Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích: euro svádělo s dolarem vyrovnaný souboj

aktualizováno 
Na výsluní byly i akcie energetických společností, protože díky slábnoucímu dolaru velmi rychle rostla cena ropy. Česká koruna předvedla na párech s eurem i dolarem další nudný týden. Světová banka aktualizovala svou předpověď poklesu světové ekonomiky pro tento rok.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Na počátku týdne se nedařilo bankovním titulům a akciím těžebních společností. V prvním případě se tak dělo kvůli poklesu irského ratingu a očekávanému růstu úrokových sazeb. V druhém případě za tuto situaci mohl posilující dolar, který tradičně snižuje ceny komodit. Západoevropské akciové indexy tak v průměru ztratily přes 1 %, obdobně skončil i český index PX. Americký hlavní index Dow Jones Industrial Average dokázal díky dobrému závěru alespoň stagnovat.

Úterý bylo ve znamení technologických akcií, když zlepšený výhled zisků tlačil nahoru např. akcie druhého největšího výrobce polovodičů na světě Texas Instruments. Na výslunní byly i akcie energetických společností, protože díky slábnoucímu dolaru velmi rychle rostla cena ropy. I přesto a přes kladně vnímanou zprávu o možnosti deseti amerických bank předčasně splatit vládní pomoc z programu TARP a také přes kladně vnímanou zprávu o tom, že FED považuje plány amerických bank na získání dalšího kapitálu za dostatečné, dokázal americký blue-chips index Dow Jones Industrial Average jen stagnovat. Západoevropské indexy mírně posílily. Pražský PX si připsal 2 %, když ho táhly nahoru hlavně akcie společnosti ČEZ.

Ve středu pokračoval růst cen ropy až nad 71 USD za barel, což opět svědčilo energetickým titulům. Západoevropské indexy tak v průměru přidaly skoro 1 %, stejně jako náš index PX. Americký Dow Jones Industrial Average již potřetí v řadě v podstatě stagnoval. Za zmínku stojí, že výnosy amerických státních desetiletých dluhopisů vylétly krátce nad 4 % ročně. To je úroveň viděná naposledy v říjnu minulého roku, když jejich cenám nesvědčí v poslední době pořádání mnoha jejich aukcí ze strany americké vlády. Svou roli sehrálo i oznámení Ruska, že se části svých dolarových rezerv hodlá v budoucnu zbavit a zvýšit tak ještě více nabídku amerických státních dluhopisů.

Další den se odehrával podle obdobného scénáře jako ve středu. Ceny ropy nad 72 USD za barel tlačily opět nahoru akcie energetických společností. Drahá ropa znamená drahý letecký benzin, a tak se pod tlak dostaly akcie leteckých společností. Západoevropské indexy dokázaly posílit opět o necelé 1 %. Naopak v Praze (stejně jako v Budapešti) se vybíraly předchozí zisky, když index PX byl nejvíce tažen dolů akciemi Erste a Komerční banky. Burza však ztratila jen půl procenta.

Ve Spojených státech se dařilo akciím Bank of America, na níž byla vydána některá zvýšená doporučení. Spolu s dobrými domácími makro daty to pomohlo hlavnímu indexu Dow Jones Industrial Average k mírnému růstu. Ten částečně narušil jinak nudné obchodování během předchozích dní.

Páteční obchodování začalo na starém kontinentu nejednoznačně a hlavní indexy postupně své ztráty spíše prohlubovaly. To vše za nízkých zobchodovaných objemů. To byl případ i pražské burzy, která kolem druhé hodiny odpolední byla 1,5 % v záporu. Jak obchodování dopadlo, vám však nenabídnu, protože konec seance nastal až po napsání tohoto článku.

Česká koruna se držela v úzkém pásmu

Na úvod týdne byl na páru eura a dolaru vidět poměrně silný tlak na euro díky zhoršení ratingu dlouhodobého dluhu Irska a obavám, že by se tak mohlo stát i u některých jiných zemí eurozóny. Celkově jsme během týdne byli svědky obchodování jako na houpačce. Jednou mělo navrch euro, jindy zase dolar. Dění se opět odehrávalo podle známého klíče "snížení rizikové averze - posilování eura".

Dolaru příliš nesvědčila ani vesměs dobrá domácí makro data. Značné zvýšení výnosů amerických vládních dluhopisů zabránilo dolaru v ústupu ze svých pozic, které získal během minulého týdne. V pátek po 14:00 platilo, že dolar od začátku týdne celkově jen mírně oslabil a kurz se pohyboval těsně nad hranicí 1,4 EUR/USD.

Česká koruna předvedla na párech s eurem i dolarem další nudný týden, během něhož stačila koruna jen mírně posílit. Zobchodované objemy byly většinou velmi nízké. Zároveň se potvrdilo, že naše měna na domácí makro data v podstatě nereaguje a také, že má tendenci se pohybovat ve stejném směru jako ostatní měny v našem regionu. V pátek po 14:00 se kurz pohyboval kolem 26,6 EUR/CZK a 19 USD/CZK.

Z USA přišla opět pozitivní data

Počátek týdne byl na makroekonomická data poměrně chudý. Německé dubnové tovární objednávky meziměsíčně stagnovaly přesně, jak se čekalo. Velmi obdobným číslem byla také německá dubnová průmyslová výroba. Klesla o necelá 2 % oproti březnu. U nás byla zveřejněna květnová míra nezaměstnanosti, která zůstala na 7,9 %. To bylo mírně pozitivní překvapení dané však zejména sezonními vlivy.

Zajímavý byl také údaj o květnovém CPI. Meziročně totiž rostl jen o 1,3 %. Proces dezinflace tedy pokračuje a šance, že Česká národní banka na svém příštím zasedání sníží dále úrokové sazby, roste. Zaznamenání hodnou událostí bylo také to, že Irsku byl agenturou S&P dále snížen kreditní rating pro dlouhodobé dluhy o jeden stupeň. Šéf Mezinárodního měnového fondu prohlásil, že světová ekonomika by se měla začít zotavovat na začátku příštího roku.

Uprostřed týdne byla publikována britská dubnová průmyslová výroba, která oproti březnu v podstatě stagnovala. I takový údaj ale ocenili investoři kladně. Americké dubnové saldo zahraničního obchodu nijak výrazně nepřekvapilo, když se dostalo do deficitu ve výši zhruba 29 mld. USD. Americký květnový deficit federálního účtu naproti tomu byl negativním překvapením byl. Dosáhl úrovně téměř 190 mld. USD, což bylo více než devětkrát více než v dubnu. Šéf německé centrální banky Weber se nechal slyšet, že centrální banky budou možná muset kvůli hrozbě inflace preventivně zvýšit úrokové sazby.

Další den mírně kladně překvapily v USA květnové maloobchodní tržby, když meziměsíčně o kousek povyrostly. Tradiční čtvrteční americký údaj byl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za nový týden, který byl sice stále poměrně vysoký, ale i tak celkem pozitivně překvapil.

V zásadě kladný údaj přišel i od Českého statistického úřadu, když se ukázalo, že dubnová průmyslová výroba poklesla meziměsíčně jen o 1,4 %. Světová banka aktualizovala svou předpověď poklesu světové ekonomiky pro tento rok z 1,7 % až na 3 %.

Pátek byl na makro údaje stejně chudý jako začátek týdne. Dubnová průmyslová výroba eurozóny zklamala. Oproti březnu poklesla skoro o 2 %, avšak tento údaj neměl velkou šanci ovlivnit dění na trzích. Odpoledne se pak čekalo na výsledky spotřebitelské důvěry v USA, bohužel data byla publikována až po dokončení tohoto článku.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Kurzy.cz Profesor Pedro Domingos z University of Washington je považován za významného odborníka v oblasti umělé inteligence (AI...

Najdete na iDNES.cz