Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - akcie, burza, index | foto: Profimedia.cz

Týden na trzích: FED zasahuje, dolar oslabuje, akcie se drží

  • 3
Minulý týden byl po delší době ve znamení vskutku pozitivních zpráv. Spojené státy zveřejnily kladné údaje z nemovitostního trhu a banky hlásí ziskové první měsíce letošního roku. Akcie se díky tomu zvedají.

FED pokračuje v kvantitativním uvolňování

V pondělí byla nejzajímavějším makroekonomickým číslem průmyslová výroba v USA za únor, která meziměsíčně klesla o 1,4 %. Z americké ekonomiky ale přišla i další negativní makro data. Důležitým market-moverem bylo vyjádření šéfa FED Bernankeho v tom smyslu, že americká ekonomika by se měla zotavit již tento rok. Odezvu na toto prohlášení jsme však mohli vidět hlavně v západní Evropě, nikoliv v USA.

Úterek byl ve znamení o poznání lepších zpráv. Stejně jako minulý měsíc pozitivně překvapil ZEW index ekonomického sentimentu jak za Německo, tak za celou eurozónu, který se oproti minulému měsíci ještě více vylepšil.

Kladné zprávy dorazily ze zámoří o nemovitostním trhu – únorový počet nových stavebních povolení a nově započatých staveb předčil jako očekávání, tak čísla za leden. Japonská centrální se nechala slyšet, že nakoupí podřízené dluhy za 1 bln. JPY, aby posílila místní bankovní sektor.

Ve středu byl prvním důležitějším údajem počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Velké Británii za únor, který dosáhl 138 tisíc, ačkoliv očekáváno bylo pouze 85 tisíc. Díky tomu se britská míra nezaměstnanosti vyšplhala na 6,5 %, kde již dlouho nebyla.

Výsledky únorového CPI v USA určitě potěšily všechny antideflacionisty (a že jich je ve FED požehnaně), protože cenová hladina se meziměsíčně dokonce mírně zvýšila. Tento den také rozhodoval FED o nastavení klíčové úrokové sazby, nicméně vzhledem k tomu, že jí nebylo kam snižovat, bylo jasné, že zůstane stejná.

Mnohem důležitější proto byl doprovodný komentář, v němž bylo prohlášeno, že FED hodlá pokračovat v politice kvantitativního uvolňování výkupem cenných papírů včetně státních dluhopisů s dlouhou splatností. Celá operace by měla mít hodnotu 1,15 bln. USD. Toto prohlášení velmi překvapilo všechny a mělo velké důsledky pro kurz dolaru, o čemž se však můžete dočíst níže.

Čtvrtek příliš mnoho nových makro dat nepřinesl. Za zmínku stál snad jen výrobní index za Philadelphii, který poměrně výrazně rostl z -41 bodů až na -35 bodů. Přidal se tak k dalším podobným indikátorům, které naznačují jisté zlepšení v americkém hospodářství.

V pátek žádná důležitá makro data nebyla vypuštěna.

Akcie pokračují v růstu

investice, fondy, akcieVe světě akcií pokračovala série prohlášení o ziskových prvních dvou měsících tohoto roku, a to u anglické banky Barclays. Její akcie to vyneslo nahoru o 19 %. Přirozeně se dařilo bankovním titulům v celé Evropě, které se nechaly nakazit pozitivní atmosférou.

Na pražské burze díky tomu povyrostla Erste o 2,5 %. Orco pozdrželo vyhlášení svých výsledků a požádalo o přerušení obchodování s jeho akciemi, takže se s nimi opravdu neobchodovalo. Co se týká indexů, tak německý DAX skončil 2,3 % v plusu, americký DJIA kupodivu téměř na nule, stejně jako český PX.

Úterní americká obchodní seance byla ve znamení pozitivních dat z nemovitostního trhu, takže DJIA poskočil směrem nahoru o 2,5 %. Vývoj v západní Evropě byl poznamenán vybíráním zisků u bankovních titulů, což nakonec znamenalo propad indexů v průměru o 1 %.

Index PX se udržel na nule jen díky tomu, že akcie Erste Bank pokračovaly v nesouladu se zahraničním vývojem ve svém rozletu. Akcie Orca začaly být znova obchodovány na BCPP, protože ta nevyhověla žádosti společnosti o přerušení obchodování do vydání výsledků za 4.Q 2008.

Západoevropské burzy se nechaly ve středu nakazit pozitivní náladou z USA a většinou rostly. Pražská burza ve vleku vývoje v Evropě posílila skoro o 2 %, když největším tahounem byly opět akcie Erste Bank, které si připsaly 6 %. Zisku 13 % dosáhly akcie CME, které doháněly předešlý růst na Nasdaqu.

Americký DJIA byl nejdříve v mínusu, ale později se díky novému opatření FED vznesl vzhůru a celkově za den získal 1,2 %. Zajímavostí dne bylo, že si akcie Sun Microsystems připsaly téměř 80 %, protože se objevila zpráva, že tuto firmu koupí IBM.

Ve čtvrtek na plán americké centrální banky reagovaly přirozeně i západoevropské akcie, které v průměru přidaly 1 %, když nejvíce se dařilo bankovním titulům. Pražská burza se nechala zahraničními událostmi více než nakazit a po osmé v řadě rostla, a to o více než 5 %.

Až šokujícím růstem prošly akcie Erste Bank, které byly na koni již během týdne, přidaly 17 %. Je možné, že za jejich růstem stály nějaké insider informace.

V poledne posledního dne týdne byl stav na evropských burzách takový, že některé indexy měly zisky, jiné nikoliv, nikde však nebyly pohyby výrazné. Chyběly totiž výrazné market movery, které by změnily status quo.

Ilustrační foto.

Skokové oslabení dolaru

Na měnovém páru EUR/USD byl první půlku týdne klid, avšak po dvoudenním zasedání Výboru pro operace na volném trhu FED přišla bouře. Jak jsem již výše popsal, americká centrální banka oznámila své rozhodnutí zvyšovat peněžní zásobu, a to podstatně razantněji než se očekávalo.

Zvýšená inflační očekávání se pak přirozeně promítla do rapidní depreciace dolaru během několika desítek minut z úrovně 1,31 EUR/USD až na 1,35 EUR/USD. Jednalo se o největší jednodenní oslabení americké měny od 70. let. Později během týdne dolar oslabil až na 1,37 EUR/USD.

Dolar samozřejmě deprecioval i proti ostatním světovým měnám jako japonský jen a britská libra. Česká koruna oproti dolaru posílila až pod 20 USD/CZK. Oproti společné evropské měně česká koruna mírně oslabila a na konci týdne se držela kousek pod úrovní 27 EUR/CZK.