve Spojených státech dařilo bankovním titulům, protože Bank of America pro ně zlepšila výhled (konkrétně pro banku Goldman Sachs). Zastavení propadu cen ropy svědčilo energetickým titulům. Těžaři byli podpořeni výsledky společnosti Alcoa, která těží hliník. Byla sice ve ztrátě, ale menší, než se čekalo. Přes to dokázal Dow Jones Industrial Average jen stagnovat a západoevropské indexy dokonce spadly o více než 1 %. Český index PX dokázala díky defenzivní a v posledních dnech populární Telefonice zhruba o 1 % posílit.

Poslední den v týdnu dokázala pražská burza vzdorovat tlaku ostatních evropských burz a jako jediná rostla, ačkoliv jen mírně. Zisky si totiž připisovaly kromě společnosti ČEZ všechny hlavní tituly. Takový byl stav před třetí hodinou odpolední. Newyorská burza otevřela až po napsání tohoto článku.

V makro světě bylo polojasno

V úvodu týdne jsme byli seznámeni s americkým červnovým indexem nákupních manažerů za sektor služeb, který rostl o 3 body na 47 bodů, čímž pozitivně překvapil. Není tedy již daleko od hodnoty 50 bodů, která odděluje teoreticky kontrakci a expanzi sektoru.

V úterý investory mající prostředky v britských librách nepotěšila zpráva, že průmyslová výroba klesla v květnu meziměsíčně o 0,6 %, ačkoliv zde byl předpoklad, že bude mírně růst. Velmi kladně dopadly německé květnové tovární objednávky, které dokonce vzrostly meziměsíčně o více než 4 %, ačkoliv analytici očekávali růst asi sedmkrát nižší.

Za zmínku stojí, že hlavní ekonomická poradkyně Baracka Obamy se nechala slyšet, že by byl potřeba další podpůrný balík, protože ten předchozí nedostatečně účinkuje. Je zajímavé sledovat, jak toto je pro některé důvodem chtít nový balík a zároveň pro některé důvodem jej odmítnout.

Uprostřed pracovního týdne byla publikována další data za Velkou Británii. Konkrétně se jednalo o červnovou spotřebitelskou důvěru a index cen domů. Prvně zmíněný ukazatel vykázal nárůst o 4 body, čímž v kladném slova smyslu překonal očekávání trhů. Druhé zmíněné číslo vykázalo mírný meziměsíční pokles, ačkoliv se čekala stagnace. Opakuje se tedy v poslední době častá věc, že z Británie přicházejí pozitivní zprávy, které jsou pak posléze znehodnoceny jinými negativními.

Zveřejněna byla také finální verze HDP za celou eurozónu za první kvartál tohoto roku a ničím nepřekvapila, když ukázala, že produkt klesl mezikvartálně o 2,5 %. Mezinárodní měnový fond mírně zhoršil prognózu celosvětového poklesu HDP na 1,4 % pro tento rok. V příštím roce ale předpokládá růst 2,5 %, což znamená více optimistickou prognózu.

Ve čtvrtek rozhodovala o úrokových sazbách Bank of England. Podle očekávání zůstaly sazby zachovány na 0,50 % ročně. Avšak jedním krokem britská centrální banka překvapila – nenavýšila limit pro odkup aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování (= nenalije do oběhu tolik peněz).

Britské státní dluhopisy reagovaly značným propadem svých cen a tedy zároveň růstem výnosů. K dispozici také byla tradiční čtvrteční statistika o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za předchozí týden. Tentokráte jich bylo méně než 600 tisíc, což se dá považovat za úspěch.

V České republice Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo červnovou míru nezaměstnanosti, která dosáhla 8 % a mírně pozitivně tak překvapila veřejnost. ČSÚ navíc publikoval červnový index spotřebitelských cen, který meziměsíčně stagnoval a meziročně se zvýšil o 1,2 %, čímž v obou případech dosáhl o něco nižších hodnot, než se čekalo. Proces dezinflace tedy u nás zapustil kořeny. Prezident Klaus vetoval část protikrizových opatření včetně šrotovného. Neznámý zdroj blízký německé vládě tvrdil, že podle posledních vládních čísel je už Německo z recese venku.

Z pátečních makro dat patřila mezi důležitá obchodní bilance Spojených států a předběžný odhad indexu spotřebitelské důvěry Univerzitou v Michiganu. Oba tyto údaje ale byly publikovány až po napsání tohoto článku. Šéf MMF Dominique Straus-Kahn se vyjádřil v podobném smyslu jako Obamova poradkyně, že by byly potřeba další podpůrné balíčky.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz