Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích: Geithner uklidňuje trhy, akcie stále rostou

aktualizováno 
Spojené státy americké plní své plány a rozhodly se nalít do bank další miliardy dolarů. Vyhlídky USA na zlepšení jsou pozitivní, japonské naopak negativní. Pražská burza rostla především díky bankám a oproti očekávání posiloval americký dolar vůči euru.
Ilustračníf oto

Ilustračníf oto - investice, nestabilita, kompas, akcie | foto: Profimedia.cz

Americké banky se zbaví toxických aktiv

V pondělí byl z událostí s makroekonomickým dopadem očekáván projev amerického ministra financí Timothy Geithnera, který konkretizoval plán vlády vyčlenit 100 mld. USD na zbavení amerických bank toxických aktiv, na kterém by měl participovat soukromý sektor. Celkově by tyto operace měly být v objemu až 1 000 mld. USD.

Jednalo se o jednoznačně pozitivní impuls pro trhy. Jako kladnou bral trh určitě i zprávu, že v USA se v únoru prodalo více nových domů, než se předpokládalo. Otázkou však je, jestli FED svou měnovou expanzivní politikou nenafukuje v nemovitostním sektoru další bublinu.

Úterní dopoledne přišlo s velkou náloží makro dat z Evropy. Zveřejněny byly březnové indexy nákupních manažerů (PMI) ve Francii, Německu i za celou eurozónu, a to za výrobní sektor i služby. Všech šest se zvýšilo a bylo vyšších než předjímali analytici. Pakliže bychom měli věřit těmto předstihovým ukazatelům, pak v prvním kvartále tohoto roku bude HDP v eurozóně nadále klesat, ale již pomaleji.

Důležitým údajem byla i únorová změna CPI ve Velké Británii. Cenová hladina tam meziměsíčně rostla téměř o procento, takže obávaná deflace zatím na ostrovech nenastala.

Prostředek týdne přinesl nejprve jeden důležitý indikátor z Německa, kde březnový IFO index podnikatelského prostředí jen mírně klesal a v zásadě tak naplnil očekávání analytiků. Velmi negativním překvapením však byly údaje o březnových maloobchodních a velkoobchodních tržbách ve Velké Británii, jejich index dosáhl hodnoty -44 bodů.

Nejdůležitější zprávou dne však byla čísla o jádrových objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v USA v únoru. Tato zpráva byla velmi pozitivní, protože byl očekáván meziměsíční pokles o 2 %, ale výsledkem byl ve skutečnosti růst o téměř 4 %. Jedná se o další z čísel kromě např. indexu nákupních manažerů, která ukazují, že americká ekonomika již má možná to nejhorší za sebou.

Ilustrační fotoNavíc přišla i pozitivní data z amerického nemovitostního trhu, kde v únoru počet nových prodaných domů velmi předčil očekávání analytiků. Zprávou důležitou z domácí ekonomiky byl jednoznačně pád Topolánkovy vlády. Vzhledem k tomu, že se však jednalo o celkem očekávaný pád, tak reakce trhů byla mírná.

Ve čtvrtek mezi důležité zprávy patřily údaje o maloobchodních tržbách ve Spojeném království. Potvrdila se středeční čísla od CBI, tržby meziměsíčně klesaly mnohem razantněji, než se čekalo. Dále přišla na řadu opět data z USA. A to konkrétně počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za další týden, kterých bylo cca 650 tis., což bylo číslo velmi blízké tomu, co předjímaly trhy.

Dalším americkým market moverem byl finální HDP za poslední kvartál minulého roku. Ten oproti předchozímu čtvrtletí klesal o 6,3 %, což bylo mírně pozitivní překvapení, neboť analytici předjímali pokles o 6,6 %. Vzhledem k tomu, že dříve již vyšly dvě předběžné verze HDP, tak se nejednalo o zase tak důležitý údaj.

V České republice bylo sledováno zasedání bankovní rady ČNB, na kterém se rozhodovalo o sazbách. Stalo se ovšem to, co bylo široce očekáváno – sazby byly zachovány. V jejich snižování našim centrálním bankéřům totiž brání slabá a volatilní koruna.

Páteční dopoledne bylo zdrojem makro dat z Japonska. Země vycházejícího slunce se dostala do situace deflace, se kterou již má své negativní zkušenosti, když se v únoru jádrový CPI meziročně snižoval o 0,1 %. Negativní vyhlídky japonské ekonomiky potvrdily i údaje o tamních maloobchodních tržbách, které se v únoru meziročně snížily skoro o 6 %, když trhy předjímaly pokles jen poloviční.

Velká Británie bude možná čelit tlaku na další depreciaci své měny, protože saldo běžného účtu platební bilance za poslední kvartál minulého roku skončilo v deficitu 7,6 mld. GBP. Odpoledne byla na řadě čísla o americkém sektoru domácností, avšak byla zveřejněna až po napsání tohoto článku.

Růstový trend akcií nadále pokračuje

Ilustrační fotoProjev Timothy Geithnera i americká makro data natolik zaujaly investory, ze DJIA si připsal v pondělí zisky ve výši skoro 7 %. Indexy v Evropě byly trochu umírněnější a přidávaly v průměru 3-4 %. Český PX poskočil skoro o 5 %, když hlavním tahounem byly opět akcie Erste Bank, které zaznamenaly dvouciferný růst.

Gigantické posílení o 38 % jsme viděli u akcií mediální skupiny CME, jejichž 31 % formou emise nových akcií koupila společnost Time Warner. Dvouciferný růst si připsaly i v poslední době tradičně volatilní akcie developera Orco.

V úterý díky novým pozitivním makro datům a předešlému růstu v USA se Evropské akcie vydaly na sever, ačkoliv jen mírně, západoevropské indexy skončily jen kousek nad nulou, český PX si připsal 1,8 %. V USA však nastalo vybírání zisků a DJIA poklesl o 1,5 %.

Pozitivní americká makro data ve středu způsobila obnovení růstového trendu v zámoří, kde hlavní index posílil o více než 1 %. Obdobně tomu bylo i v západní Evropě. Pražská burza pak hlavně díky svým bankám  rostla skoro o 4 %. Dvouciferný zisk si opět připsaly akcie Orca. Zentiva oficiálně požádala o delistování svých akcií.

Čtvrtek byl na burzách v Evropě spíše v poklidné náladě a tak většina západoevropských indexů skončila těsně nad nulou. Český PX byl stejný případ. Neobchodovalo se s akciemi Orca, protože tato společnost požádala ve Francii o ochranu před věřiteli a o pozastavení obchodování s jejími akciemi jak v zahraničí, tak u nás.

Americké hlavní indexy byly ve svém růstu razantnější a DJIA si připsal více než 2 %, důvodem byly zřejmě pozitivní domácí makro data.

První půlka obchodní seance byla v pátek ve znamení mírných poklesů napříč celou Evropou. Český index PX ztrácel v 13:00 zhruba 1,5 %, když v záporu byly téměř všechny emise, nejvíce akcie Orka, protože investoři mohli na čtvrteční zprávy o problémech společnosti reagovat právě až v pátek.

Ve zmíněnou dobu se akcie tohoto developera obchodovaly cca 25 % pod zavírací středeční cenou. Naopak raketově rostly akcie AAA, a to o 45 %, ovšem za mizivého objemu obchodů.

Dolar vrací úder

Ilustrační fotoI přes to, že se situace na akciových trzích vyvíjela pozitivně, což by favorizovalo spíše měny jako euro, dokázal dolar na páru se společnou evropskou měnou posílit až ke hranici 1,33 EUR/USD (13:00 pátek). Důvodem byl hlavně projev amerického ministra financí Geithnera a také prohlášení představitelů Evropské centrální banky, že jsou svolní k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Naše měna na páru s eurem kontinuálně oslabovala, avšak tato depreciace nenabrala žádných větších obrátek po pádu Topolánkovy vlády, investoři ho zřejmě do značné míry předvídali.

Česká koruna však své ztráty ke konci týdne částečně zkorigovala a ponechání sazeb ČNB pak novou hladinu 27,3 EUR/CZK (13:00 pátek) zakonzervovalo. Na páru s americkým dolarem byla většina týdne ve stejném duchu, avšak vzhledem k výraznému posilování dolaru v pátek se ztráty koruny vůči americké měně ještě prohloubily. Ve 13:00 se kurz pohyboval okolo 20,5 USD/CZK.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz